Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Fusta cu floricele

uniforma reguli profesoara

110 raspunsuri la acest subiect

#91
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 17 octombrie 2015 - 09:33

Oh, Viviana, eu nu te atac, discutam.

:)

daca eu nu m/am simtt atacata de mesajele unora nu cred ca trebuie sa te simti atacata cand citesti un mesaj ca al meu, ca nu m/am legat de tine si nici nu am treaba cu tine.

Ok, Xio, imi pare rau ca am perceput asa.



#92
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 17 octombrie 2015 - 10:01

Nu/i problema, din  punctul meu de vedere doar discutam, nu vad de ce  sa existe atacuri. evident ca avem pareri diferite dar nu am nimic personal cu nimeni indiferent de convingeri.

Cred ca tram in niste vremuri in care  se abuzeaza de postura de victima.

Vad si la spital 1000 de foi de completat ca sa ne aparm spatele de procese, unele mai fara sens decat altele.

Daca ii zambesti unui copil poate sa vina parintele sa spuna ca esti pedofil, daca ii atragi atentia ca deranjeaza se face un scandal monstru, daca esti medic si ai buzunare la halat se spune ca le ai pt ca ceri bani de la pacienti si e modul tau de a spune sa bage banii, daca iti spune functionara ca ceva nu e posibil sau ca nu se poate face acum crezi ca vrea bani si ii indesi ciocolata sau plicul sub nas....mi se pare asa o agresivitate cateodata ca ma apuca mila.

Nu te mai poti pune in papucii altuia ca noi avem drepturi si trebuie sa ni le aparam indiferent de situatie si de ce inseamna asta.

Mie personal mi se pare trist.

Si se ajunge la situatii de genul asta care duc doar la frustrare.

daca exista o comunicare intre profesoara si mama nu mai exista subiectul aici.

 

Dar fiecare breasla e intr/un razoi permanent, medicii, profesorii, oamenii legii in special.

Se eticheteaza toti dupa exemplele negative iar cei care nu au gresit isi insusesc agresivitatea impotriva celor care pun etichetele.

E un cerc vicios si trist.



#93
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 17 octombrie 2015 - 10:03

xio,  [flo2]



#94
Adriana mica

Adriana mica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.200 mesaje

Postat 18 octombrie 2015 - 10:14

Sunt pro respectare regulament, insa nu cu orice pret. Scoala este responsabila de siguranta elevilor pe durata orelor, ceea ce a facut profesoara este extrem de grav. Cu o bila neagra in plus pt felul in care s-a "comunicat" cu parintii si copilul. Pana si admonestarea copilului in fata clasei mi se pare un gest nepotrivit, lucrurile astea se pot rezolva altfel. Asa cum spuneau Nana si Laura, ne deranjeaza cateva floricele albe pe fusta unei eleve, insa ni se pare in regula sa existe abuz, neglijenta, nepasare pt lucruri care tin de calitatea actului educational.

 

Oarecum offtopic... Mi se pare ok sa existe un cod vestimentar recomandat in regulament, de preferat intr-o varianta flexibila. Asta pt ca si aspectul practic conteaza, nu gasesti intotdeauna combinatia modelul potrivit - culoarea potrivita. Nu vad nici o diferenta intre in pantalon negru si unul albastru inchis, intre o camasa bleu si una alba. In schimb daca pantalonul nu sta bine si aluneca de pe talie (mi se intampla des sa gasesc in magazin doar modele cu talie joasa), este neplacut pt copil si ii poate distrage atentia de la ora. Pe noi chiar ne-a rugat invatatoarea sa tinem cont si de chestia asta cand le cumparam hainele pt scoala.

 

O uniforma poate fi compusa din pantalon / fusta de culoare inchisa si bluza in culorile scolii (sau cu emblema scolii) sau orice alta combinatie care da putina flexibilitate parintilor.


Editat de Adriana mica, 19 octombrie 2015 - 11:21 .


#95
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 19 octombrie 2015 - 21:10

Elyda, ai scris intradevar foarte frumos dar poate daca ai citi ce am raspuns si eu la acest topic in nenumarate randuri, ai vedea ca nu are absolut nici o legatura cu ce ai scris tu. :) Apreciez ca sunt inca  persoane care nu citesc ce scriu. :)

pe vremea mea nu e chiar acum 100 de ani dar da, ai dreptate, nu mai e ca atunci, acum e muuult mai trist.

 

A alinta, e foarte bine ca nu m/am facut profesoara, ca nu ma atrage domeniul. Pe de alta parte asta am auzit si cand era vorba de medici, parca le plangeai de mila celor care ajung la mana mea. :)

 

 

 

Mianda, eu nu am fost abuzata, eram printre cei care invatau bine.

Singura data cand am fost 'abuzata' verbal a fost in rezidentiat, iar asta e unul dintre motivele pt care am plecat.

 

 

 

Rufus, exista o uniforma. Iar uniforma e cu fusta neagra. Te intrebi ce are daca era cu floricele fusta. Pai nimic, vrei sa iti dau niste linkuri sa vezi cate modele sunt? Asa se face uniforma de fusta neagra cu motive. :)

De a doua zi poate sa vina orice alta eleva cu fel de fel de haine ca nu e mare lucru daca pe camasa alba sunt cateva puncte, nu?

E regulament, il respecti. Stii ca sunt profesori severi, suni si spui ca si/a varsat fata laptele pe fusta.

daca suna profesoara acasa si anunta parintii era alta situatia.

un mesaj lung caruia nu ii vad niciun sens.  ametesti lucrurile ca in final sa spui ca alta era situatia daca profesoara anunta parintii.

 

pai discutia in acest subiect este de fapt si de drept tocmai ca profesoara nu a actionat profesional si s-a lasat dusa de egoul ei de persoana care are puterea pe tarlaua scolii.  dovada ca nici macar nu recunoaste ca a gresit e faptul ca va contesta decizia luata impotriva ei.   

 

atata timp cat exista un regulament exista si norme de aplicare  respectiv  de incalcare al lui si atata timp cat un profesor nu il aplica corespunzator nu poti cere altuia sa il urmeze.  eu vad lucrurile exact invers decat le vezi tu.

 

poate mamei respective nu i s-a parut o incalcare a regulamentului faptul ca in ziua respectiva fata a imbracat o fusta neagra ( in ton cu regulamentul ) cu niste flori albe dar cadrul didactic care mai era si director al scolii a hotarat sa o trimita acasa sa se schimbe pentru ca "sfida" regulamentul nu ca il incalca.

 

nu o sa inteleg niciodata de ce exista comparatii de genul "cum era pe vremea mea" , asa cum nu voi intelege niciodata oamenii care nu pot sa isi recunoasca  greselile .

 

p.s. eu nu am plans de mila pe nimeni, ma confunzi [:)]  dar nu pot sa nu remarc faptul ca daca nimeni nu e de acord cu tine la vreun subiect  dai replica ca nu esti citita cu atentie si bagi un raspuns care le cuprinde pe toate. [clo]    eu in locul tau mi-as pune problema ca poate eu nu scriu explicit  nu ca nu sunt citita cu atentie dar cum nu sunt in locul tau doar mi-am dat si eu cu parerea.

.



#96
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 20 octombrie 2015 - 21:51

Ah, sunt scoli si aici unde regulamentele pot fi foarte stricte. Scoli de stat! Deci e vorba sa nu fie incaltarile un model mai nu-stiu-cum  - adica se cer pantofi de piele negri simpli, dar nu tip sport, daca pantofii arata cat de cat sport, sau nu-s de piele, sau au ceva briz-brizuri aplicate ... nu-s buni. Si trebuie sa fie pantofi si nu gheata, sau cizme. Iar fusta trebuie sa fie nu mai scurta de x cm, nu mulata, fara "crapatura". E mai scurta fusta, sau e mai mulata pe copil, sau are "crapatura", iar nu e buna. Dar o data ce a fost acceptat copilul in ziua respectiva in scoala, nu este trimis acasa - se trimite bilet, sau email la parinti ca de-a doua zi incolo, fie sa vina copilul imbracat conform regulamentului (cunoscut de parinti), fie... il tin acasa pana ii iau hainele cerute. [da, si mie mi se pare absurde in unele cazuri regulamentele astea, ma bucur ca cei de la scoala copilului meu nu-mi cer sa il tin acasa ca jacheta e de o culoare un pic mai inchisa sau mai deschisa]  Dar in nici un caz nu trimiti copilul acasa - unde poate nu e nimeni, parintii sunt la serviciu, ce face? Sta in fata usii? Daca pateste ceva pana acasa, sau in loc sa mearga acasa ajunge altundeva? Nu conteaza cum a ajuns la scoala, daca a venit singur, cine l-a adus. Pana in momentul in care a intrat pe usa scolii, raspunzatori de copil sunt parintii lui. Dar din momentul in care a intrat pe usa scolii si a fost lasat sa intre, scoala raspunde de el, pana la ora 3. Daca copilul pateste ceva, sau se considera ca ar fi putut pati ceva, cei de la scoala raspund, inclusiv penal. 

 

Ca sa nu mai vorbim de limbajul de neacceptat folosit de directoare. Bun, copilul a venit la scoala imbracat in mod neregulamentar. Parintii teoretic cunosteau regulamentul, nu trebuiau sa o trimita la scoala asa, fair enough. Dar asta nu e un motiv pentru profesor sa faca copila nesimtita, sau proasta! De ce? Ca i-a dat maica-sa o fusta care nu era conform regulilor???? Ce vina are copilla? Aici fara discutii, pentru un asemenea limbaj profesoara clar nu mai ramanea nici directoare, dar era si suspendata si anchetata de o comisie facuta de echivalentul Inspectoratului, sa se stabileasca daca mai e sau nu cazul sa fie lasata sa predea.



#97
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 15 ianuarie 2016 - 09:13

Consiliul National pentru Combaterea Discriminarii a decis, miercuri, că regulamentul unei scoli gimnaziale din Bucuresti, care prevede ca elevii sunt obligati sa poarte uniforme scolare si ca cei care nu respecta regula se aleg cu nota scazuta la purtare si cu absenta nemotivata pe acea zi, reprezinta discriminare indirecta.

 

Lipsa uniformei nu este un motiv de sancționare disciplinară chiar dacă există o prevedere potrivit căreia elevii trebuie să poarte "elemente vestimentare", care se aprobă la fiecare început de an școlar de către consiliile de administrație ale unităților de învățământ, a declarat miercuri purtătorul de cuvânt al Inspectoratului Școlar al Municipiului București, Marian Banu.

 

"Lipsa uniformei nu este un motiv de scădere a notei la purtare. Există o obligativitate ca fiecare unitate de învățământ să aibă o ținută adecvată, decentă, care poate fi o uniformă, un veston, un ecuson, dar, dacă cineva nu vine cu uniformă sau nu poartă uniformă, nu poate să fie amendat sau să i se scadă nota la purtare. Există o prevedere prin care unitățile de învățământ au obligația ca elevii să poarte elemente vestimentare care se aprobă la începutul anului școlar în Consiliul de Administrație și în care se cere și opinia părinților și a comunității locale. Noi putem să prevedem în regulamentul școlar că este obligatorie o ținută vestimentară sau elemente vestimentare, dar nu puteam sancționa elevii că vin fără uniformă, pentru că trebuie să avem în vedere cauzele pentru care elevul vine fără uniformă", a explicat Banu, potrivit Agerpres.

 

O școală gimnazială din Capitală a fost sancționată cu 1.000 de lei de Consiliul Național pentru Combaterea Discriminării (CNCD), pe motiv că reprezintă "discriminare indirectă" prevederea din regulamentul unității de învățământ referitoare la scăderea notei la purtare în cazul în care nu este folosită uniforma.

Potrivit unui comunicat remis miercuri AGERPRES, "regulamentul unei școli gimnaziale din București care prevede obligativitatea purtării uniformei școlare și sancționează nerespectarea acestei norme cu scăderea notei la purtare și cu trecerea absenței nemotivate pentru ziua respectivă reprezintă discriminare indirectă".

 

CNCD recomandă modificarea regulamentului școlii prin eliminarea măsurilor discriminatorii și sugerează unității școlare să publice în mass-media un rezumat al hotărârii în speță.

 

http://www.romaniatv...cta_268014.html

 


 



#98
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 15 ianuarie 2016 - 09:22

Pai si atunci ce sens mai are sa aiba scoala uniforma daca doar unii o vor purta si unii nu?

Ori o are si atunci o poarta toti ori nu o are si atunci se imbraca fiecare cum vrea fara a avea nimeni dreptul sa reproseze ceva . Asta e normalul.  Inca de la ainscriere ti se aduce la cunostinta una dintre cele doua variante.

 

Ceea ce scrie aici in comunicatul asta este un amalgam fara sens.

Dai sau nu dai bani pe uniforma la inceputul anului daca scoala are dar copilul nu este obligat sa o poarte?


Editat de mamica11, 15 ianuarie 2016 - 09:25 .


#99
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 15 ianuarie 2016 - 14:01

Pai si atunci ce sens mai are sa aiba scoala uniforma daca doar unii o vor purta si unii nu?

Ori o are si atunci o poarta toti ori nu o are si atunci se imbraca fiecare cum vrea fara a avea nimeni dreptul sa reproseze ceva . Asta e normalul.  Inca de la ainscriere ti se aduce la cunostinta una dintre cele doua variante.

 

Ceea ce scrie aici in comunicatul asta este un amalgam fara sens.

Dai sau nu dai bani pe uniforma la inceputul anului daca scoala are dar copilul nu este obligat sa o poarte?

 

eu tind sa cred ca alta e ideea : ca nu mai trebuie pedepsiti sau scosi de la ore elevii care accidental, cand si cand, vin la scoala fara unul sau mai multe elemente din uniforma respectiva, fiind inlocuite de haine "civile".

se poate intampla ca iarna fiind, uniforma sa fi fost patata in ziua anterioara, spalata, dar nu s-a uscat pana in dimineata urmatoare pentru ca mamica/bunica a uitat s-o puna pe calorifer.

practic se doreste prevenirea unor astfel de situatii abuzive, pentru ca asta s-a reclamat la scoala respectiva, existenta a doua paragrafe in regulamentul scolii, prin care elevii care nu vin cu uniforma sa le poata fi scazuta nota la purtare, mutati in alta clasa paralela sau chiar la o alta unitate de invatamant.

pe de alta parte nu mi se pare normal sa obligi parintii sa cumpere sau sa comande uniforma la o anumita croitorie, in conditiile in care pretul este prohibitiv pentru parintii cu posibilitati financiare reduse, cu unul sau mai multi copii in aceeasi scoala, samd.

mai degraba ar fi utila o uniforma nepersonalizata (adica fara carouri, combinatii de anumite culori) alcatuita din hainute/incaltari ce pot fi cumparate cu usurinta din comert, dupa posibilitatile financiare ale fiecaruia.

 

uite detalii in alt articol :

" Parintele care a depus plangere la Consiliul pentru Combaterea Discriminarii sustine ca nu este de acord cu sanctiunile pe care le risca elevii care nu poarta tinuta obligatorie stabilita prin regulamentul de organizare si functionare al scolii numarul 49 din Bucuresti.

Fetele trebuie sa poarte fuste in carouri bej-rosu-bleumarin, bluza alba si vesta bleumarin, iar baietii pantaloni bleumarin, camasa alba si vesta in carouri bej-rosu-bleumarin.

Elevii care incalca regulamentul primesc in prima faza o observatie, un avertisment sau o mustrare scrisa. Dar se poate ajunge pana la retragerea temporara sau definitiva a bursei de merit, eliminarea de la cursuri pentru o perioada de la 3 pana la 5 zile si chiar mutarea disciplinara la o alta clasa ori la o alta unitate de invatamant.

Aceste ultime doua sanctiuni sunt si cele despre care Consiliul National pentru Combaterea Discriminarii spune ca incalca dreptul la educatie."


Editat de CorinaDani, 15 ianuarie 2016 - 14:01 .


#100
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.224 mesaje

Postat 15 ianuarie 2016 - 15:32

Consiliul National pentru Combaterea Discriminarii a decis, miercuri, că regulamentul unei scoli gimnaziale din Bucuresti, care prevede ca elevii sunt obligati sa poarte uniforme scolare si ca cei care nu respecta regula se aleg cu nota scazuta la purtare si cu absenta nemotivata pe acea zi, reprezinta discriminare indirecta.

 

Lipsa uniformei nu este un motiv de sancționare disciplinară chiar dacă există o prevedere potrivit căreia elevii trebuie să poarte "elemente vestimentare", care se aprobă la fiecare început de an școlar de către consiliile de administrație ale unităților de învățământ, a declarat miercuri purtătorul de cuvânt al Inspectoratului Școlar al Municipiului București, Marian Banu.

 

"Lipsa uniformei nu este un motiv de scădere a notei la purtare. Există o obligativitate ca fiecare unitate de învățământ să aibă o ținută adecvată, decentă, care poate fi o uniformă, un veston, un ecuson, dar, dacă cineva nu vine cu uniformă sau nu poartă uniformă, nu poate să fie amendat sau să i se scadă nota la purtare. Există o prevedere prin care unitățile de învățământ au obligația ca elevii să poarte elemente vestimentare care se aprobă la începutul anului școlar în Consiliul de Administrație și în care se cere și opinia părinților și a comunității locale. Noi putem să prevedem în regulamentul școlar că este obligatorie o ținută vestimentară sau elemente vestimentare, dar nu puteam sancționa elevii că vin fără uniformă, pentru că trebuie să avem în vedere cauzele pentru care elevul vine fără uniformă", a explicat Banu, potrivit Agerpres.

 

O școală gimnazială din Capitală a fost sancționată cu 1.000 de lei de Consiliul Național pentru Combaterea Discriminării (CNCD), pe motiv că reprezintă "discriminare indirectă" prevederea din regulamentul unității de învățământ referitoare la scăderea notei la purtare în cazul în care nu este folosită uniforma.

 

Potrivit unui comunicat remis miercuri AGERPRES, "regulamentul unei școli gimnaziale din București care prevede obligativitatea purtării uniformei școlare și sancționează nerespectarea acestei norme cu scăderea notei la purtare și cu trecerea absenței nemotivate pentru ziua respectivă reprezintă discriminare indirectă".

 

CNCD recomandă modificarea regulamentului școlii prin eliminarea măsurilor discriminatorii și sugerează unității școlare să publice în mass-media un rezumat al hotărârii în speță.

 

 

 

Discriminarea cui? A celor ce nu vor sa poarte uniforma? Ha,ha,ha! 

Intelegeam daca legea veche zicea ca numai negrii sa poarte uniforma, sau numai homosexualii, sau numai tiganii, atunci era discriminare. Dar asa cum e discriminare?

 

Puteau zice ca amendeaza o lege ca e prea aspra, sa spui ca se acorda circumstante atenuante, dar nu sa zici ca legea veche era discriminatorie! 





Etichetat si cu uniforma, reguli, profesoara

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -