Sari la conținut

Sari la conținut


VINA COLECTIVA

societatea civila coruptie tragedie colectiv

4 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 03 noiembrie 2015 - 14:02

Am primit de la un tatic de la DC acest mesaj ... pentru ca doliul adevarat nu tine doar 3 zile ...

 

Vina Colectiva

Poate si pentru ca personal nu reusesc sa-mi dau seama de unde incepe si unde se termina vina noastra a tuturor. Pentru ca toti suntem vinovati de tragedia de vineri seara. Nu in egala masura, dar fiecare dintre noi intr-un moment din viata noastra am pus o caramida la monumentul ignorantei romanesti citeste mai departe aici.

 

colectiv-coruptie.jpg



#2
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 03 noiembrie 2015 - 14:27

Din acelasi registru:

 

"Adrian Scraba
Acasa am 10 prize si 200 de chestii care se baga in ele. Am prelungitoare bagate in alte prelungitoare. Sub chiuveta din bucatarie am o priza in care intra plita, masina de spalat si frigiderul. In baie am un bec.

De dimineata m-a trezit un vecin cu bormasina. Oare ce mai au de facut prin casa? Poate isi sparge si el spre balcon, ca restul de pe scara. Eu m-am multumit sa scot doar debaralele alea inutile de pe hol, ca toata lumea din bloc. Am inteles ca ala de la 3 si-a facut chiar open space si arata misto. Treaba lor, fiecare cu apartamentul lui. Cobor cu un lift care are urmatoare revizie obligatorie in 2012.

Noroc ca a scos cineva stalpisorii de pe trotuar, altfel cine stie unde parcam. Ma mai injura astia care si-au facut magazine si cabinete in balcoanele de la parter pe pantelimon, ca cica n-au loc de mine. Dar eu unde sa parchez? Dincolo iar au sapat astia de la apa si au lasat asa.

Merg spre munca pe un bulevard mare si un drum national in paralel cu alte masini. Intai in coloana, apoi, unde se elibereaza, toti cu 99 la ora pentru ca limita e 50. O portiune de drum e inchisa, dar am vazut la altii ca merge. Nu mai trebuie sa ocolesc azi. De la atatea gropi, troncane roata din dreapta tot mai tare. Nu stiu de la ce, mi-e frica sa merg sa aflu, sa nu fie vreun rulment, cine stie?. O sa merg la Liviu, mecanicul... service cine isi permite? Si piesele la masinile nemtesti second sunt prea scumpe. Apropo, ieri a trebuit sa dau alti 50 de lei sa trec ITP-ul. Am rezolvat-o si cu cauciucurile, m-au ajuns 200 toate la SH si au fulg d-ala pe ele.

La birou a trebuit sa semnez din nou la secretariat, ca in fiecare trimestru, ca cica am fost instruiti pentru PSI. Sunt niste caiete care am inteles ca ni se cer la protectia muncii sau ceva de genul. Avem fiecare cate unul. In 10 ani nu l-am deschis o data.

Cineva zicea ca de la medicamentele astea n-am voie sa conduc. Nu e ca si cum as fi stat sa citesc prospectul. Nu e ca si cum ar fi alcool sa ma prinda la fiola. Nu e ca si cum as putea sa circul cu ratb-ul.

Seara ies in centru, e vineri. Taxiul are numar de ilfov, dar cica au gasit ei o chestie de au voie in bucuresti. Soferul stie scheme, se baga pe contrasens si o taie dreapta pe rosu dupa ala din fata cu numere de bulgaria. Tare tipul! In taxi nu-mi pun niciodata centura.

Ma lasa la bariera la selari, intre 250 de masini parcate pe „oprirea interzisa” si echipaje care le ignora complet. Mai sus, baietii cu parcarea fac semne nestingheriti. Merg pe langa cladiri cu bulina, trec pe sub balcoane cu tencuiala cazuta si gasesc clubul.

Intru, adica cobor. Pe urma dau de alta scara. Astept sa urce cineva, ca nu incapem doi, si pe urma mai cobor un nivel. Atmosfera e foarte tare, clubul e arhiplin. Mi-a luat o vesnicie sa imi fac loc pana la bar. Cer un absint, baietii iau un metru de tequila. Tipii de la masa de langa arunca servetele in tavan. Ma uit pe jos, e un covor de servetele, ma enerveaza ca se lipesc mereu pe talpa. Vine si bautura. Barmanul face niste super-scheme cu sticle flambate. Atmosfera e senzationala. Am zis ca ma las, dar vad ca toata lumea din jur fumeaza. Imi aprind si eu o tigara.

***

Jos palaria pentru cine nu se regaseste in cele de mai sus! Pe ceilalti insa as vrea sa-i vad schimband ceva la ei, inainte sau dupa ce-si satisfac pofta de a-i vedea spanzurati/arsi pe cei pe care ii vom stabili vinovati. Sunt cu siguranta vinovati si vor plati pentru asta, dar noi oare n-avem chiar nicio vina?

Intotdeauna ne uitam la altii, sa fiu al naibii daca-mi amintesc cand am vazut pe vreunul din noi ultima data asumandu-si ceva. Povestea imaginata mai sus poate fi completata cu multe alte gesturi care au ajuns sa ni se para firesti. Unele ne pun pe noi insine in pericol, altele si membri ai familiei, altele si necunoscuti. Dar atitudinea asta ucide oameni nevinovati.

Dumnezeu sa-i ierte pe cei care vineri au platit nevinovati pentru ignoranta noastra iresponsabila! Pe ei ii rog sa ma ierte pe mine."



#3
ralcat

ralcat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.258 mesaje

Postat 03 noiembrie 2015 - 15:19

Sincer, cand am vazut titlul ma gandeam la vina colectiva de a permite sa fim condusi si furati de aia care o fac. Si datorita carora tara e unde e.... condusa de spaga si abuz., condusa de hotii care sunt modele, cu smecheri si smenari pe toate drumurile

http://www.ziare.com...moartea-1390878



#4
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 03 noiembrie 2015 - 16:00

vina colectiva e a tuturor care incalca legea , aia buna sau rea. 

 

a celor care nu o aplica , a celor care pentru bani sau pozitie  inchid ochii, a celor care nu gandesc dar fac legi dupa dorinte .

 

am lucrat in sistemul romanesc si stiu despre ce vorbesc.



#5
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 05 noiembrie 2015 - 21:01

A celor care o aplica si o iau in freza de la cei ce nu-s de acord cu aplicarea corecta ca nu se potriveste cu ce au ei in cap.....si de a incerca sa fii corect intr-o lume in care restul nu se gandesc decat la cum sa fie incorecti,,, e foarte greu.





Etichetat si cu societatea civila, coruptie, tragedie, colectiv

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Astăzi, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Astăzi, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -