Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

FIV cu dr. Dragos Albu 123

fiv medlife albu

545 raspunsuri la acest subiect

#21
QiaoBing

QiaoBing

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.160 mesaje

Postat 02 noiembrie 2015 - 17:17

Baba chioara nu le vede, dar le nimereste [batcap]   [:-)))]

Diphereline o sa faci si pe parcurul stimularii. Ce doza faci acum ? Pentru orice dubii privind tratamentul intrebi pe Lucia sau pe dr A



#22
ella07

ella07

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 59 mesaje

Postat 02 noiembrie 2015 - 19:52

[:)]  Fac o jumatate de fiola /zi de 0,1 . Aveam 2 cutii cumparate de diphelerine dar mi.am mai cumparat una,deci daca am de facut pe tot parcursul stimularii mai trebuie sa.mi cumpar una.Da in ziua cand va veni CM am sa o sun pe Lucia sa o intreb de monitorizari si am sa vad ce nelamuriri mai am. Mc mult ptr.tot QiaoBing (ma mai informez de pe aici ca de ex. la FIVul de anul trecut facut la o alta clinica,nu am avut decat gonal si cetrodite ,fara explicatii fara informatii din partea Dr.. Acum la acesta am mai multe si habar nu aveam ptr. ce sant,noroc cu voi ca am mai invatat si eu una alta  [flo2] )



#23
MaraDG

MaraDG

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 438 mesaje

Postat 02 noiembrie 2015 - 21:43

Andreea, intelege ca fiecare raspunde si scrie când are posibilitate, nu suntem aici nici in competitie, nici cu obligatii, deci stai linistita.

Iti multumesc ca m-ai lamurit in legatura cu spermocultura la Institutul Cantacuzino.

Mie mi-a spus Domnul Doctor Albu sa refac cultura de col la Institutul Cantacuzino (sper ca se recolteaza acolo ) si m-am gandit sa faca si EL spermocultura, dar sunt total dezamagita de genul acesta de analize recoltate acasa...

Cred ca ma voi reorienta...



#24
MaraDG

MaraDG

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 438 mesaje

Postat 02 noiembrie 2015 - 21:57

Sa fie asa cum mi-ai urat Vio si eu iti doresc sa ai parte de ceea ce iti doresti tu!

Analizând situatia cu E-Coli in faza aceasta, banuiesc ca este posibil sa fi luat bacteria de la niste pastrama foarte buna, EU am gustat doar dar EL a mancat bine ca-i place, este doar o banuiala. Am vazut ca poti face E-Coli si de la castraveti, ceea ce consum dar ii spal bine, ii tin in apa alcalina sau cu bicarbonat, deci ar ramane banuiala cu pastrama...acum inghitim antibiotice si mergem inainte...ca asa a zis si Domnul Doctor, ca nu se anuleaza nimic, am incredere.

Suporti bine tratamentul si va fi bine si in continuare, fii optimista !

Pentru orice neclaritate trimite mesaj Domnului Doctor sau Doamnei Lucia, dupa caz.

Eu nu am inteles bine tratamentul recomandat si i-am trimis doua mesaje intr-o seara si mi-a raspuns, m-a lamurit si m-am linistit...



#25
MaraDG

MaraDG

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 438 mesaje

Postat 02 noiembrie 2015 - 22:10

Nu am o imagine clara despre fetele aflate pe hol Lucia, parca am vazut si o bluza rosie, dar nu te pot descrie.

Da, EU eram cea care avea parul legat la spate pentru ca eram incalzita dupa atata drum si eram cu MAMA.

Eu voi merge la a doua monitorizare pe 06 noiembrie, nu stiu la ce ora - pe schema scrie ora 9 - asa e la toate fetele?

Despre secretie ai intrebat-o pe Doamna Lucia - intreaba despre orice ti se pare ca nu este in regula sau ai indoieli, doar esti in monitorizare !!!



#26
MaraDG

MaraDG

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 438 mesaje

Postat 02 noiembrie 2015 - 22:19

Fetelor, vad ca aveti probleme cu rezultatele analizelor, nu stiu prea multe...voi ati declarat la Receptie MMF adresa de mail ? , ati spus la recoltare ca doriti sa primiti rezultatele pe mail ?

Eu am recoltat si la Tulcea si la Bucuresti si am primit rezultatele pe mail, iar inainte de histeroscopie nu erau gata secretiile vaginale si am fost la Receptie Analize, au vorbit telefonic la Constanta (cele recoltate la Tulcea se prelucreaza la Constanta) le-au transmis, mi le-au listat si parafat si asta a fost tot! Doar nu sunt EU un caz special !!!

Chiar este recomandat sa avem analizele cu ştampila MedLife, deci le puteti solicita atunci când veniti in Bucuresti, nu va mai stresati si pentru asta !!!



#27
Marushelu37

Marushelu37

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.701 mesaje

Postat 02 noiembrie 2015 - 23:34

Ella, la fiv- ul tau anterior, Cetrotide era în locul Dipherelinului. Am scris eu în capitolul precedent, mai pe la sfârșit ce înseamnă inhibare cu Cetrotide și ce înseamnă inhibare cu Diphereline. E o postare mai lungă.

Dacă ciclul următor vine peste vreo două săptămâni, cum a zis doctorul, puncția ta o să pice cam pe la sfârșitul lunii. Dupa ce îți va veni menstruația mai durează vreo 15 zile până la puncție, în funcție de cât de repede cresc foliculii. În principiu, când ajung cel puțin vreo trei foliculi peste 17 mm se face puncția. Doctorul stabilește când trebuie făcută puncția în funcție de cați foliculi ai, dacă îi mai așteaptă pe cei mai mici să crească și ei sau nu. Dacă cresc prea mari, să zicem peste 24 mm pot fi prea mature ovocitele, și iar nu este bine. Dacă e doar unul mare și restul mai mici, doctorul poate să decidă să continui tratamentul, sa îl sacrifice pe cel mare în favoarea celor mulți.

Ideal e să fie toți sincronizați, sau cât mai mulți dintre ei.

Îți țin pumnii să fie cu succes fivul!  [flo2]

 


Editat de Marushelu37, 02 noiembrie 2015 - 23:37 .


#28
Andreea2015

Andreea2015

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 157 mesaje

Postat 03 noiembrie 2015 - 07:13

Neatza!

 

Aseara ma gandeam...daca nu ii va veni luna aceasta? E aproape imposibil sa nu vina, nu? Totusi, dupa cele 2 saptamani de usoara sangerare de care v-am zis (apropos..s-a oprit sambata si duminica am fost si la cosmetica [pk] ) acum nu am niciun semn ca ar veni in zilele urmatoare. De obicei am dureri si sunt umflata din cap pana in picioare. Acum...nimic.

Eu am o menstruatie foarte neregulata, dar ma gandeam ca sub tratament nu se va intampla sa nu vina.

De abia astept ziua de vineri sa merg la monitorizare sa vad ce sa va intampla.

 

Va pup pe toate de nu va vedeti!



#29
ella07

ella07

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 59 mesaje

Postat 03 noiembrie 2015 - 09:31

Marushelu37  mc. mult pentru toate informatiile date,esti o scumpa  [flo2]  [flo2]



#30
mary80

mary80

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 839 mesaje

Postat 03 noiembrie 2015 - 09:43

Qiao , draga mea....multumim de casuta noua!!!!!

Va pupacesc de nu va vedeti pe toate fara exceptie!!!!!





Etichetat si cu fiv, medlife, albu

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -