Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Youtuberi, vlogeri vs. scoala


10 raspunsuri la acest subiect

#1
Cristina_C

Cristina_C

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 12 octombrie 2015 - 16:43

http://stirileprotv....-in-gaming.html

 

 

Ce parere aveti despre acest "hobby"? 16 ani, 9-10 ore pe zi la computer in timpul scolii. 



#2
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 12 octombrie 2015 - 23:42

cand un hobbi iti ocupa atitea ore in timpul scolii nu mai am o parere buna.



#3
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.970 mesaje

Postat 13 octombrie 2015 - 06:19

E un hobby care ii poate aduce bani intr-o zi. Ce invata el acum singur in joaca, nu-l va invata nimeni si este mult mai usor acum decat mai tarziu. Daca se descurca bine la scoala ptr mine ar fi OK.  



#4
natalia_nica

natalia_nica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.371 mesaje

Postat 13 octombrie 2015 - 07:33

Este unul dintre cei 3 pe care ii urmareste si copilul meu. E foarte simpatic si dezghetat! Si da, 9-10 ore pe zi e mult, dar poate fi comparat cu un loc de munca, ceea ce nu putin...



#5
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 13 octombrie 2015 - 07:36

Imi place mult de el, este un tip destupat, se vede ca e o croiala buna. Ambitia si mai ales perseverenta la varsta lui sunt foarte rare.

Dar nu-mi place ce face si mai ales viitorul. Din punct de vedere social nu cred ca-si va gasi un echilibru, insa nici nu cred ca isi va mai alege alt drum, sau unul similar



#6
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 13 octombrie 2015 - 08:38

In niciun caz nu va mai renunta/reduce acum, cand a fost si nominalizat/publicitat la tv...

 

Eu cred ca tine de fiecare familie/parinte sa administreze timpul copilului sau , sa-l încurajeze/interzica intr-o directie anume...

 

E bine sau gresit...? Asta ii va spune propria piele,,cand va fi un adult stapan pe timpul/banii/resursele lui...

 

 



#7
Cristina_C

Cristina_C

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 13 octombrie 2015 - 10:12

Aici vroiam sa ajung, la viitor. Are energie, abilitati de comunicare, este placut, stie sa-si vanda "marfa", munca lui este apreciata de fani, are satisfactii. Toate astea-s in avantajul lui, dar nu pot sa nu remarc dependenta de net si de lumea virtuala si sa nu ma gandesc ca in cele 9-10 ore alti copii au si alte activitati sau pur si simplu invata mai mult pentru scoala. Notele sunt acceptabile, din cate spune, totusi profesorii lui n-au fost intrebati. In 2 ani vine bacalaureatul. Inteleg ca parintii il sustin din moment ce au investit. M-a surprins sa aud ca uneori nici nu poate dormi gandindu-se ca ar mai fi avut ceva de facut la computer  (in timp ce alti copii  poate se gandesc la urmatoarea zi de scoala, sau adorm repede, fiind obositi ). In fine, nu intentionez sa-l critic, cand am comparat, de fapt cautam alternativele. Mi se pare doar un "hobby" periculos la varsta lui in sensul ca neglijeaza scoala, nu-si lasa mult timp pentru lectii si mintea lui este mereu "ocupata" cu altceva. Stiu ca multi copii fac asta, in general baietii. Daca erau 3-4 ore in loc de 9-10, altfel se punea problema. 



#8
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 13 octombrie 2015 - 10:23

Daca un copil isi dedica atat de mult timp unui hobby, asta nu se poate decat in defavoarea altor activitati - ca invatatul pentru scoala sau sportul. Cred ca e o decizie de a merge numai in aceasta directie - de genul; totul sau nimic.

 

Deja de la varsta de 12 ani, scoala are niste cerinte si nu poti sa ii dedici asa de putin timp decat daca te-ai decis ca nu ai nevoie de ea.



#9
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 13 octombrie 2015 - 10:48

Aici vroiam sa ajung, la viitor. Are energie, abilitati de comunicare, este placut, stie sa-si vanda "marfa", munca lui este apreciata de fani, are satisfactii. Toate astea-s in avantajul lui, dar nu pot sa nu remarc dependenta de net si de lumea virtuala si sa nu ma gandesc ca in cele 9-10 ore alti copii au si alte activitati sau pur si simplu invata mai mult pentru scoala. Notele sunt acceptabile, din cate spune, totusi profesorii lui n-au fost intrebati. In 2 ani vine bacalaureatul. Inteleg ca parintii il sustin din moment ce au investit. M-a surprins sa aud ca uneori nici nu poate dormi gandindu-se ca ar mai fi avut ceva de facut la computer  (in timp ce alti copii  poate se gandesc la urmatoarea zi de scoala, sau adorm repede, fiind obositi ). In fine, nu intentionez sa-l critic, cand am comparat, de fapt cautam alternativele. Mi se pare doar un "hobby" periculos la varsta lui in sensul ca neglijeaza scoala, nu-si lasa mult timp pentru lectii si mintea lui este mereu "ocupata" cu altceva. Stiu ca multi copii fac asta, in general baietii. Daca erau 3-4 ore in loc de 9-10, altfel se punea problema. 

 

Nu, nu mai este hobby... este deja munca curata, e drept una care ii ofera satisfactii. Asta e scoala lui, adica va termina scoala (adica asa sper) iar mai departe va lucra exact ceea ce face acum sau oricum, in domeniu. Genul asta de oameni e greu sa-l legi intr-o scoala banala...doar daca va avea ceva de invatat, daca va avea nevoie de atestate, etc.

De ce-l admir?

Cunosc un astfel de personaj, nu are studii mai inalte de liceu (cu bac) (studii romanesti) dar are acreditari internationale si este un personaj destul de bine vazut ce lucreaza pentru un site faimos la nivel mondial. Asta a facut de elev, calculatorul si mai apoi internetul fiind preocuparea lui de baza, din pasiune si mai apoi pentru bani.

Cred deci ca scoala iese din discutie, adica astfel de oameni sunt mai scoliti ca multi altii cu diplome.

Insa atatea ore petrecute doar pe computer nu-ti lasa mult spatiu pentru multe altele, de care oamenii "normali" se ocupa in mod uzual. Nu stiu daca poate compensa absolut totul prin produsul muncii lui.

Cred ca va avea un viitor foarte bun...dar depinde din al cui punct de vedere vorbim. [:)]



#10
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 13 octombrie 2015 - 11:03

Depinde, succesul in viitor nu este garantat nimanui.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -