Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

La Universitate

manifestatie universitate colectiv

542 raspunsuri la acest subiect

#521
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 16 noiembrie 2015 - 02:48

Birocrati, tehnocrati, mi-e indiferent.

Atata timp cat niciunul nu e din vechea garda (cu exceptia psd-istului de Duncu) eu sunt dispusa sa le acord o sansa.

Macar mai vedem si noi fete noi, mai citim cv-uri si cu alte realizari decat politice. Ca ma saturasem de aceleasi mutre gretoase de psd - isti, pnl-isti, unpr-isti sau udmr-isti care se roteau pe acolo. De parca aia 20-30 care se tot perindau prin ministere erau singurele persoane competente din tara asta.

 

Nu zic ca astia's painea lui dumnezeu, desi dupa cv-uri cativa chiar par sa fie alegerea ideala, dar cu siguranta sunt mai ok decat tot ce ne-a fost oferit in ultimii 25 de ani. E primul guvern fara nicio fosila politica. Nici macar Basescu, pe care eu il considerasem cel mai ok din cei care s-au perindat pe la putere, nu a reusit asa ceva, de fapt nici nu cred ca a incercat, singura tentativa cu MRU a fost tot o struto-camila tehnocrato-politica.

Asa ca indiferent daca va trece sau nu guvernul, din partea mea johanis tocmai si-a luat prima lui bila alba la un an de cand e presedinte: a incercat altceva (de voie, de nevoie, e primul presedinte care nu ne baga pe gat un guvern provenit din partidul pe care l-a reprezentat).

 

Ca acum o sa inceapa x sau y sa dezgroape mortii si sa ne arate legaturi de a tzspea spita a unuia sau altuia din alesi cu membrii diverselor partide chiar ma lasa rece. Macar nu avem condamnati sau cercetati penal, nici plagiatori, nici politruci de profesie. Asa ca pana la proba contrarie eu le dau votul meu simbolic. 



#522
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 16 noiembrie 2015 - 06:47

mickyyy, adica tie ti s-ar parea normal sa vezi pe cineva , ca xio, de exemplu, ministru?

numai ca e o fata noua? apoi cadem din lac in put, zau asa!



#523
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 16 noiembrie 2015 - 09:48

mickyyy, adica tie ti s-ar parea normal sa vezi pe cineva , ca xio, de exemplu, ministru? numai ca e o fata noua? apoi cadem din lac in put, zau asa!

 

1. Xio e un bun profesionist pe bucatica ei - este! Banuiesc ca are mai multa scoala facuta pe bune decat toti cei 3 prim si vice prim ministri demisionari plagiari la un loc.

2. Xio e o persoana corecta si cinstita - este!

3. Xio are dosare penale, e suapecta de activitati de coruptie - nu!

 

Deja e mai buna ca 90% din actualii parlamentari.

 

Cat despre abilitatile ei manageriale si organizatorice, nu le stiu si nu ma pot pronunta. Asa ca sa vorbesc doar de dragul discutiei, ca mi se pare mie, din ce poateaza pe ici sau pe colo ca ar fi sau nu, e prea subiectiv. 

 

Asta nu inseamna ca gata, e ministrul ideal, inseamna doar ca pana la proba contrarie, eu nu o pot evalua profesional. Si nu vad niciun motiv daca ar propune-o cineva sa incep eu sa improsc cu noroi ca i-am vazut lenjeria intima pe undeva pe forum sau ca avem pareri diferite despre euthanasiera cainilor sau alta chestie total paralela cu postul pe care a fost propusa.



#524
dianama

dianama

    Membru senior

  • Banned
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.152 mesaje

Postat 16 noiembrie 2015 - 14:29

mickyyy, adica tie ti s-ar parea normal sa vezi pe cineva , ca xio, de exemplu, ministru? numai ca e o fata noua? apoi cadem din lac in put, zau asa!

Da ce ai cu Xio? ! [fal]

Da mie mi ar placea  o Xio  decât un Ponta pe acolo! 



#525
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 16 noiembrie 2015 - 20:49

Definitiv as vota-o pe Xio vs Banicioiu. Si-a luat viatza in maini, are curajul sa-si exprime opiniile si sa le apere, are energie si mi se pare capabila sa adune scurt doi cu doi.

ca e medic bun nu ma intereseaza ca nu opereaza ministerul

si are patratele:)



#526
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 16 noiembrie 2015 - 20:52

PS : si nici nu o sa se ofenseze asa tare de un atac absolut gratuit ca cel al lui a-alinta



#527
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 16 noiembrie 2015 - 22:30

comparatia mea a fost facuta in ideea ca indeplineste acelasi criterii ca si prima nominalizare a prim ministrului nu ca atac, asa mi-a venit pe taste ca sa dau un exemplu.

 

 acum fiecare interpreteaza dupa cum simte pana  si xio a afirmat ca aceasta nominalizare a fost hazlie, deci e constinenta si ea ca pentru a fi un ministru bun nu inseamna doar sa fi un rezident bun. 

 

raman la parerea mea ca indiferent ce minister conduci cel mai important este sa fii un bun manager , sa stii sa  iti alegi oameni profesionisti si de calitate  in punctele cheie si asa mai departe , nu sa fii un geniu in profesie. 



#528
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 16 noiembrie 2015 - 23:25

 raman la parerea mea ca indiferent ce minister conduci cel mai important este sa fii un bun manager , sa stii sa iti alegi oameni profesionisti si de calitate in punctele cheie si asa mai departe , nu sa fii un geniu in profesie.

 

Pai si nu te contrazici in afirmatii?!

De unde stim noi daca pustiul ala fotomodel era sau nu bun manager?! Nu stim daca era sau nu geniu in profesie. Dar venea din breasla, asa ca avea habar de domeniu. Faptul ca era inca rezident era nerelevant, vorba Marinei, nu il pusese acolo sa faca operatii pe cord deschis. Mie mi se pare o idee preconceputa, nu poti conduce un minister daca n-ai tzspe ani de practica in spate si toate patalamalele la mana.

 

Da, e o tampenie sa pui un lacatus mecanic ministru sanatatii pentru ca e paralel cu sistemul si problemele lui, dar nu ai nevoie nici de un conferentiar doctor profesor etc in acea pozitie. Toate realizarile lui profesionale pot valora cat o ceapa degerata daca la capitolul management e praf. Trebuie o combinatie intre ele, gasiti cei mai competenti manageri din sistem sau dintr-un domeniu conex. Eu as zice cam 70% conteaza managerul si doar 30% restul

 

 



#529
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 17 noiembrie 2015 - 00:09

Pai si nu te contrazici in afirmatii?!

De unde stim noi daca pustiul ala fotomodel era sau nu bun manager?! Nu stim daca era sau nu geniu in profesie. Dar venea din breasla, asa ca avea habar de domeniu. Faptul ca era inca rezident era nerelevant, vorba Marinei, nu il pusese acolo sa faca operatii pe cord deschis. Mie mi se pare o idee preconceputa, nu poti conduce un minister daca n-ai tzspe ani de practica in spate si toate patalamalele la mana.

 

Da, e o tampenie sa pui un lacatus mecanic ministru sanatatii pentru ca e paralel cu sistemul si problemele lui, dar nu ai nevoie nici de un conferentiar doctor profesor etc in acea pozitie. Toate realizarile lui profesionale pot valora cat o ceapa degerata daca la capitolul management e praf. Trebuie o combinatie intre ele, gasiti cei mai competenti manageri din sistem sau dintr-un domeniu conex. Eu as zice cam 70% conteaza managerul si doar 30% restul

pentru ca in facultatea de medicina se preda medicina nu management si asa cum medicina se invata , asa se invata si alte profesii. ma bucur ca recunosti proportia .

 

asta cu lacatusul mecanic as putea sa o iau eu ca o lovitura sub centura  [:-)))]nu stiu cum ai putut face comparatia asta stiind prea bine ca nimeni fara studii superioare nu poate avea o functie de conducere.  

 

raman la convingerea mea ca pana nu pleci de jos nu poti intelege ansamblul si ca am putea  trai foarte frumos fara politica daca am fi oameni. dar nu suntem si se pare ca trebuie sa ne tina cineva de lesa [clo]



#530
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 17 noiembrie 2015 - 01:14

Lacatus mecanic si repetent vreo 3 ani a fost nimeni altul decat al treilea om in stat, Valeriu Zgronea, la el m-am referit

 

http://www.realitate...ent_693793.html

 

Iar asta cu nimeni fara studii nu poate avea functie de conducere nu functioneaza in politica. Gasesti zeci de exemple de politicieni ajunsi in posturi cheie care n-au nici in clin nici in maneca cu respectivul domeniu si au vreo diploma de-aia de la cine stie ce particulara luata la 40-50 de ani ca sa poata omu avansa





Etichetat si cu manifestatie, universitate, colectiv

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -