Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Clubul "babelor FIV-oase",capitolul 122


243 raspunsuri la acest subiect

#41
sabymary

sabymary

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 188 mesaje

Postat 22 noiembrie 2015 - 14:55

Gaby apropo de sani..pana ieri erau super umflati se vedeau venele bine, iar astazi cand m-am trezit chiar moi..de asta m-am speriat si cand am vazut si sangerarea deja am in intrat rau in panica.

Ai dreptate maine dimineata fac beta si vom vedea daca macar a incercat sa se implanteze



#42
gabyv

gabyv

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.804 mesaje

Postat 22 noiembrie 2015 - 14:59

Partea financiara este alta treaba!

Pot sa iti zic ca dr au gresit in cazul tau? Sau e prea curand? [:)]

In mod normal, la fiv 1, se face transfer de z3, tocmai ca sa ai ce congela. Intre z3 si z5 se pierd prea multi embrioni.

In mediul natural, adica in uter, embrionii au mai multe sanse de dezvoltare.

In fine, o sa iti revii, o sa vezi ca in cateva luni, vei mai vrea o tura de injectii, de dureri si altele.

Si sa stii ca sunt multe fete, care credeau ca nu vor mai reusi financiar si au ajuns sa faca, din pacate chiar si 4 fiv-uri.

Hai, punct si de la capat! Numai asa se reuseste in fiv! (Pentru data viitoare, vezi ce analize nu ai facut si poate faci un fiv cu embrioni de z3)



#43
sabymary

sabymary

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 188 mesaje

Postat 22 noiembrie 2015 - 15:07

Da Gaby sa stii ca si eu ma gandesc ca undeva s-a gresit. Nu ma intereseaza sa gasesc neaparat  vinovatii, ma intereseaza sa stiu de ce am avut asa putini foliculi, de ce nu am raspuns corect la tratament si bineinteles de ce nu s-a implantat niciunul din cei 2?

Eh multe intrebari de adresat doctorului.



#44
sabymary

sabymary

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 188 mesaje

Postat 22 noiembrie 2015 - 15:10

O sa te stresez Gaby la anul daca o sa am posibilitatea, schimb clinica si merg la unguri.

Ai dreptate suntem niste invingatoare, o sa renasc din propria-mi cenusa :)...insa momentan vreau sa-mi plang durerea ca sa pot merge mai departe



#45
Adela78

Adela78

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 197 mesaje

Postat 22 noiembrie 2015 - 17:49

[hia] , v-am regasit in casuta noua. 

Eu declar azi Z1. Mare noroc ca nu am avut intarzieri de la inhibare. Acum sper la fel sa am noroc si la cresterea foliculiculilor.



#46
dea78

dea78

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.098 mesaje

Postat 22 noiembrie 2015 - 18:18

    Tizulina,un drum cat mai lin sa ai!

    Cam liniste pe aici,daca era vreme faina mai aveati o scuza...dar la ce vreme e sper ca profitati de soti(ca sa aveti o scuza ca lipsiti)...



#47
corinka

corinka

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.044 mesaje

Postat 22 noiembrie 2015 - 18:26

Sabymary, m-am gândit la tine zilele astea, nu mai dădeai niciun semn... Nu dispera şi lasă sânii în pace, or creşte ei în sarcină, dar nu chiar din prima lună!

Şi eu am avut dureri după transfer şi s-au dovedit a fi dureri de nidare. Sora mea a rămas însărcinată natural şi a sângerat la nidație, iar ea a crezut că îi venise ciclul. Sau poate, cine ştie, unul se nidează iar pe celălalt îl elimini.

Transferul de blastocişti la primul fiv nu e neapărat o greşeală, mie tot blasto mi-au transferat şi a fost ok.

Progesteron am luat 416 mg pe zi între transfer şi beta, iar duphaston n-am luat niciodată, nu mi s-a prescris.

Nu-ți pierde încrederea, tb să fii pozitivă, o stare de bine ajută, nu stresul! Succes!



#48
dea78

dea78

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.098 mesaje

Postat 22 noiembrie 2015 - 18:32

   Ciudat gramajul tau de progesteron Corinka...416mg e cumva injectabil depot?Ca daca da...esti constienta ca nu e aceeasi mancare de peste cu cel vaginal...


Editat de dea78, 22 noiembrie 2015 - 18:43 .


#49
corinka

corinka

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.044 mesaje

Postat 22 noiembrie 2015 - 18:48

Nu, Dea, nu mi l-am injectat. Dimineata imi administram intravaginal un gel ce continea 16 mg de progesteron, Crinone se numeşte, iar la amiază si seara luam oral cate doua capsule de Utrogestan (2×100mg), asta timp de vreo 3 saptamani de la transfer. La cca o saptamana dupa beta am terminat gelul si am inceput sa iau Utrogestanul intravaginal de 3 ori pe zi, tot cate 2x100mg, deci 600 mg. Am avut f multa incredere in dr si i-am urmat cu sfintenie toate indicatiile. Chiar dc uneori nu intelegem de ce ne prescriu / nu ne prescriu doctorii un anumit medicament / o anumita doza sau de ce ne prescriu progesteron oral si nu intravaginal sau injectabil, cred ca au motivele lor, pt ca au cunostinte mult mai vaste decat noi in domeniu si nici noi nu suntem identice si nu reactionam la fel.


Editat de corinka, 22 noiembrie 2015 - 18:50 .


#50
dea78

dea78

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.098 mesaje

Postat 22 noiembrie 2015 - 18:54

    Corinka,Crinonele e considerat ca 600 de utro,deci 600+400 utro erau 1000mg.E considerat asa pt ca in studii arata ca are o mare absortie fata de celelalte progesteroane vaginale.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -