Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 6 voturi

la doar o bataie de inima


292 raspunsuri la acest subiect

#11
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 18 octombrie 2015 - 23:46

Pentru ca la Dumnezeu nu exista bine sau rau. Dumnezeu e iubire si-atat!

Daca Dumnezeu ne-a facut dupa chipul si asemanarea lui de ce crezi c-ar vrea sa ne arunce in focul vesnic al iadului?

de unde stii toate astea? presupun ca din Biblie...tot in Biblie scrie, descrie raiul , iadul.

 

iadul exista pt cei care nu-l accepta (pt asta avem free will).

 

raiul este doar pt copiii lui Dumnezeu, cei care nu vin la Dumnezeu prin credinta in Isus....nu sunt copiii lui Dumnezeu.

 

pacatul e ce ne desparte si rupe relatia cu Dumnezeu si doar single Domnului Isus poate reface aceasta rupture.

 

eu zic sa nu te culci pe urechea ca Dumnezeu e prea bun sa arunce in iad creatia sa...pt ca alternative ar fi ca sa fie cu el in Rai...si stim foarte bine ca atitia oameni cat traiesc nu vor sa auda de rai si dumenzeu, deci cu atit mai mult nu vor s afie cu el pt o vesnicie.



#12
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 19 octombrie 2015 - 00:14

Prefer sa nu traiesc in frica, vina si rusine.

De aceea, la Dumnezeul meu nu exista pacat!

Eu abia la 40 de ani am gasit raspunsurile la intrebarile pe care mi le-am pus toata viata. Sunt raspunsuri care m-au scos din ignoranta, mi-au adus pacea si echilibrul. 

Moartea vine atunci cand noi o chemam, constient sau inconstient la fel cum si sufletul nostru alege cand si unde sa se nasca. Si da, e prea banal sa se termine totul o data cu viata noastra de acum. Spiritul nostru va reveni ori de cate ori este necesar pana va ajunge la desavarsire.

Dumnezeu este in fiecare din noi, depinde de noi daca ne dam voie sa-l descoperim. 



#13
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 19 octombrie 2015 - 11:03

Michelle, dar nici nu trebuie sa citesc toata BIblia din moment ce mi se pare absurda :)

Din punctul meu de vedere reigia a fost si este o metoda de controlare a maselor, nu cred ca Arca lui Noe a existat, nu cred ca Dumnezeu i/a dictatlui Moise poruncile, nu cred in Sodoma si Gomora samd.

Nu cred ca Maria a ramas insarcinata cu Sfantul Duh, nu cred in Biblie.

 

nu cred ca exista Rai si Iad, nu cred ca atunci cand moare un om inseamna ca Dumnezeu l/a vrut la el in Rai. Atunci de ce mai pedepsim un criminal? Ca poate Dumnezeu a vrut victima in Rai printre ingerii sai si bietul criminal a fost doar o unealta a Domnului.

 

Am facut aceasta alegere de a nu crede in ciuda tuturor orelor de religie, a discuutiilor cu profesorii de religie, dupa ce am citit carti si am vazut documentare.

Fiecare e liber sa creada in ce vrea, nu imi spune te rog ca nu am citit fiecare pagina din Biblie si de aia nu am voie sa imi spun parerea :)

 

 

referitor de ce i/ai scris Miandei, din cate imi amintesc parca  Dumnezeu ii primeste pe toti cei care se caiesc, nu?


Editat de XIO, 19 octombrie 2015 - 12:59 .


#14
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 19 octombrie 2015 - 11:10

Mai, e un subiect care imi merge la suflet.

Exact ca si Viviana, am oroare de moarte, ma deranjeaza faptul ca exista, ca suntem pe drumul spre ea, ca va trebui sa-i privim pe cei dragi trecand inaintea noastra...

Mintea mea imi spune ca moartea e sfarsitul. Sufletul imi spune ca nu e. Eu sunt la mijloc intre ele...



#15
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 19 octombrie 2015 - 14:00

Eu ma gândesc deseori la moarte, ca fenomen... cred totusi ca nu înțeleg exact ce inseamna propria moarte....

Sau cum sa exprim mai clar....o înțeleg rational, accept naturalețea ei, dar moartea mea mi se pare atat de .... in ceata, departe, ireala.. 



#16
ralcat

ralcat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.258 mesaje

Postat 19 octombrie 2015 - 16:04

O da ... suntem in fiecare moment mai aproape de final, si nu stim niciodata cat de aproape este aproapele asta. Si sincer ... pot spune ca eu una ma simt pregatita, nu am 60 de ani, sper sa-i apuc, dar ... daca azi e bataia aia ultima, sunt pregatita sa ma intalnesc cu Divinitatea. Ah .. ca as avea regrete cat o viata ca mi-a ramas pruncul prea devreme fara aripile mele de closca sa-l incalzeasca cand ii e frig si sa-i mangaie cucuiele ... categoric. Le voi avea oricand va veni momentul, chiar si peste zeci de ani. Dar in acelasi timp pot spune ca nu am ceva pe lista cu care sa zic ca pot repara greseli din trecut sau pot impresiona la final. Adica ... oricand ar fi momentul, asta e ... trec de colo dincolo, ce e aici stiu, ce-o fi dincolo .. nu stiu. Dar stiu cat de fragila poate fi viata, cat de neasteptata si de rapida trecerea si cata durere lasa celor ramasi.



#17
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 19 octombrie 2015 - 17:56

Michelle, dar nici nu trebuie sa citesc toata BIblia din moment ce mi se pare absurda :)

Din punctul meu de vedere reigia a fost si este o metoda de controlare a maselor, nu cred ca Arca lui Noe a existat, nu cred ca Dumnezeu i/a dictatlui Moise poruncile, nu cred in Sodoma si Gomora samd.

Nu cred ca Maria a ramas insarcinata cu Sfantul Duh, nu cred in Biblie.

 

nu cred ca exista Rai si Iad, nu cred ca atunci cand moare un om inseamna ca Dumnezeu l/a vrut la el in Rai. Atunci de ce mai pedepsim un criminal? Ca poate Dumnezeu a vrut victima in Rai printre ingerii sai si bietul criminal a fost doar o unealta a Domnului.

 

Am facut aceasta alegere de a nu crede in ciuda tuturor orelor de religie, a discuutiilor cu profesorii de religie, dupa ce am citit carti si am vazut documentare.

Fiecare e liber sa creada in ce vrea, nu imi spune te rog ca nu am citit fiecare pagina din Biblie si de aia nu am voie sa imi spun parerea :)

 

 

referitor de ce i/ai scris Miandei, din cate imi amintesc parca  Dumnezeu ii primeste pe toti cei care se caiesc, nu?

Xio, sigur ca poti sa iti spui parerea [:)]

dar, sa inteleg ca tu crezi ca exista "ceva "...cine este accest "ceva", ce face, cum se comporta...ce relatie avem noi cu el?

 

nu ma duc la mesaj, dar cred ca I-am spus miannei ca Dumnezeu ii primeste pe toti cei ccare cred in Domnul Isus...NU doar cei care se caiesc.

 

si vreau sa-ti mai spun ca in timp ne maturizam, si cce am crezut la 15 ani...nu mai e valabil la 30 de ani...si de multe ori treb sa ne reevaluam opiniile.



#18
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 19 octombrie 2015 - 17:57

O da ... suntem in fiecare moment mai aproape de final, si nu stim niciodata cat de aproape este aproapele asta. Si sincer ... pot spune ca eu una ma simt pregatita, nu am 60 de ani, sper sa-i apuc, dar ... daca azi e bataia aia ultima, sunt pregatita sa ma intalnesc cu Divinitatea. Ah .. ca as avea regrete cat o viata ca mi-a ramas pruncul prea devreme fara aripile mele de closca sa-l incalzeasca cand ii e frig si sa-i mangaie cucuiele ... categoric. Le voi avea oricand va veni momentul, chiar si peste zeci de ani. Dar in acelasi timp pot spune ca nu am ceva pe lista cu care sa zic ca pot repara greseli din trecut sau pot impresiona la final. Adica ... oricand ar fi momentul, asta e ... trec de colo dincolo, ce e aici stiu, ce-o fi dincolo .. nu stiu. Dar stiu cat de fragila poate fi viata, cat de neasteptata si de rapida trecerea si cata durere lasa celor ramasi.

Frumos spus!  [flo2]



#19
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 19 octombrie 2015 - 18:02

Prefer sa nu traiesc in frica, vina si rusine.

De aceea, la Dumnezeul meu nu exista pacat!

Eu abia la 40 de ani am gasit raspunsurile la intrebarile pe care mi le-am pus toata viata. Sunt raspunsuri care m-au scos din ignoranta, mi-au adus pacea si echilibrul. 

Moartea vine atunci cand noi o chemam, constient sau inconstient la fel cum si sufletul nostru alege cand si unde sa se nasca. Si da, e prea banal sa se termine totul o data cu viata noastra de acum. Spiritul nostru va reveni ori de cate ori este necesar pana va ajunge la desavarsire.

Dumnezeu este in fiecare din noi, depinde de noi daca ne dam voie sa-l descoperim. 

Nici eu nu traiescc in frica, vina si rusine...pt ca Dumnezeul meu iarta , sterge si uita....

 

Nu cred absolut de loc ca moartea vine cind noi o chemam, decit in anumite cazuri, si nu cred ca ne nastem cind si unde vrem, alegem....si absolut de loc nu cred in reincarnare....mi se pare atit de aiurea idea.



#20
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 19 octombrie 2015 - 18:13

Nici eu nu traiescc in frica, vina si rusine...pt ca Dumnezeul meu iarta , sterge si uita....

 

Nu cred absolut de loc ca moartea vine cind noi o chemam, decit in anumite cazuri, si nu cred ca ne nastem cind si unde vrem, alegem....si absolut de loc nu cred in reincarnare....mi se pare atit de aiurea idea.

Fiecare e liber sa creada ce si in ce vrea. Si nici macar sa creada in ceva nu e obligatoriu, atata timp cat fiecare si-a gasit echilibrul in aceasta viata.

Creatorul e in noi si noi suntem creatorul vietii noastre.




Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Plimbarica

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 10:10

  • ImportanÈ›a medicului pediatru 👩🏻‍⚕️

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -