Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Invatamantul, corabia si Las Fierbinti - ce credeti?

invatamant scoala romaneasca las fierbinti

55 raspunsuri la acest subiect

#11
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 11 octombrie 2015 - 18:14

viviana merci, iau mesajul tau pozitiv...cu toate accentele grobiene....pana la urma zici ca e o satira. Nu stiu de ce am refuzat sa ma uit la el, dar eram chiar curioasa pentru ca multa lume il lauda, inclusiv al meu sot desi nu e un fan fidel.

 

 

mirela, romanii nu se mai scandalizeaza demult din cauza lui ponta atat timp cat buzunarul lor e ok, cred ca e ok sa fie tras al n-lea semnal de alarma si prin intermediul cinematografiei



#12
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 11 octombrie 2015 - 18:28

Am o amica indragostita de serial.

Si m-am tot intrebat de ce ii place. Deci am vazut acele 2 episoade, 2 zile la rand.

 

Nu e pe placul meu, dar nici rau nu e. Mi-am dat seama ca caracteristicle fizice (si imbracamintea, gestica, mersul) ale personajelor sunt usor hiperbolizate ceea ce te face sa il respingi asa, la prima vedere. Dar liniile de dialog nu sunt rele.

 

Scenaristul, sau grupul, habar nu am cine, ce, cum, reusesc de multe ori sa insereze cuvinte sau locutiuni al caror inteles, din pacate, in anumite medii nu au nicio legatura cu realitatea. Ei bine, tocmai acest inteles anapoda  are momente cand creaza umorul ala fin. 

In rest ramane cum am stabilit. 

===



#13
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 11 octombrie 2015 - 19:34

Am vazut episodul respectiv, si surprinde cam bine realitatea invatamantului din mediul rural...



#14
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 11 octombrie 2015 - 19:43

eu vad acest serial ca o exceptionala parodie a societatii romanesti  si cum invatamantul inca nu facea parte din serial , l-au introdus acum.  

 

replicile sunt facute in asa fel incat au mai multe intelesuri,  adica sunt facute pentru fiecare cat poate sa inteleaga iar fiecare actor reprezinta o categorie de oameni.



#15
valentinag

valentinag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.324 mesaje

Postat 12 octombrie 2015 - 08:37

E o satira. O critica caricaturala a unui sat din Oltenia, paremi-se.

Este un sat din Ialomita, nu din Oltenia.

Nu am vazut episodul de care spuneti voi, nu urmaresc constant, insa destule din episoadele vazute de mine au scene pline de umor, parodiaza foarte bine aspecte din societatea romaneasca.



#16
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 12 octombrie 2015 - 09:29

Mult timp mi s-a parut acest serial "o mizerie". Auzind insa (de la oameni pe care ii apreciam) ca ar fi o esenta a realitatii am gasit curajul sa ma uit. Chiar aveau dreptate. Acum, ce sa zic, nu e 100% pe gusul meu, dar are din cand in cand niste faze extrem de rale si bine punctate. Si da, asa sunt oamenii de la tara. Este realitate. De doi ani am contact cu viata dintr-un sat de langa Fierbinti. Este atat de real...



#17
ralcat

ralcat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.258 mesaje

Postat 12 octombrie 2015 - 10:38

Nu vad tv romanesc, dar ascult dimineata pe net Dobro show si i-am auzit comentand despre Las Fierbinti, ca fiind excelent scris.

Si din cate am inteles, principalul scenarist e Mimi Branescu pe care l-am vazut in Marti dupa Craciun. Si tot de el am vazut piesa de teatru Dumnezeul de a doua zi care mi-a placut enorm.



#18
dianama

dianama

    Membru senior

  • Banned
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.152 mesaje

Postat 12 octombrie 2015 - 10:42

Se dezbate Las Fierbinti sau acest pasaj despre educatie si invatamantul romanesc? Fiind Stela Popescu  care il intepreteaza ....ma ia plansu. ..la cat e de adevarat!


Editat de dianama, 12 octombrie 2015 - 13:08 .


#19
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 12 octombrie 2015 - 11:29

 

Las Fierbinti este un serial care se adreseaza in special celor care beau berea la pet. :)))

 

 

Nimic mai gresit, din punctul meu de vedere.

Cei ce beau bere la pet nu inteleg nimic din el, chiar daca se uita.

Pe parcursul celor 4 (parca) sezoane, toata viata politica, sociala, tot ce s-a intamplat in tara a fost trecut prin serialul asta. Nimeni n-a scapat neforfecat.

In afara de actorii care joaca in fiecare episod, au fost actori exceptionali pe cate un sezon intreg, Horatiu Malaele si Maia Morganstern de pilda. Cel putin Malaele este absolut fara replica...Insa ocazional au fost multi altii, actori grei care au colorat diverse personaje.

Da, este o satira, una taioasa si daca n-ar fi comedie nici eu nu m-as putea uita, pentru ca iti arata negru pe alb in ce hal am "evoluat" in ultimii ani. Primari, prefecti, presedinti, preoti, functionari, politisti, sateni, oraseni, profesori, curve, tineri, batrani, barbati si femei...toti sunt bagati laolalta dupa care urmeaza o explozie...si fiecare pe unde pica.

Nu cred ca in primul sau al doilea sezon s-a prevazut succesul sau macar evolutia serialului...

Este un fenomen, controversat chiar in satul Fierbinti, unii localnici fiind bucurosi de popularitatea brusca, altii suparati de conotatia satirica.

Mie imi place. Dar pe Ana, de exemplu, n-o las sa se uite.



#20
mocanita

mocanita

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.099 mesaje

Postat 12 octombrie 2015 - 11:46

 

In afara de actorii care joaca in fiecare episod, au fost actori exceptionali pe cate un sezon intreg, Horatiu Malaele si Maia Morganstern de pilda. Cel putin Malaele este absolut fara replica...Insa ocazional au fost multi altii, actori grei care au colorat diverse personaje.

 

 

Sau Razvan Vasilescu in rolul prefectului :)) genial !!!.

 

Sper sa mearga, n-am stiut sa pun doar secventa.

 

 

http://stirileprotv....bele-maini.html





Etichetat si cu invatamant, scoala romaneasca, las fierbinti

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -