Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

FIV cu dr. Dragos Albu 123

fiv medlife albu

545 raspunsuri la acest subiect

#41
vio_TinTin

vio_TinTin

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 108 mesaje

Postat 03 noiembrie 2015 - 18:58

   Bună fetelor!

   Eu m-am întors de la a III a monitorizare. Am rezolvat în intervalul 08,00-08.30. Iar nu m-am întâlnit cu niciuna din fete. [:)] Dar se pare că nu ne potrivim ca ore. Important e că aici povestim tot, cu amănunte şi ne putem susţine una pe cealaltă. Mă bucur enorm că putem face asta, pentru că ceilalţi, inclusiv rudele, nu ne pot înţelege. Despre lupta mea ştiu doar câteva rude foarte apropiate şi vreo două prietene. Am avut însă parte de câteva întrebări ciudate (care începeau cu de ce..una şi alta..) de la persoane foarte apropiate. Nu-i judec, ci realizez că ei, netrecând prin experienţele noastre, chiar nu ne pot înţelege pe deplin. Aşa că tot ce am pe suflet vă spun vouă, ştiu că voi înţelegeţi. Vă pup şi vă susţin din toată inima pe toate!. [flo2]

 

    Acum .. monitorizarea.  A fost ok, se văd 20 de foliculi. Sper să fie ok ca şi calitate. 

    Ce părere aveţi de valoarea la Estradiol - 2038, iar progesteron 0,3? E normală valoarea la E2?

    De azi mi-a oprit Gonalul, (din care am făcut doar câte 100 ui până aseară), mi-a lăsat Menopurul - 150 ui, seara , iar dimineaţa Clexane şi 1 fiolă întreagă de Diphereline ( aşa cum am avut de la început).

   Mi-au cerut să mai recoltez o dată progesteronul joi la ei, dar l-am rugat pe domnul dr. să mă lase să recoltez la noi în oraş, să-i trimit mesaj, că nu prea pot pleca aşa des de la servici. Vineri am din nou monitorizare - a patra- ora 07,30, ca şi astăzi.

   Mai nou experimentez nişte senzaţii noi - greaţă şi ameţeli. 

   

   Mi-a rămas un pen de Gonal nedesfăcut (cumpărasem tot tratamentul din schemă, că nu găsesc la noi în zonă şi mi-era teamă să nu rămân fără). O să-l transport la MMF cu gentuţa frigorifică, am văzut că fetele de acolo mă pot ajuta cu el, dacă au nevoie alte paciente.

    Riki, ai fost şi tu la monitorizare? Cum a fost? Îţi urez baftă în continuare.

    Fetelor, succes şi vouă cu tratamentul, să iasă cu beta mare şi cu ochişori! Doamne Ajută!



#42
dea78

dea78

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.098 mesaje

Postat 03 noiembrie 2015 - 19:05

    In ce e exprimata valoarea la E2 Vio?(unitatea de masura).Ca sa putem sa-ti spunem daca e normala:)))



#43
vio_TinTin

vio_TinTin

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 108 mesaje

Postat 03 noiembrie 2015 - 19:22

 Dea, valoarea Estradiol - 2038 pg/mL (valoarea de referinţă este în faza foliculară 21-251 pg/mL) [flo2]



#44
dea78

dea78

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.098 mesaje

Postat 03 noiembrie 2015 - 19:26

   E normala valoarea Vio,pt ca tu ai 20 de foliculi.Intervalul de referinta e valabil intr-o luna normala,fara stimulare.



#45
vio_TinTin

vio_TinTin

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 108 mesaje

Postat 03 noiembrie 2015 - 19:37

Mersi frumos Dea! Ce bine că voi, fetele mai experimentate ne oferiţi răspunsuri la toate! Pupici şi mult succes!! [flo2]



#46
elbereth

elbereth

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 719 mesaje

Postat 03 noiembrie 2015 - 19:39

Vio e normala valoare estradiolului pentru monitorizarea 3 si 20 de foliculi. Si inca de acum o sa mai creasca.

 

La estradiol, fetelor, nu va luati dupa valorile de referinta ale laboratorului, pentru ca voi sunteti acum sub medicatie de stimulare. Deci valoarea o sa creasca mult peste limita superioara data pentru un ciclu natural. E bine totusi de urmarit, caci de la un anumit nivel exista riscul de hiperstimulare.

 

Important insa este progesteronul - e bine sa ramana cat mai mic, in intervalul dat de laborator sau cat mai aproape.

 

Va pup pe toate fetele in focuri si va tin pumnii stransi-stransi!



#47
Lavinia1982

Lavinia1982

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.852 mesaje

Postat 03 noiembrie 2015 - 19:48

La mine estradiolul a sarit de 5 000 si am avut 30 de foliculi, punctionati toti. Nu va luati dupa valorile de referinta pentru ca voi sunteti stimulate. Am facut si hiperstimulare dar multumita dr A, am trecut usor peste ea.


Editat de Lavinia1982, 03 noiembrie 2015 - 19:49 .


#48
vio_TinTin

vio_TinTin

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 108 mesaje

Postat 03 noiembrie 2015 - 20:02

   Multumesc fetelor. [flo2]   Gata, m-am liniştit cu estradiolul. Dar progesteronul 0,3 ng/mL e mare, de mi-a zis domnul dr. să mai recoltez şi joi, apoi vineri iar? Cum vi se pare valoarea?



#49
Lavinia1982

Lavinia1982

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.852 mesaje

Postat 03 noiembrie 2015 - 20:05

E ok. eu am avut 0,7 si apoi a scazut la 0,4 pentru ca dr A mi-a modificat schema. Stai fara grija. Important este sa nu treaca de 1.



#50
dea78

dea78

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.098 mesaje

Postat 03 noiembrie 2015 - 20:17

    E f bun Vio progesteronul.Ti-l va mai face pt ca urmareste sa nu creasca exagerat,sa poata interveni la timp cu schimbarea dozelor.El trebuie sa creasca dar nu mai mult de 1,5...parca asa recomanda A.Seara faina fetelor!





Etichetat si cu fiv, medlife, albu

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -