Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Comportament adolescenta - normal sau deplasat?


27 raspunsuri la acest subiect

#11
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 08 noiembrie 2015 - 23:25

Ar fi totusi bine sa ii oferi si vreo solutie, ca aa nu reactioneze exagerat și sa o pesepseasca tare urat pe fata, ca apoi tot tie iti pare rau , corect? 



#12
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.241 mesaje

Postat 09 noiembrie 2015 - 00:33

E copil de care nu se ocupa nimeni. Nu cred ca spunindu)i mama-sii s-ar rezolva ceva.

 

Poate ca insa s-ar putea juca cu cei mai mici ca ea. (Citind titlul eu ma asteptam la mai rele. )



#13
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 09 noiembrie 2015 - 10:22

N-am mai avut timp de vorbit "cu frumosul" cu cineva. De dimineata, femeia de serviciu s-a suparat pentru cutiile rupte si mi-a acuzat copilul ca el ar fi de vina. Nu e prima data, cum am spus. De data asta, m-am gandit in primul rand la copilul meu, asa ca am adoptat o atitudine rigida si i-am spus sa nu acuze fara dovezi, ca uite ce s-a intamplat, de fapt. A spus ca vorbeste ea cu mama fetei, ca o cunoaste, stie si unde lucreaza (uite ca eu nu stiam asa detalii). Cred ca femeia lucreaza si in ture de noapte, uneori o vad venind acasa la ora la care duc eu copilul la scoala.

 

Imi pare rau pentru fata, dar nici sa stau sa incasez acuze nefondate nu-mi convine.



#14
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 09 noiembrie 2015 - 10:25

 

Poate ca insa s-ar putea juca cu cei mai mici ca ea. (Citind titlul eu ma asteptam la mai rele. )

 

Pai, sa se joace, nu sa isi bata joc de ei sau sa-i instige la prostioare. Prin vara, luase papusile unei fetite si i le aruncase cat colo. Pentru unul mic, e ditamai ofensa, ce sa mai zic de frustrare,



#15
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 09 noiembrie 2015 - 10:49

Lipsa atentiei, lipsa supravegherii, din nepasare sau neputiinta...se prea poate ca asta-i problema.

Nu e treaba ta, nu-i poti face tu educatie, nu e rolul tau si nici nu rezolvi ceva.

Desigur, daca iti agreseaza copilul in vreun fel, poti interveni...dar nu direct la ea (in afara de doua vorbe), ci la parinti. Daca te asculta cineva...

Din pacate, alege sa-si manifeste frustrarile (pe care nu stii cu siguranta unde trebuie incadrate) in felul in care povestesti.



#16
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 09 noiembrie 2015 - 11:35

   Ceea ce face fata (cel putin pana acum) nu e de "politie" si nici "administratia blocului" nu are competente. Asta cu blocul e chiar haioasa :).

   Ce poti face e sa vorbesti cu mama fetei si sa-ti inveti propriul copil cum sa-i evite pe cei care-i incita "la prostii", cum sa vina imediat in caza sa te anunte daca se intampla ceva n-ok (cum ar fi treaba cu caruciorul, facut mizerie etc).

   Restul s-a mai spus.



#17
carolinah

carolinah

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.568 mesaje

Postat 11 noiembrie 2015 - 20:58

Eu as face complet altceva! Nici vorba sa ma iau de ea sau de ce a facut sau n-a facut!

 

I-as oferi o inghetata/banana/prajitura etc si as manca si eu cu ea stand in fund pe scara blocului sau afara sub copac etc… ai inteles ideea. Si as incerca sa povestesc cu ea, sa inteleg ce probleme are, cum e acasa la ea, cum e la scoala samd. Nu sa o interoghez, ci sa ascult. Cel mai probabil ca se "inmoaie" dupa o vreme si incepe sa vorbeasca, ca e clar ca are nevoie. 

 

Adica sa incerc sa o ajut, ca un adult din afara casei, ca e mai usor cateodata (ca adolescent) sa vorbesti cu altii, decat cu mama ta daca (eventual) sunt probleme acasa.

 

Abia apoi, dupa caz, as vorbi (eventual) cu mama ei.



#18
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 11 noiembrie 2015 - 22:00

Eu as face complet altceva! Nici vorba sa ma iau de ea sau de ce a facut sau n-a facut! I-as oferi o inghetata/banana/prajitura etc si as manca si eu cu ea stand in fund pe scara blocului sau afara sub copac etc… ai inteles ideea. Si as incerca sa povestesc cu ea, sa inteleg ce probleme are, cum e acasa la ea, cum e la scoala samd. Nu sa o interoghez, ci sa ascult. Cel mai probabil ca se "inmoaie" dupa o vreme si incepe sa vorbeasca, ca e clar ca are nevoie. Adica sa incerc sa o ajut, ca un adult din afara casei, ca e mai usor cateodata (ca adolescent) sa vorbesti cu altii, decat cu mama ta daca (eventual) sunt probleme acasa. Abia apoi, dupa caz, as vorbi (eventual) cu mama ei.

 

Nu prea cred totusi ca e in regula asta.

Intr-o situație ideala, asta ar fi de succes, dar se pot interpreta atatea incat mai bine de evitat situatia respectiva. ..

Pepco este un adult necunoscut pentru fata in aceasta situatie, trebuie mult timp disponibil, trebuie initiata si o relatie cu mama, etc etc...



#19
carolinah

carolinah

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.568 mesaje

Postat 11 noiembrie 2015 - 23:26

Cum sa fie un adult necunoscut??? Pai n-a zis ca locuieste in acelasi bloc? Si n-o invita la ea acasa sau ceva, doar sta de vorba cu ea...



#20
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 11 noiembrie 2015 - 23:32

Pai sta, dar probabil îi stie doar numele.. ma rog, eu nu as incuraja asta, pentru simplul fapt ca nu cunosc personal protagonistii acțiunii...

Edit: e doar parerea mea, fara urma de interes personal in aceasta chestiune


Editat de andaghe, 11 noiembrie 2015 - 23:34 .



Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Astăzi, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Astăzi, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -