Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Legea bulinei rosii

cutremur bulina rosie risc seismic lege

5 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 18 noiembrie 2015 - 08:55

Iata o lege importanta de siguranta pentru Bucuresteni - sper sa se respecte

 

Ce prevede noua lege:

"Se interzic organizarea si desfasurarea de activitati permanente si/sau temporare in spatiile prevazute la art. 2 alin. (5) lit. a) si altele asemenea (Spatii publice cu alta destinatie decat cea de locuinta - spatiile realizate in scopul desfasurarii de activitati care implica aglomerari de persoane, precum: sali de spectacol, de expozitii, de lectura, spatii pentru comert, structuri turistice de cazare si alimentatie publica si prestari de servicii, asistenta sociala si medicala, administratie publica si altele asemenea, indiferent daca aceste spatii sunt rezultatul conceptiei initiale a constructiei ori, dupa caz, al unor amenajari ulterioare), care implica aglomerari de persoane, pana la finalizarea lucrarilor de interventie realizate in scopul cresterii nivelului de siguranta la actiuni seismice a constructiei existente. Nerespectarea acestei prevederi se sanctioneaza cu amenda de la 50.000 lei la 70.000 lei, impreuna cu masura interzicerii emiterii autorizatiilor de functionare pentru spatiul in cauza de catre autoritatea administratiei publice locale competente."

 

Klaus Iohannis a promulgat legea ce interzice prezenta de baruri, magazine, teatre in cladiri cu bulina rosie



#2
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 18 noiembrie 2015 - 12:08

Asa sa fie!



#3
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 18 noiembrie 2015 - 12:26

din pacate, nu cred ca au fost expertizate ,implicit "imbulinate" absolut toate cladirile vechi din bucuresti, indiferent de destinatia lor actuala (vile, blocuri, sedii de firme, sali de spectacole/cinematografe, samd.)

patronii vor putea ocoli legea folosind portita "nu exista bulina rosie pe cladire"...similar cu ce s-a intamplat in colectiv ( declaratia pentru 80 de locuri pe scaune...)



#4
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.190 mesaje

Postat 19 noiembrie 2015 - 09:01

Doamna cate matrapazlacuri s-au facut si cu consolidarile astea!!! Cred ca si-a scos la bani Oprescu de are pentru tot neamul, pana la rude de gradul IV :))))

 

S-a consolidat blocul in care au stat bunicii mei, undeva in zona Eroilor, bloc din 1930-1940, nu stiu exact, dar cu bulina rosie. S-a facut un deviz, s-au semnat actele, dupa care, in timpul llucrarilor au fost nu stiu cate acte aditionale prin care s-a mai adaugat ceva, si apoi inca ceva .... ba la un moment dat s-a marit si rata lunara, m-am si enervat de am intrebat-o pe mama "dar ce Dzeu sa mai creasca, ca lucrarea s-a terminat, cat a fost, aia e, nu e ceva in curs, care sa depinde de vreun curs valutar de ex." - raspunsul a fost: a mai fost semnat un act aditional la sfarsitul lucrarilor si nu s-a luat in considerare de la inceput...

Oricum, nota de plata este a fost 54.000 eur / ap.... aproape cat un apartament nou...  este drept, e un bloc mic, de 10-15 ap, dar oricum mi s-a parut imens.... Sunt absolut convinsa ca jumatate din suma e umflata cu pompa....



#5
daisy14

daisy14

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.093 mesaje

Postat 19 noiembrie 2015 - 21:48

Circula o poza pe Fb, cu un nene (cocotat pe o scara) care incearca sa dea jos bulina rosie de pe cladire [:-)))]



#6
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 20 noiembrie 2015 - 15:20

Oare chiar o fi adevarat ca unii isi dau jos bulina rosie de pe cladire?





Etichetat si cu cutremur, bulina rosie, risc seismic, lege

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -