Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Fusta cu floricele

uniforma reguli profesoara

110 raspunsuri la acest subiect

#101
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 15 ianuarie 2016 - 20:02

Letitia e discriminare indirecta. Am gasit pe net definitia pentru discriminarea indirecta.

 

"Discriminarea indirectă este o forma de discriminare care nu este evidentă la o primă vedere. Deși anumite practici, reguli sau politici sunt aparent  corecte si neutre, ele pot ascunde tratemente diferite si nedrepte pentru persoane aparținând diferitelor cateogrii sociale si pot leza drepturile acestora. "

 

Adica zic eu daca scazi nota la purtare unui elev din motiv de uniforma el nu va mai putea lua bursa. Chiar daca in rest are 10 pe linie sau media necesara acordarii bursei.

Daca dai afara de la ora un elev el nu va mai putea particiipa la ore si i se incalca un drept prevazut in constitutie.

 

 

"Discriminarea indirectă apare atunci când practici, politici sau proceduri ale unei organizații, au efectul de a dezavantaja oameni care împărtășesc anumite caracteristici protejate, chiat dacă acest lucru nu este menționat într-o forma explicită ca în cazul discriminării directe.

Orice restrictie sau diferenta de tratament trebuie sa fie justificata printr-un scop obiectiv si prin demonstrarea necesitatii respectivei restrictii si lipsa unei alternative non-discriminatorii. Spre exemplu, o justificare de tipul „e mai avantajos economic să discriminez”  sau „Barbații sunt mai buni în domeniu IT” nu intra în categoria justificărilor rezonabile."



#102
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 15 ianuarie 2016 - 20:13

aici la scoala de stat nu au uniforma, dar tot au cod vestimentar in detaliu cu ce nua u voie.

dac ail incalca si vin aiurea imbracati  li se da pantaloni , tricouri de sport...care le au de rezerva prin soala.... cum aceste haine nu sunt spalate, sunt mototolite...multe vai de ele...va inchipuiti ca toti se feresc de ele ca de lepra.

in felul asta nu prea se de incalca regulamentul. [:)]



#103
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.254 mesaje

Postat 15 ianuarie 2016 - 20:34

In ce categorie sociala cad copiii care n-au uniforma sau nu vor sa poarte uniforma?



#104
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 15 ianuarie 2016 - 23:33

In ce categorie sociala cad copiii care n-au uniforma sau nu vor sa poarte uniforma?

Defavorizata? Nu au bani sa cumpere..

 

Stii, Letitia, discriminarea indirecta are foarte multe aspecte. Nu trebuie sa ne cramponam de niste cuvinte. Apoi aia e o definitie despre care am scris ca am luat-o de pe net.

 

Asa ca mai multe amanunte nu pot da decat dupa ce citesc mai mult si inteleg mai mult.

 

====

 

Michelle, super, super au gasit o rezolvare tare eleganta.



#105
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.254 mesaje

Postat 15 ianuarie 2016 - 23:55

Aha, deci aia de saraci ce erau nu aveau uniforme? Si au fost defavorizati in favoarea celor bogati care isi permiteau uniforme. Makes sense now.


Editat de Letitia1, 16 ianuarie 2016 - 00:00 .


#106
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 16 ianuarie 2016 - 11:30

Aha, deci aia de saraci ce erau nu aveau uniforme? Si au fost defavorizati in favoarea celor bogati care isi permiteau uniforme. Makes sense now.

Nu Letitia, distorsionezi, mult, mult. 

Intr-adevar exista elevi ai caror parinti nu au bani sa cumpere uniforma. Asa cum exista parinti care nu au bani, dar totusi o fac.

A avea bani sa cumperi o uniforma nu te face bogat.

Aici nu era vorba de bani.

 

 

 

 

eu am scris clar de prima oara: 

Adica zic eu daca scazi nota la purtare unui elev din motiv de uniforma el nu va mai putea lua bursa - si asta e discriminare indirecta. Chiar daca in rest are 10 pe linie sau media necesara acordarii bursei.

In Romania legea spune ca un copil ia bursa daca are media peste 8,50 si 10 la purtare.

 

Daca dai afara de la ora un elev el nu va mai putea particiipa la ore si i se incalca un drept prevazut in constitutie.

 

Astea au fost unele dintre motivele expuse e CNAD.

Ti-am dat o definitie oarecare a discriminarii indirecte pentru ca faceai confuzie intre discriminare si discriminare indirecta.

 

Uite am gasit o alta definitie din care lipsesc cuvintele "categorii sociale". Poate e mai clara asta:

DISCRIMINAREA INDIRECTA
survine atunci cand o prevedere, un criteriu, o practica aparent neutra dezavantajeaza anumite persoane, pe baza criteriilor prevazute de legislatia in vigoare, cu exceptia cazurilor in care aceste prevederi, criterii sau practici sunt justificate obiectiv de un scop legitim, iar metodele de atingere acelui scop sunt adecvate si necesare. De asemenea, discriminarea indirecta este orice comportament activ sau pasiv care, prin efectele pe care la genereaza, favorizeaza sau defavorizeaza nejustificat, supune unui tratament injust sau degradant o persoana, un grup de persoane sau o comunitate fata de altele care se afla in situatii egale.


#107
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.294 mesaje

Postat 16 ianuarie 2016 - 11:47

Nici aici nu exista uniforme, dar li s-a spus de la inceput ce au voie sa poarte si ce nu (asta din clasa a7a, in clasele mici nu au avut cod vestimentar)...fetele nu au voie cu fuste scurte sau cu pantaloni scurti...nu cu decolteuri...daca insa incalca regulile, nu sunt trimisi acasa, se trece intr-un raport...la x abateri, se iau masuri...aici nu exista nota la purtare, exista calificative (respecta regulile, colegii, profesorii, cum isi fac temele, cum raspund la ore, sunt punctuali si multe altele)...toate astea apar in foaia matricola (nu exista carnete de note, semestrial ni se trimit acasa foile matricole cu notele finale)...pagina cu aceste calificative e ft importanta; in momentul in care merg la interviuri (pt a invata o meserie...nu va ganditi doar la zugravi si electrieni..la meserii intra si job la banca, asigurari, asistent medical), firmele sunt interesate mai mult de pagina asta decat de note...


Editat de Ella73, 16 ianuarie 2016 - 11:49 .


#108
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.254 mesaje

Postat 16 ianuarie 2016 - 14:22

Viviana, eu ramin la parerea mea ( conform definitiilor din dictionar) ca acest cuvint -discriminare- e folosit aiurea in acest caz. In UK discriminarea are cu totul alt inteles decit se pare ca are in Romania.



#109
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 16 ianuarie 2016 - 14:54

Viviana, eu ramin la parerea mea ( conform definitiilor din dictionar) ca acest cuvint -discriminare- e folosit aiurea in acest caz. In UK discriminarea are cu totul alt inteles decit se pare ca are in Romania.

Nu. E acelasi lucru:

 

What’s indirect discrimination?

The law which says you mustn’t be discriminated against is called theEquality Act 2010. Discrimination which is against the Equality Act is unlawful. This means you can take action in the civil courts.

 

Indirect discrimination is when there’s a practice, policy or rule which applies to everyone in the same way, but it has a worse effect on some people than others. The Equality Act says it puts you at a particular disadvantage.

 

https://www.citizens...discrimination/



#110
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 16 ianuarie 2016 - 15:54

Nici eu nu pricep unde e discriminarea...





Etichetat si cu uniforma, reguli, profesoara

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -