Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Bona si menaj usor zona Brancoveanu


12 raspunsuri la acest subiect

#1
consi_s

consi_s

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 201 mesaje

Postat 12 noiembrie 2015 - 12:11

Caut o femeie foarte serioasa, curata, activa, nefumatoare, rabdatoare, iubitoare de copii, pentru urmatoarele activitati:

-luat 2 copii, (baieti de 3 si 6 ani) de la scoala si gradinita la ora 16.30. Scoala si gradinita sunt una langa alta, distanta fata de casa e de 5 minute mers pe jos. Cu copiii va sta pana in jurul orei 18.00

-in unele zile, stat cu copiii pana seara (pot fi 0, 1, 2 zile pe saptamana), dupa ce sunt luati de la scoala/gradinita

-vineri - curatenie si pregatit mancare pentru week-end

-stat cu copilul/copiii acasa in cazul in care se imbolnavesc

-dus copilul cel mare la unele activitati, toate in apropierea casei.

 

As dori sa gasesc o singura persoana disponibila pentru toate aceste serviii, dar in cazul in care stiti pe cineva care poate face doar unele sarcini din cele enumerate mai sus, sunt deschisa si la aceste variante.

 

Prioritar pentru mine este gasirea unei persoane pentru luat copiii la 16.30 si stat cu ei pana la ora 18.00-18.30.

 

Locuiesc in zona Brancoveanu si as prefera o persoana care sa locuiasca in apropiere.

 

in cazul in care stiti pe cineva interesat, puteti sa-mi scrieti aici sau pe adresa de mail consi_s@yahoo.com



#2
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 12 noiembrie 2015 - 16:02

pai vinerea tu vrei excat ce ar face o mama obisnuita.Daca tu nu poti sa faci mancare pentru weekend si sa stai cu doi copii de ce ar putea alta femeie?



#3
oana_s

oana_s

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 889 mesaje

Postat 12 noiembrie 2015 - 16:22

pai vinerea tu vrei excat ce ar face o mama obisnuita.Daca tu nu poti sa faci mancare pentru weekend si sa stai cu doi copii de ce ar putea alta femeie?

 

pentru bani de ex.



#4
Lea_des_bois

Lea_des_bois

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 730 mesaje

Postat 12 noiembrie 2015 - 16:24

off topic eumada: poate pt ca e obosita dupa o saptamana de lucru si vrea ca weekend-ul sa-l petreaca cu copiii in loc de invartit in cratite ?! nu a cerut sa-i gateasca cineva benevol, plateste un serviciu si zau ca asta n-o face o mama sau persoana câh


Editat de Lea_des_bois, 12 noiembrie 2015 - 16:27 .


#5
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.238 mesaje

Postat 12 noiembrie 2015 - 16:50

Consi, pentru luat copii de la scoala si stat cu ei pina la 6, eventual drumuri la activitati extra mi se pare ca e un lucru. poti gasi o studenta, care nu are cursuri dupa-amiaza, de exemplu.

Intre patru jumatate si sase daca are si drumuri extra de facut acea persona nu prea mai are timp sa faca si altceva. Chiar si menaj usor.

 

Pentru menajul si gatitul vinerea asta e job de toata ziua, o angajezi de dimineata, ii lasi acasa pe mina si astepti sa fie gata.

 

Pentru gasit pe cineva in timpul saptaminii care sa stea cu copilul (copii) in caz de boala, e putin probabil sa gasesti aceeasi persoana intre cele 2 pentru simplul motiv ca lucratul intre 4 si 6 nu ar asigura la nimeni un minim de salariu si atunci sigur persoana ar avea si alte obligatii ca sa poata trai sau face studiile.

 

Sunt putin de parerea Madalinei : tu cit poti faci cu copii linga tine ? Cit poti face in 2 ore fara sa te biziie nimeni la cap si cind te biziie tot atit faci ? Orice activitate merita salariu.



#6
ramiris

ramiris

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.273 mesaje

Postat 12 noiembrie 2015 - 16:58

 

 

Pentru menajul si gatitul vinerea asta e job de toata ziua, o angajezi de dimineata, ii lasi acasa pe mina si astepti sa fie gata.

 

 

Pai eu asta am inteles ca vroia, nu cerea sa faca curatenie si sa gateasca pentru weekend in cele doua ore cat statea cu copii.



#7
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.238 mesaje

Postat 12 noiembrie 2015 - 17:05

Ce incercam a spun ca nu ar fi ca nimeni dispus sa faca asa ceva (toate cele cerute la un loc) caci e destul de putin ca activitate si nu i-ar permite femeii sa traiasca. Si statul cu copii si menajul (chiar si cel zis "usor") sunt doua chestii incompatibile.



#8
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.752 mesaje

Postat 12 noiembrie 2015 - 17:18

sincer, eu cred ca o tanti somera poate sa preia activitatile astea. cu plata corespunzatoare. din cate inteleg eu, de joi pana vineri persoana ar trebui sa fie disponibila dupa gradinita/ scoala sa se ocupe de copii, iar vinerea ar putea veni de dimineatza sa gataesaca/ faca curat si apoi sa preia copiii. Eventual curatenia/ gatitul se pot imparti in doua zile si atunci ramane si timp de odhna la nevoie/ dorinta pana vine vremea sa fie preluati copiii.

 

cata vreme plata e decenta (adica la urma urmei menaj/ gatit nu-s chiar munci calificate) eu nu vad o problema.

 

imi aduc aminte cand cel mare al meu era bebe mic si pana a mers la gradi noi am avut 2 persoane, o tanti pt copil, o tanti pt menaj.dar tanti G, care statea cu copilul, ii pregatea si mancare, il plimba, il schimba, ii citea, se juca cu el.... tot ceea ce ar fi facut o mama/ bunica. tanti G era pensionara, bani i-am dat exact cat a cerut. cat timp dormea copilul in general se odihnea, dar desi nu am cerut asta ma mai ajuta prin casa, intindea/ strangea rufe sau facea cate o supa. cand se plictisea de odihna :). si lucra de la 8.30 la 4.30

 

apoi cand aveam 2 si cel mare era la gradi, am avut cu noi o tanara fantastica. statea cu cel mic ziua, la 4 il lua pe cel mare de la gradi, se plimba cu ambii copii, ii hranea, le citea, se juca cu ei, faceau crafts si tot soiul de minuni, avea masina ei si ii ducea la zoo sau incoace/ incolo  - ii plateam si benzina pe langa salariu. menajul il facea aceeasi tanti din povestea 1 :)

 

toata filozofia e sa fie clar care sunt cerintele, sa poti sa asiguri salariul cerut si fair pt persoana. ca nu e carte de munca, asta e, depinde si de persoana si ce isi doreste.

 

intre cele 2 persoane de care am povestit mai sus am avut si o tanti care era in somaj si care peste rata ei mi-a cerut specific sa-i acopar somajul/ sananatea si nu mai stiu ce contributii isi platea ea singura. si inotdeauna am asigurat si masa celor care aveau grija de copii, doar nu era sa zic: mananca numai copilul si matale stai si saliveaza langa. 



#9
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 13 noiembrie 2015 - 10:03

pai vinerea tu vrei excat ce ar face o mama obisnuita.Daca tu nu poti sa faci mancare pentru weekend si sa stai cu doi copii de ce ar putea alta femeie?

Pai Mada, asa, pe principiul asta am desfiinta orice forma de ajutor platit: bona, femeie la curatenie...

 

Asa si eu, de ex. am pe cineva care ma ajuta o data pe saptamana la curatenia saptamanala de intretinere in toata casa si ceva calcat + curatenii generale atunci cand se impune. De ce nu pot sa fac eu lucrul asta si am apelat la o alta persoana? Din doua motive:

1. Am oarece probleme de sanatate, care si-au facut apaitia dua nasteri, adica dureri de spate la efort fizic prelungit (aplecari in diverse pozitii, iar la curatenie te cam apleci), pe care incerc sa-l evit pe cat posibil... As putea sa zic ca lasa, fac eu totul, dar risc dureri mari de spate, "intepeniri" si parca nu-mi vine... Stiu cum sunt, caci am trecut prin ele, si caut sa le raresc.

2. Prefer sa nu pierd timpul cu actiunea asta de curatenie in detrimentul timpului cu copiii. Si asa mai fac diverse printre picaturi in timpul saptamanii, dar curatenia in toata casa mi-ar lua mai mult timp, timp pe care, vreau eu, sa mi-l petrec altfel.

Asa ca, combinand motivele 1 si 2, am recurs la aceasta solutie.

 

Asa ca fiecare persoana are motivele ei sa "externalizeze" anumite activitati casnice si nu numai: curatenie, mancare, calcat, stat cu copiii, dus copiii in diverse locuri, etc etc. Motive: probleme de sanatate, timp petrecut la serviciu, venit tarziu acasa, mai multi copii in familie cu programe diferite etc etc etc....

Nu prea mi se pare fair intrebarea "Pai daca tu nu vrei sa faci actiunea X, de ce ar vrea sa o faca altul?"



#10
consi_s

consi_s

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 201 mesaje

Postat 13 noiembrie 2015 - 10:36

Monica, foarte bine punctat. Fiecare are motivele lui pentru a face anumite activitati in detrimentul altora.

 

Ca sa fie clar, in perioada in care aceasta persoana va sta cu copii, NU trebuie sa faca nici un fel de alte activitate (gen menaj). Va supraveghea copiii si atat. Nu am fost niciodata adepta mix-ului de activitati (supravegheat copiii + curatenie, in acelasi timp). Siguranta copiilor e pe primul loc si atentia trebuie concentrata catre ei, atunci cand doamna va sta cu ei.

 

Curatenia si mancarea se vor face vinerea, inainte de preluarea copiilor de la scoala/gradinita.

 

Multumesc inca o data daca puteti sa-mi recomandati pe cineva in acest sens. Chiar si doar pentru o parte din ceea ce doresc eu.




Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Astăzi, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Astăzi, 14:42

  • Alegerea numelui

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:20

  • Plimbarica

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 10:10

  • ImportanÈ›a medicului pediatru 👩🏻‍⚕️

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -