Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Fusta cu floricele

uniforma reguli profesoara

110 raspunsuri la acest subiect

#11
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 14 octombrie 2015 - 18:41

Daca fetita de 11 ani ar fi venit dimineata neinsotita, urmand acelasi drum, mama ar mai fi putut face plangere?

Cred că da. E ca la serviciu, atâta timp cât ești la serviciu este grija angajatorului să nu pățești ceva (orice accident al angajatului în timpul programului este accident de muncă și este investigat). Așa și cu școala. Copila era în grija școlii în acel moment. În plus mama spune că fata a plecat din școală într-o stare alterată, plângea (deci șanse mai mari să nu fie atentă).



#12
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 14 octombrie 2015 - 18:55

Cred ca primul lucru normal ar fi fost o atentionare



#13
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 14 octombrie 2015 - 19:49

Cred că da. E ca la serviciu, atâta timp cât ești la serviciu este grija angajatorului să nu pățești ceva (orice accident al angajatului în timpul programului este accident de muncă și este investigat). Așa și cu școala. Copila era în grija școlii în acel moment. În plus mama spune că fata a plecat din școală într-o stare alterată, plângea (deci șanse mai mari să nu fie atentă).

Exact, Acele absente care se trec in mod obligatoriu de catre cadrul didactic in catalog nu sunt in realitate doar de dragul unui inscris oarecare sau al unui subiect de dirigentie. In realitate reprezinta modalitatea oficiala prin care responsabilitatea juridica revine acelui profesor fata de elevii inscrisi in catalog.

Nu e de joaca cu asa ceva si in caz de Procuratura nu este necesar mai mult de atat legal discutand si se poate termina cu caz penal.



#14
Cristina_C

Cristina_C

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 14 octombrie 2015 - 20:27

Unde s-a mai pomenit profesor care sa alunge copiii din scoala? Este o greseala deosebit de grava, un abuz in toata regula. Bineinteles ca nu trebuia trimisa acasa, daca pentru o zi directoarea chiar nu putea face abstractie de floricele si n-o mai suporta in clasa, trebuia s-o ia in biroul ei sau s-o duca la secretariat si imediat sa-i sune parintii si sa-i cheme la scoala. In mod normal, un avertisment scris  pentru parinti la sfarsitul orelor era de ajuns. Fetita trebuia lasata in clasa, la ore, cu fusta ei cu tot. Nu insultata si apoi aruncata in strada.



#15
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 14 octombrie 2015 - 20:41

wow, mi-a fost dat sa citesc azi in presa despre aces caz al fustei cu floricele.

 

Directoarea care a trimis acasa in timpul programului scolar o eleva de clasa a VI-a pentru ca avea fusta cu floricele, si nu una neagra simpla asa cum spunea regulamentul, a fost eliberata din functie. Ea preda, insa, in continuare la scoala...(mai multe detalii aici )

 

Pai - ca tot vorbim de invatamantul romanesc, haideti sa dezbatem.

ce parere aveti dragi parinti? [biz]

 

in primul rand atata timp cat invatamantul romanesc nu se va schimba dupa fiecare om politic nu exista nicio sansa de revenire la o anumita normalitate de invatamant.

 

in al doilea rand in regulament trebuie sa existe , pe langa uniforma ( daca e obligatoriu de exemplu fiica-mea are voie sa mearga cu unghiile facute cu oja la 8 ani la scoala dar nu are voie sa poarte tricouri cu inscrisuri  "dubioase ")  si obligativitatea ca niciun copil sa nu iasa din scoala inainte de sfarsitul orelor fara parinti sau persoana autorizata .

 

iar in al treilea rand nu inteleg cum inspectoratul scolar nu poate face mai mult de atat! cine nu il lasa sa ia masuri pentru profesori?  sau poate ca si profesorii au ca si medicii ceva intern in care toti care gresesc o fac fara a avea nicio repercursiune.



#16
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 14 octombrie 2015 - 21:02

in primul rand atata timp cat invatamantul romanesc nu se va schimba dupa fiecare om politic nu exista nicio sansa de revenire la o anumita normalitate de invatamant.

 

in al doilea rand in regulament trebuie sa existe , pe langa uniforma ( daca e obligatoriu de exemplu fiica-mea are voie sa mearga cu unghiile facute cu oja la 8 ani la scoala dar nu are voie sa poarte tricouri cu inscrisuri  "dubioase ")  si obligativitatea ca niciun copil sa nu iasa din scoala inainte de sfarsitul orelor fara parinti sau persoana autorizata .

 

iar in al treilea rand nu inteleg cum inspectoratul scolar nu poate face mai mult de atat! cine nu il lasa sa ia masuri pentru profesori?  sau poate ca si profesorii au ca si medicii ceva intern in care toti care gresesc o fac fara a avea nicio repercursiune.

 

 

 

Pai femeia a fost demisa din functia de directoare. Ce ar trebui, sa nu mai profeseze?

Mi/a scris odata pe forum cineva cu care ma contraziceam, ca spera sa nu fac vreo greseala la lucru, i/am raspuns ca voi face cu siguranta iar ea a scris ca Doamne fereste de un asemenea medic, caruia i se pare normal sa greseasca. M/a facut sa rad.

Nu ar mai profesa nici un medic daca ar fi dupa cei care nu lucreaza in domeniu.

Iar chestia asta cu datul in judecata pe mine personal ma ingretoseaza cumplit de multe ori.

 

Directoarea nu a procedat corect, de aia nu mai e directoare. dar si parintii daca stiu ca sunt reguli, trebuie sa le respecte.



#17
J G

J G

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.955 mesaje

Postat 14 octombrie 2015 - 21:05

Pai, daca inspectoratul considera ca pedeapsa cuvenita pentru un professor de sport care a pozat fetite de 8 ani la baie este -10% din salariu, nu stiu despre ce vorbim aici?

 

Fetite de 8 ani! Omul ala e periculos, dar va continua sa predea in scoala respectiva.

 

http://www.hotnews.r...0-trei-luni.htm



#18
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 14 octombrie 2015 - 21:11

Pai femeia a fost demisa din functia de directoare. Ce ar trebui, sa nu mai profeseze?

Mi/a scris odata pe forum cineva cu care ma contraziceam, ca spera sa nu fac vreo greseala la lucru, i/am raspuns ca voi face cu siguranta iar ea a scris ca Doamne fereste de un asemenea medic, caruia i se pare normal sa greseasca. M/a facut sa rad.

Nu ar mai profesa nici un medic daca ar fi dupa cei care nu lucreaza in domeniu.

Iar chestia asta cu datul in judecata pe mine personal ma ingretoseaza cumplit de multe ori.

 

Directoarea nu a procedat corect, de aia nu mai e directoare. dar si parintii daca stiu ca sunt reguli, trebuie sa le respecte.

chiar nu vreau sa vorbim din nou despre medici. 

 

exemplul meu a fost foarte clar si anume ca nu exista legislatie in romania pentru malpractice si pentru abuzuri ale profesorilor.  in cazul de fatza  fata a fost trimisa acasa  de profesor,  nu de director.

 

edit: nu in calitate de director a trimis-o acasa.


Editat de a_alinta, 14 octombrie 2015 - 21:12 .


#19
elyda

elyda

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.011 mesaje

Postat 14 octombrie 2015 - 21:17

Pai femeia a fost demisa din functia de directoare. Ce ar trebui, sa nu mai profeseze?

Mi/a scris odata pe forum cineva cu care ma contraziceam, ca spera sa nu fac vreo greseala la lucru, i/am raspuns ca voi face cu siguranta iar ea a scris ca Doamne fereste de un asemenea medic, caruia i se pare normal sa greseasca. M/a facut sa rad.

Nu ar mai profesa nici un medic daca ar fi dupa cei care nu lucreaza in domeniu.

Iar chestia asta cu datul in judecata pe mine personal ma ingretoseaza cumplit de multe ori.

 

Directoarea nu a procedat corect, de aia nu mai e directoare. dar si parintii daca stiu ca sunt reguli, trebuie sa le respecte.

 De acord cu tine,DAR poate ca copilul acela a gresit  si s-a îmbrăcat necorespunzator.Asta înseamnă ca profesoara trebuia sa o dea afara pe usa?Un copil de 11 ani pleaca dintr-o scoala pentru ca profesoara a hotarat sa o pedepseasca dand-o afara din scoala ?

Pentru ca s-a simțit sfidata?!?!?

Probabil  exista un regulament al scolii in care se specifica im mod clar care este tinuta obligatorie si exista si specificatiile referitoare la modul cum sunt pedepsiti elevii care nu il respecta.

DAR  in mod sigur exista un regulament  al tuturor scolilor din Ro care specifica in mod foarte clar  ca un elev nu paraseste scoala/liceuln timpul orelor de curs.Nu au voie sa iasa din curte.

In locul parintilor as merge cu profesoara respectiva pana in panzele albe.



#20
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 14 octombrie 2015 - 21:32

Eu astept sa vad daca fetita era dusa si adusa de cineva.

 

Daca  eu merg la lucru in rochie desi stiu ca nu am voi, trebuie sa ma schimb sau sa plec acasa. Stiu ca trebuie sa port costum in spital, nu e nici o surpriza.

 

 

Sunt de acord cu ce a facut profesoara, singurul lucru gresit  a fost ca nu a anuntat parintii fetei.

Ideea era buna, dar actiunile nu au fost.

Trebuia sa sune la unul dintre parinti si sa ii spuna sa vina sa o ia pe fiica sa de la scoala.

Exista un regulament si acesta trebuie respectat.

 

 

Referitor la datul afara, da, daca nu respecti profesorul si deranjezi ora mi se pare normal sa te dea afara cu absenta, dar nu afara din scoala.

Cred ca de aia s/a ajuns la scoala in halul de acum, ca nu mai au profesorii nici un drept.


Editat de XIO, 14 octombrie 2015 - 21:37 .




Etichetat si cu uniforma, reguli, profesoara

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

Last Blogs

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

  • Ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 21:29

  • Starile de rau si greata din timpul sarcinii

    Mica13
    - Ieri, 20:13

  • Dansul bebelusului in burtica

    AdrianaBlo
    - Ieri, 14:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -