Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cine se teme de Halloween?

halloween apor

188 raspunsuri la acest subiect

#31
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 31 octombrie 2015 - 15:15

Ioana, ce legatura este intre Haloween, vrajitoare si a fi pe picioarele ei ? Mai bine sa invete sa fie printesa, avand caracter si comportament de printesa, decat caracter de vrajitoare. Mimosa nesigura pe sine poate deveni chiar de o costumezi zilnic in vrajitoare, fiindca nu conteaza decat modul in care este educata de parinti. Cred ca este putin neinspirat mesajul tau. [flo2] Numai ideea de vrajitoare rea, pusa doar pe rele si mi se zbarleste paru-n cap.

 

Este vorba de cum sunt portretizate printesele, care cu foarte putine exceptii - Mulan, Merida- au nevoie de cate un mascul sa le salveze, sa le ajute, sa le ghideze. Vrajioarele nu [:D] Dar asta deja e offtopic. [flo]



#32
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 31 octombrie 2015 - 15:16

De cine ne e bagata pe gat?

 

 

De toti cei care au uitat ca si noi avem sarbatorile noastre, cu mult mai frumoase si pline de semnificatii, decat o sarbatoare americaneasca, degenerata in costumatii de monstri, cu cat mai fiorosi, cu atat mai bine...



#33
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 31 octombrie 2015 - 15:18

Mie ideea ca imbracatul intr-un costum atrage posedarea posesorului, sau macar influentarea lui sa devina malefic mi se pare... bizara. Corolarul este ca ar trebui sa ne imbracam toti in preoti, sau cum, ca sa nu atragem fortele malefice?



#34
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 31 octombrie 2015 - 15:20

Pai sunt de acord, chiar daca sa zic eu nu sunt de acord, in sensul ca pt mine nu are nicio semnificatie H,;mazgalesc copilul pe fata cu ceva, ma ciufulesc si eu, gata costumul.... 

Dar nu, nu e suficient... X are nu stiu ce pelerina de la hm, Y are o baghera de la zara.. etc etc .... se organizează concurs de costume, stai ca trebuie sa aduci si prajituri... stai ca trebuie sa cumparam si lumanari nush de care ca asa a hotarat doamna.... ma rog, ca asa suntem noi, nu ne putem rezuma la distractia in sine, trebuie sa te arati cel mai mare si mai tare....

 

Corect, majoritatea oamenilor transforma orice de genul asta intr-o competitie, sau parada sau chiar circ... de aici spuneam ca e forma fara fond...

 

Si daca e hora, trebuie sa jucam toti, ca de asta ne numim societate... sau cine nu, e aratat cu degetul...

 



#35
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 31 octombrie 2015 - 15:21

Da, avem si noi sarbatorile noastre foarte frumoase.

Si avem si H.

 

Cred ca fiecare are dreptul sa se distreze/sarbatoreasca ce vrea si cum vrea fara sa-i stea cineva cu "pistolul" la tampla. 

Si daca asta implica cheltuilei nu e treaba nimanui decat a persoanei dispuse sa le faca.

 

Pistolul la tampla este multimea dornica de a sarbatori o zi care nu ne reprezinta absolut deloc. Fie-mea nu ar fi fost interesata de haloween daca nici ceilalti colegi n-ar fi fost interesati. Este un lant al slabiciunilor, mentinut de parintii, care-si inchipuie ca le fac propriilor copii copilaria mai frumoasa, daca percuteaza la imbratisarea acestui haloween. 

 

Sarbatoarea preferata a copilului meu este Craciunul, chiar daca nu avem nevoie de costume horror pt a simti ca sarbatorim.



#36
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 31 octombrie 2015 - 15:21

Mie ideea ca imbracatul intr-un costum atrage posedarea posesorului, sau macar influentarea lui sa devina malefic mi se pare... bizara. Corolarul este ca ar trebui sa ne imbracam toti in preoti, sau cum, ca sa nu atragem fortele malefice?

 

[:-)))] eu as vrea in sfanta, daca se poate :))



#37
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 31 octombrie 2015 - 15:26

Eu cred ca amploarea o dau tocmai cei care o critica atribuindu-i prea multa importanta.

 

Pentru ceilalti nu este decat un simplu motiv de distractie. 

 

Dimpotriva, criticile au aparut in momentul in care i s-a atribuit haloweenului o prea mare importanta, ajungandu-se ca el sa fie sarbatorit in scoli si gradinite. 

 

Putem sa scobim dovleci, daca ne place, dar costumele nu-si au rostul. 



#38
emanouela

emanouela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.971 mesaje

Postat 31 octombrie 2015 - 15:32

Nu mi-e frica, nu mi-e frica de bau bau!  [:D]

Miniaturi atasate

  • 11049615_1169861299708609_4161390395149564769_n.jpg


#39
adita

adita

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 710 mesaje

Postat 31 octombrie 2015 - 15:32

Da, avem si noi sarbatorile noastre foarte frumoase.
Si avem si H.

Cred ca fiecare are dreptul sa se distreze/sarbatoreasca ce vrea si cum vrea fara sa-i stea cineva cu "pistolul" la tampla.
Si daca asta implica cheltuilei nu e treaba nimanui decat a persoanei dispuse sa le faca.

Sunt de acord sa sarbatoreasca fiecare ce vrea, atata timp cat nu ma forteaza pe mine sa particip. Si cu halloweenul cam asta se intampla, serbandu-se in scoli. Daca toti vin costumati in toate hidoseniile, ce alternativa are cineva care nu vrea sa paricipe? Sa lipseasca de la scoala in ziua respectiva, sau cum? Copilul meu de la clasa pregatitoare a venit speriat de la scoala, desi la plecare il incanta ideea de a se costuma, de a face o mica petrecere cu colegii. La ei in clasa a fost foarte decent, dar pe holuri alergau cei mari cu costume care mai de care mai horror, racnind si scotand fel si fel de sunete creepy. S-a speriat si a zis ca la anul nu mai vrea la haloween. Ce solutie am eu daca la anul nu vreau sa particip? Asta nu inseamna ca sunt obligata? Mi s-ar parea normal ca cine vrea sa serbeze asa ceva (desi personal nu prea inteleg ce poate fi asa distractiv la aceasta etalare de uratenie, la ce le foloseste copiilor sa se obisnuiasca de mici cu grotescul, in loc sa fie sensibili la frumosul care-i inconjoara), sa o faca undeva unde sa nu-i oblige si pe altii sa participe. Si pana una alta, scoala e obligatorie.

#40
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 31 octombrie 2015 - 15:32

Pai sunt de acord, chiar daca sa zic eu nu sunt de acord, in sensul ca pt mine nu are nicio semnificatie H,;mazgalesc copilul pe fata cu ceva, ma ciufulesc si eu, gata costumul.... 

Dar nu, nu e suficient... X are nu stiu ce pelerina de la hm, Y are o baghera de la zara.. etc etc .... se organizează concurs de costume, stai ca trebuie sa aduci si prajituri... stai ca trebuie sa cumparam si lumanari nush de care ca asa a hotarat doamna.... ma rog, ca asa suntem noi, nu ne putem rezuma la distractia in sine, trebuie sa te arati cel mai mare si mai tare....

 

Corect, majoritatea oamenilor transforma orice de genul asta intr-o competitie, sau parada sau chiar circ... de aici spuneam ca e forma fara fond...

 

Si daca e hora, trebuie sa jucam toti, ca de asta ne numim societate... sau cine nu, e aratat cu degetul...

 

Ah, da. Am uitat de prajiturile aduse de fiecare copil in parte, eventual coapte de mama lui, si de sticlele cu suc. 

 

Erau copii carora parintii le cumparasera costum special pt ziua asta. Se pune o prea mare presiune pe copii si parinti, cu aceasta zi. Cheltuielile au devenit din ce in mai mari, de la an la an.

 

Rufus, si mie imi plac toate sarbatorile, cu conditia sa nu dea navala peste mine si peste cei din imediata mea apropiere.


Editat de Alizee, 31 octombrie 2015 - 15:35 .




Etichetat si cu halloween, apor

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -