Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Inchidere PFA


9 raspunsuri la acest subiect

#1
dea78

dea78

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.098 mesaje

Postat 18 octombrie 2015 - 17:10

    Buna!

    Imi desfasor activitatea ca PFA avand ca obiect de activitate comertul cu amanuntul...(cod 4711).Vreau sa inchid "afacerea" si sincer la finante nu m-am lamurit.Am inteles ca trebuie sa merg cu CUIul si certificatele constatatoare eliberate in original la Registrul Comertului ca apoi in termen de 5zile sa ma prezint la ANAF cu ce mi s-a eliberat anterior si cu contabilitatea.Ce mai exact(raport de gestiune...)?Am contabil,dar raspunsul lui a fost ca sa nu mai completez in 2016 declaratia de venit si atat,ceea ce mie nu mi se pare ok.Ma poate ajuta cineva?



#2
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 18 octombrie 2015 - 17:39

Dea, pe site-ul ONRC ai documentele necesare radierii PFA:

http://www.onrc.ro/i...ntari-pfa-ii-if

Văd că nu ai nevoie de documente financiare.



#3
dea78

dea78

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.098 mesaje

Postat 18 octombrie 2015 - 18:00

   Da Danielag,acolo mi-au spus si mie ca nu am nevoie decat de astea...dar apoi m-am gandit sa fac si un drum la ANAF ca tot eram in oras(sa nu mai vin inca odata) si de la ANAF mi-au cerut si contabilitatea.Exact ce...nu stiu ca era un domn prea plictisit acolo sa explice.Si sa ma pun sa car 5bibliorafturi pana acolo mi-e cam aiurea



#4
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 18 octombrie 2015 - 19:41

Din cate stiu nu poti radia PFA pana cand nu ai hartie de la Finante ca nu ai datorii neachitate fata de ei. Iar asta se face prin verificarea actelor contabile de catre Finante. In  urma verificarii actelor se determina situatia fiscala la zi. Daca este ceva de plata se dispune plata si dupa plata se elibereaza actul. Daca nu este nimic de plata se elibereaza actul respectiv.



#5
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 18 octombrie 2015 - 19:47

Aici sunt câteva informații:

http://www.avocatnet...FA-la-ANAF.html

 

Ai nevoie de actele de la ReCom, jurnalele de încasări și plăți la zi, registrul inventar și niște declarații (nu am intrat să verific ce declarații sunt). La ANAF știu că există un birou de asistență contribuabili, te duci acolo și întrebi, trebuie să-ți spună ce ai nevoie.



#6
dea78

dea78

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.098 mesaje

Postat 18 octombrie 2015 - 19:48

   Poate in cazul firmelor functioneaza asa,dar la PFA eu platesc anticipat pe anul in curs si recalcularea se face cam dupa 2ani aici,in zona mea.Asa ca eu pe 2015 am platit(mai am pe ultimul trimestru) si recalcularea inca nu s-a facut nici pe 2014(de unde oricum va trebui sa primesc banii inapoi ca nu am inregistrat profit.Inchiderea se face la Registrul Comertului dar mie asa mi se pare logic sa anunt si ANAFul.Cum am facut si la deschidere...dar ne invartim in jurul cozii se pare.



#7
dea78

dea78

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.098 mesaje

Postat 18 octombrie 2015 - 19:50

   Multumesc Danielag,cam astea mi se parea si mie logic sa le am la mine.Si culmea ca am cont pe avocat.net [batcap]  [batcap]  [batcap] .



#8
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 19 octombrie 2015 - 14:39

apropos de inchis (sau deschis firme)...ar fi de ras daca n-ar fi de plans...

http://www.timesnewr...irma-in-romania



#9
dea78

dea78

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.098 mesaje

Postat 19 octombrie 2015 - 14:51

  Mda,cam asa e modelul si la noi.Mergi initial la RC,dupa cateva zile(sapt) iti iese CUIul,apoi esti trimis dupa stampila si casa de marcat.Cu astea toate fugi la ANAF,din cate imi amintesc iti trebuie programare apoi de acolo la agentia ANAF de care apartii sa te ia in evidenta...dar acolo nu stie nimeni nimic si te intorci din nou la cel initial unde ti se explica ca cei de unde ai apartine ar trebui sa trimita documentatia de luare in evidenta la centru,nu fiecare contribuabil sa alerge cu inregistrarea.Urmeaza fuga la Casa de Asigurari de sanatate si pensii,unde daca nu ai ajuns in timp util(asta nu e specificat niciunde) vei plati penalizari ca nu ai inceput sa platesti de cand ti-a iesit CUIul si nu-ti poate calcula pe loc,ca trebuie ANAFul sa trimita declaratiile in cauza....asa ca in Ro totul e posibil.



#10
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 19 octombrie 2015 - 15:17

Cred ca exagerezi. Platile catre bugetul consolidat nu se fac in functie de data de la care ai primit codul fiscal singura referinta fiind doar in primul an cand obligatiile fiscale decurg de la aceasta data si nu de la 1 ianuarie. Asa este peste tot in lume.




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -