Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

FIV cu dr. Dragos Albu 124

fiv medlife albu

597 raspunsuri la acest subiect

#551
elbereth

elbereth

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 719 mesaje

Postat 13 decembrie 2015 - 17:37

Ella   [grup]  Imi pare tare rau si stiu ca nu sunt cuvinte care sa te aline acum. Cand te vei mai linisti, te asteptam din nou pe baricade! Nu-ti pierde speranta!  [pup]



#552
elbereth

elbereth

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 719 mesaje

Postat 13 decembrie 2015 - 17:41

Deea cred ca de data asta scot eu maturoiul Laviniei [soricel] 
Te inteleg ca ai mai trecut printr-o experienta nefericita si ca ai ramas cu teama si dezamagire, dar te rog, nu mai fi asa negativista! Fa-ti un pic de curaj si gandeste pozitiv, iar maine sa ne anunti o surpriza frumoasa la eco!  [flo]



#553
vio_TinTin

vio_TinTin

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 108 mesaje

Postat 13 decembrie 2015 - 20:01

Bună dragele mele!

Deea, eu zic să stai liniștită. Nici eu nu am alte simptome în afară de mâncărimile astea care nu/mi dau pace. știu că sunt de la hiperstimulare, altfel nu le/aș fi avut. Sânii sunt moi, așa au fost mereu, nu m/au durut deloc. În schimb mă simt tare obosită, aș dormi câte o jumătate de zi. Dar și asta pun pe seama hiperstimulării, pt că din cauza ei mi/au ieșit analizele fff. proaste la ficat: TGO și TGP în creștere (TGO săpt trecută 90, acum 2 zile 111, iar TGP săpt trecută 348, acum 2 zile 481). Bilirubina a crescut și ea, de la 1,08 la 1,2. Așa că fii fericită că nu ai simptome și deci nu ai probleme în sarcină.

   Eu am fost la dr. Stan lunea trecută, pe 7 decembrie, (mai devreme, motivată de mâncărimile insuportabile) iar puncția a fost pe 09.11. Nu mi/a dat tratament, a spus că vrea să vadă dacă sunt în creștere sau descreștere și să le repet. Vedem mâine ce spune. Tot mâine vreau să ajung și la dr Uscătescu. Sper să rezolv, că nu am trimitere, nu am găsit/o pe dr. de familie.

 

   Mult succes mâine, pe la ce oră vii? Stai liniștită, o să fie bine. Nu gândi negativ. Eu îți dau ție sfaturi, dar și mie mi/e greu să le urmez. Ce mă motivează să/mi controlez emoțiile este faptul că dacă am aceste emoții, ele se transmit copiilor.Și nu aș vrea să iasă niște fricoși. Sper din suflet să fie bine pentru toate !! [flo2]  [flo2]  [flo2]

   

    Ella, îmi pare rău pentru rezultat, dar te încurajez să nu disperi și data viitoare să ai parte de reușită deplină. Singura rețetă este perseverența!! Mult succes și te îmbrățișez!! [grup]

 

    Pup toate fetele!!!



#554
Lavinia1982

Lavinia1982

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.852 mesaje

Postat 13 decembrie 2015 - 20:22

Deea, eu nu am avut niciun simptom de sarcină. Abia mai târziu au început sanii sa mă doară. Fii mai optimista.

#555
Clara84

Clara84

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 161 mesaje

Postat 14 decembrie 2015 - 13:45

Buna fetelor,

Mi s-a recomandat sa scriu aici sa va cer un sfat referitor la hiperstimulare. Eu am facut transferul sambata, in Grecia, dar sunt inca in pericol de hiperstimulare. Am produs 28 de oua si mi-au spus sa evit sarea pt inca o sapt si sa mananc multe proteine si albusuri. Imi fierb 4 oua la micul dejun, nu mananc galbenusurile si nu pun sare deloc.  Am mancat totusi cam o felie de paine normala. Credeti ca e ok sau sa caut paine fara sare? Din pacae eu nu am mai mancat carne de 10 ani, am incercat sa mananc niste peste si piept de pui in Grecia, dar mi s-a facut rau. Incerc sa beau lapte mult, sa mananc nuci si seminte, dar mi-au zis si sa evit legumele verzi si fructele... Ceea ce e f greu pt mine. Branza nu am mai mancat deloc, dar m-ar ajuta f mult niste sfaturi cu privire la ce pot sa mananc sa nu hiperstimulez. 

Va multumesc mult! Si mult success tuturor!



#556
Lavinia1982

Lavinia1982

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.852 mesaje

Postat 14 decembrie 2015 - 13:55

Buna Clara, eu am avut 30 de oute si la fel, am facut hiperstimulare. Mi s-a recomandat:

De asemenea, se recomanda următoarele:

- Consumaţi zilnic câte 3 litri de lichid, din care 1 litru şi jumătate de lapte

- Dietă hiperproteică: carne, peşte, ouă

- Prafuri cu aminoacizi (se găsesc la sălile de fitness): câte o lingură de trei ori pe zi (dimineaţă, prânz şi seară). Se dizolvă cu lapte şi se adaugă miere, dacă are un gust neplăcut.

- Gatorade – se bea câte o sticlă pe zi - se ia de la salile de sport.

 

Asta avem noi fetele care am facut/ facem FIV cu dr Albu. Nu mi s-a spus nimic de sare sau paine. Pe langa astea, noi facem si o perfuzie cu Albumina, care ajuta... costa destul de mult, cred ca vreo 200 de lei. 

Poate fetele care au facut recent FIV stiu mai multe.

Eu am mai mancat alune, nuci, migdale.

Am mancat chiar si legume verzi si fructe. Nu am avut interdictie. 


Editat de Lavinia1982, 14 decembrie 2015 - 13:56 .


#557
Andreea2015

Andreea2015

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 157 mesaje

Postat 14 decembrie 2015 - 17:46

Clara, daca mananci multe proteine te vei constipa. Langa friptura de piept de pui eu am mancat mereu salata verde pe perioada riscului de hiperstimulare. 

In loc de prafurile de care ti-a scris Lavinia mai sus poti lua Fresubin Protein. Pe mine m-a ajutat. Eu nu am suportat prafurile alea deloc. Bautura asta o poti comanda pe net sau daca esti in Bucuresti poti merge sa o iei de la farmacia tei. Bea multe lichide si incearca sa monitorizezi daca elimini cat bei.

De asemenea cand imi era foarte rau dr Albu ma chema la perfuzie cu albumina. Incearca sa vorbesti cu un dr despre asta pt ca nu-ti va face nimeni perfuzia fara recomandarea unui medic.

Sper ca ti-am fost de ajutor!

Doamne ajuta sa se lase cu ochisori! 



#558
Lavinia1982

Lavinia1982

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.852 mesaje

Postat 14 decembrie 2015 - 18:57

In loc de prafuri eu am luat fiole cu aminoacizi si beam cate una pe zi. Aveau gust bun. Erau niste fiole rosii pe care le împărțeam in 3.. dimineața / prânz / seară.

#559
Deeaodeea

Deeaodeea

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 119 mesaje

Postat 14 decembrie 2015 - 22:13

Fetelor,

 

Avem un samburel cu inimioara care bate de 122 pe minut :-)

 



#560
elbereth

elbereth

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 719 mesaje

Postat 14 decembrie 2015 - 22:22

Felicitaaaari pentru samburelul inimos!

Sa creasca frumos pana la termen si sa ai parte de 8 luni minunate de acum incolo! 

[deziuata]

P.S. Ce te-as trage un pic de urechi pentru tot pesimismul tau de pana acuma  [clo]





Etichetat si cu fiv, medlife, albu

Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

  • Geanta bebelusului

    ely4
    - Ieri, 10:14

  • Alegerea numelui

    BiancaDragnea
    - Ieri, 09:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -