Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Recomandari invatatoare pt pregat 2016 sect 2si 3 - de la parinti de a IVa

invatatoare scoala sector 2 sector 3

2 raspunsuri la acest subiect

#1
ochidut

ochidut

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.394 mesaje

Postat 19 octombrie 2015 - 11:56

Buna mamici,

 

O sa mergem si noi la pregatitoare in 2016 si caut o recomandare concreta pentru o invatatoare, nu numai scoala. Scolile bune din sector 2 si 3 le stiu, dar in primul rand caut o invatatoare buna, adica pe intelesul meu sa fie bine pregatita educational si profesional, sa ii impulsioneze pe copii, sa aiba un standard ridicat dar pe de alta parte sa fie si un bun psiholog, calda, comunicativa cu copii, sa reuseasca sa ii priveasca pe fiecare parte ca un individ, sa le accepte personalitatea...

 

Nu vreau genul de invatatoare care doar ca sa aiba rezultate vrea sa se impuna in fata copiilor, care preda ca "asa este" fara sa accepte intrebari si fara sa dea explicatii, care sa ii lase in urma pe cei care nu au inteles ceva doar pentru a pastra cu ceilalti un standard ridicat.. care doar ca sa aiba rezultate la concursuri trece peste orice

 

Deci, ceva recomandari???  Multumesc!!!!

Tot cautam de ceva vreme, dar nimic.....

 



#2
ioana

ioana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.043 mesaje

Postat 20 octombrie 2015 - 12:08

Cred ca nu ai primit raspunsuri pana acum deoarece dorintele tale sunt usor... nerealiste, ca sa zic asa. Legitime (toti ne dorim asemenea cadre didactice pentru copiii nostri), dar neadaptate la realitate. Ca sa nu fii foarte dezamagita anul viitor, mai bine iti propui pasi mici: de exemplu, pentru clasa pregatitoare eu imi propun sa-i placa copilului la scoala, sa se integreze in colectiv, sa accepte sarcinile pe care le are de facut.

 

Din experienta mea de parinte a doi copii de varsta scolara, am observat ca multi parinti vor o scoala buna, o invatatoare buna, o clasa buna, un standard ridicat. Corect. Pe de alta parte, sa se invete fara stres, fara impuneri, copiii sa fie lasati sa faca ce vor si cat vor (iar mai tarziu sa primeasca note cat mai mari, indiferent de cat stiu). Cum sa se mentina un standard ridicat? Cine sa-l mentina? Invatatoarea, de una singura? Sau ar trebui sa invete pe branci ceilalti copii, mai putin al meu, ca nu vreau sa-l stresez? Un standard ridicat este rezultatul unui efort colectiv: invatatoare + copii + parinti.

 

Nu mi-o lua in nume de rau, nu am facut referire la tine, sunt gandurile acumulate in 8 ani de scoala de stat (din perspectiva parintelui).



#3
Ramonika

Ramonika

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.482 mesaje

Postat 21 octombrie 2015 - 10:51

cred ca raspunsurile le gasesti mergand la scoala care te intereseaza si vorbind cu parintii copiilor care sunt in clasele a 4-a acum.





Etichetat si cu invatatoare, scoala, sector 2, sector 3

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -