Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 4 voturi

FIV Turcia 38

turcia acobadem tayfun fiv

480 raspunsuri la acest subiect

#471
Lauryta

Lauryta

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 03 iulie 2016 - 11:16

Multumesc mult Ruxandrars, am reusit sa vb cu cei de la clinica si Iulia mi-a zis ca ia aratat dosarul meu lui Tayfun si ca acuma la al doilea Fet o sa imi introduca intralipid,medrol si prograf si ca nu mai este necesar sa nu mai fac nici o analiza. Oricum nu mai am timp sa mai fac nk-urile fiindca eu vineri pe 8 iulie voi fii la control la clinica pt Fet. Va pup fetele si o zi buna sa aveti!

#472
MaryIs

MaryIs

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 26 mesaje

Postat 05 iulie 2016 - 22:20

Bună fetelor. Am citit câteva capitole la început și tot capitolul ăsta și în urma aprecierilor voastre ne gândim și noi să mergem în Istanbul, însă s-a tot scumpit de la un capitol la altul și acum încercăm să vedem cum facem să ne încadrăm în buget. Întrebarea este dacă a plătit cineva la Acibadem cu cardul BCR? Pe site la BCR scrie că au reducere 20% la Acibadem. Gabriela ne-a zis că e doar 10%, iar pe Facebook Acibadem România ne-a zis că BCR are 15% reducere cu card obișnuit și 20% cu card platinum sau gold. Care o fi adevărul până la urmă? Pe noi ne-ar avantaja cel mai mult 20%. Reducerea asta cum se aplică? Plătești direct prețul redus sau îți returnează banca banii? Reducerea este și la vitrificare și medicamente sau doar la FIV? Mulțumesc.

#473
Cris_TinaN

Cris_TinaN

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 25 mesaje

Postat 06 iulie 2016 - 10:19

Buna Maryls,

Noi am platit cu card BCR anu trecut in noiembrie, dar nu stiu sa iti zic ce fel de card are sotul (de aur, de platina sau normal:)) ). Ideea e ca am avut reducere 10% din doar din procedura FIV (2600 euro). 

Cu mentiunea ca, in momentul in care platesti procedura.. Sa le amintesti ca ai reducere, pentru ca altfel 'uita'.. Iar reducerea se aplica pe loc. 

La medicamente nu am avut niciun fel de reducere. Pur si simplu venea nenea farmacistul cu POS ul si ii plateam pe loc cu cardul. Iar medicamentele le luam pe rand in functie de recomandarile doctorului.

Doamne ajuta sa ajungeti cat mai repede! Si sa aveti noroc!



#474
MaryIs

MaryIs

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 26 mesaje

Postat 06 iulie 2016 - 10:41

Multumesc @Cris_TinaN. Deci reducerea este numai la FIV nu si la congelare.

Acum avem o mare dilema: Acibadem sau Medicana.

Am primit oferta si de la Medicana International: 3500 euro ce include FVI, medicatia, congelarea embrionilor sau a balstocistilor timp de un an, cazare 18-20 zile, 2 bilete de avion Bucuresti-Istanbul de la Turkish Airlaines. Este mai ieftin cu aprox 1000 euro. Clinica lor este la 40 km de centru, in partea europeana.

A fost cineva la Medicana si poate impartasi experienta?


Editat de MaryIs, 06 iulie 2016 - 13:54 .


#475
Cris_TinaN

Cris_TinaN

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 25 mesaje

Postat 06 iulie 2016 - 17:05

Nu stiu ce sa iti spun despre Medicana. Dar iti recomand din suflet daca poti sa faci efortul asta financiar, sa te duci la Tayfun. Practic conteaza doctorul si laboratorul! Iar 1000 de euro pot face diferenta. Pe Tayfun daca il iei de la Acibadem, clinica nu cred ca mai are nicio valoare..

#476
MaryIs

MaryIs

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 26 mesaje

Postat 06 iulie 2016 - 18:48

Fetele astea de la Acibadem București mi se par departe de a fi profesioniste. Le strică imaginea celor de la Acibadem. Nu tu o listă de prețuri, nu au o detaliere a pachetului FIV cu ce conține, slab rău de tot și mai și scumpesc din 6 în 6 luni. O spermogramă aici costă 150 euro. Mi-e teamă că dacă va trebui să mai facem și alte investigații să nu avem cu ce. Ufff... [smulgpar] 



#477
ruxandrars

ruxandrars

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 323 mesaje

Postat 06 iulie 2016 - 19:13

Maryls ma mir ce zici de fetele de la acibadem bucuresti, mie mi-au transmis toate inf prompt si chiar am colaborat f bine cu ele. Chiar apropo de preturi, mi-au dat oferta in dec, in ianuarie se scumpise si eu am fost ptr fiv in febr si la clinica vroiau sa ma taxexe la pretul nou dar ele au intervenit si am platit cat stiam initial. 10% am avut reducere la plata cu cardul, nu bcr. Medicamentele si congelarea separat. Despre alegerea clinii pot spune ca noi am ales dr nu clinica. Dr Tayfun Bagis. Dar si laboratorul clinicii unde este el este super performant si embriologul foarte bun. Asta e tot ce conteaza si fac diferenta. Nihil sin deo, nk ma refer la celulele denumite natural killers si care, daca sunt intr-un procent prea mare, omoara embrionul considerandu-l un corp strain. Succes fetelor care urmeaza sa faca fiv!!!

#478
Cris_TinaN

Cris_TinaN

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 25 mesaje

Postat 06 iulie 2016 - 20:00

Pai eu stiu ca te duci deja cu analizele facute de aici. Nu mai vechi de 3 luni. Ca ti le cere Tayfun oricum, acolo nu mai e timp de analize. Noi nu am mai facut nicio analiza. Ce au cerut le-am trimis traduse de aici. Ce a costat intr-adevar putin mai mult de cat au zis la inceput, a fost tratamentul. Au zis in jur de 500-600 euro si de fapt a fost aprox 700.

#479
MaryIs

MaryIs

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 26 mesaje

Postat 06 iulie 2016 - 22:26

Nu vreau să mă înțelegeți greșit. Am citit multe povești frumoase aici, și ne-am pus multe speranțe în Acibadem. Am rămas cu senzația că sunt profesioniști, dar răspunsurile care le primesc din România mă cam descurajează: am întrebat ce înseamnă analiza Hb/Hct. HCT-ul îl am, dar Hb-ul nu știu ce înseamnă. Identic și cu raportul BUN/Creatine. Răspunsul e că va întreba în Turcia. Am întrebat prețul pentru congelare embrioni mi-a zis pt congelare sperma. Am întrebat ce include pachetul FIV, n-am primit un răspuns concret. Am cerut preț pt Blastocist, niciun răspuns. Sincer, mi se pare jenant să tot cer eu prețuri, de parcă sunt în bazar și trebuie să întreb la fiecare pas. Ei n-au o listă de prețuri ca toate firmele serioase, sau prețurile lor sunt negociabile? Sincer nu înțeleg acest stil.

#480
m3ryro

m3ryro

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 733 mesaje

Postat 06 iulie 2016 - 23:15

Cristina mie medicamentele mi s-au parut ieftine in comparatie cu ce e in Romania. De ex eu pe 4 penuri de gonal (2.400 ui), 5 cetrotide, niste antibiotice am dat in jur de 2.000 lei. Adevarul este ca eu am cumparat medicamentele numai de la farmacia de langa acibadem, de fiecare data am platit cu cardul si am cerut bon.


Editat de m3ryro, 06 iulie 2016 - 23:16 .




Etichetat si cu turcia, acobadem, tayfun, fiv

Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

  • Geanta bebelusului

    ely4
    - Ieri, 10:14

  • Alegerea numelui

    BiancaDragnea
    - Ieri, 09:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -