Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Invatamantul, corabia si Las Fierbinti - ce credeti?

invatamant scoala romaneasca las fierbinti

55 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 11 octombrie 2015 - 13:04

DIn cand in cand, ne aducem aminte ca avem olimpici internationali, plini de diplome si medalii la Olimpiade Internationale. Ne ingamfam in pene ca ce destepti sunt copiii nostri, ce buni sunt profesorii si ce tari suntem si in acest domeniu (?).

In acest timp, insa, in ROmania mai sunt scoli fara apa curenta, fara instalatii sanitare, profesorii au salarii mici, nu sunt incurajati sau sustinuti de stat.

 

Poate adevarul nostru, al romanilor - este ca avem copii inteligenti, care isi fac drumul prin viata sau cariera fara aportul real al scolii insa mai degraba din ambitii personale. Copiii, se ridica de multe ori, cu succes, deasupra calitatii invatamantului romanesc ...

 

ce spuneti de acest monolog al Stelei Popescu - din uber romanescu Las Fierbinti?

 



#2
Jullia

Jullia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.261 mesaje

Postat 11 octombrie 2015 - 14:47

Eu nu am urmarit nici un episod din serialul asta, nu pot sa zic de ce nu, poate pentru ca nu simt atractie inspre productiile romanesti?...

 

Fragmentul de mai sus l-am vazut, e deja viral, unde te intorci, dai de el , apreciat, dar e controversata introducerea lui in serial, ca adica de ce? Vor mai multi spectatori, nu mai prinde la public??  /( eu, de exemplu, m-as uita la tot episodul acum, sa vad cum se integreaza fragmentul de subiectul serialului, care habar nu am care e! deci functioneaza pe undeva si ideea de captare a atentie a unui public pana acum neurmaritor)... Plus 'compleCtarea listelor pentru lemne' din final e intoarsa pe toate partile, e intentionata, e greseala uzuala??... oricum, pica precum nuca in perete dupa emotia,emootia.., emoootia... discursului. [batcap]

 

Se spun lucruri adevarate, stiute si rastiute de toti, mai putin bagate in seama de guvernantii nostri si de cei care ar avea puterea si bani ca sa schimbe ceva...Dar daca primul dottore al tarii crede ca toti copiii de clasa intai au tablete si sunt pregatiti pentru manualele electronice, ce sa te mai miri de altii!?...



#3
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 11 octombrie 2015 - 15:04

da, ai mare dreptate.

Las Fierbinti este un serial care se adreseaza in special celor care beau berea la pet. :)))

 

iar punctul tau de vedere e valid: de ce au bagat chestiunea asta adevarata despre invatamantul romanesc. Tinand cont de mesajul (fara) al serialului - este in continuare o bagatelizare a adevaratelor probleme ale invatamantului romanesc.



#4
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 11 octombrie 2015 - 15:29

chiar as fi curioasa sa vad opiniile despre LAs Ferbinti. Am aceiasi parere ca e un serial pt berea la PET dar am prieteni educati si definitiv nebautori de bere care incearca sa ma convinga ca e super fain, ca e vorba de umor fin si nu mai stiu ce.

Am citit relativ recent ceva articole despre audienta unde se facea misto de Antene . orice a incercat Antena sa aduca nou pe piatza a fost contracarat de ProTV cu aceiasi reteta, un serial din Las Fierbinti, care si in reluare e mai vizionat decat orice alt program in acelasi interval orar.. De unde am dedus ca nu duce lipsa de audienta.

 

Pe baza celor spuse mai sus cred ca monologul Stelei complet sau complect, expune o problema grava a societatii romanesti si uite ca astazi tot poporul vorbeste de acest subiect. Cred ca a fost o idee excelenta de a aduce acest topic in atentia opiniei publice.



#5
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 11 octombrie 2015 - 17:16

Pai uitati-va la cateva episoade si vedeti daca e umor fin sau nu.



#6
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 11 octombrie 2015 - 17:41

nu am reusit sa trec de nivelul reclama care nu m-a atras prea mult. Nu-mi doresc sincer sa-mi pierd vremea pt cateva episoade de umor fin din asta, poate nu sunt facuta eu sa gust umorul fin de genul asta. Eram doar curioasa sa vad cum il percepe lumea si de ce fascinatia asta pt serial.



#7
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 11 octombrie 2015 - 17:55

Eu cred ca Las Fierbinti e un fel de Miorita moderna.

Un fel de blazare si atat. O imensa blazare.

 

de asta ma mira monologul despre scoala romaneasca - aparut brust in Las Fierbinti.

Vad ca romanii nu s-au scandalizat de plagiatura primului ministru - si a altor politicieni dar acum brusc ... un monolog simplu despre secretul lui polichinelle - pare sa viralizeze pe retelele sociale.



#8
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 11 octombrie 2015 - 18:00

Las fierbinti e o satira a satului romanesc cu un umor care trece de la fin la grobian, un serial la fel de disfunctional ca familia Bundy si poate ca Seinfeld.

 

Am vazut 2 episoade si asta e parerea mea.



#9
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 11 octombrie 2015 - 18:06

eu recunosc, m-am uitat de cateva ori la niste episoade - din pura curiozitate. Unele clisee sunt reusite, altele sunt grobiene.

Daca satul romanesc arata asa, e nasol, cred eu.



#10
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 11 octombrie 2015 - 18:11

eu recunosc, m-am uitat de cateva ori la niste episoade - din pura curiozitate. Unele clisee sunt reusite, altele sunt grobiene.

Daca satul romanesc arata asa, e nasol, cred eu.

E o satira. O critica caricaturala a unui sat din Oltenia, paremi-se.





Etichetat si cu invatamant, scoala romaneasca, las fierbinti

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Astăzi, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Astăzi, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -