Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Clubul "babelor FIV-oase",capitolul 118


205 raspunsuri la acest subiect

#11
dea78

dea78

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.098 mesaje

Postat 11 octombrie 2015 - 19:14

    Seara buna trupa!

    Deci Maru te astept sa-mi spui ce presupune Elonva.Daca ai chef sa scrii draguto,nu e obligatoriu:))).

    In alta ordine de idei profit ca sunt sola pt cateva ore si ma depilez cu ceara prin zone nevazute de soare [bang]  [bang]  si bine'nteles stau pe net,ca trebuie sa-mi distrag atentia cu ceva



#12
gabyv

gabyv

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.804 mesaje

Postat 11 octombrie 2015 - 19:23

Elonva se presupune ca ar fi buna in cazul ovocitelor de proasta calitate. Se face o data pe ciclu de fiv, daca nu ma insel.

Cunosc pe cineva care a incercat un fiv cu Elonva si a avut cele mai slabe rezultate.



#13
dea78

dea78

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.098 mesaje

Postat 11 octombrie 2015 - 19:25

   Pai probabil de aia i s-a propus lui Maru,la fivul trecut a avut doar un ovocit:(((,pe Microflare si nu l-a mai vrut tot pe asta.Dar eu nu stiu ce inseamna:(((



#14
gabyv

gabyv

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.804 mesaje

Postat 11 octombrie 2015 - 19:41

Dea, nu mai retin ce stimulare a facut dupa Elonva, dar stiu ca a fost tare prost raspunsul si nu a avut de transferat nimic. Fiv-urile inainte si dupa a avut chiar si pt congelat.



#15
dea78

dea78

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.098 mesaje

Postat 11 octombrie 2015 - 19:44

     Dar totusi ce e Elonva asta [batcap]  [batcap]  [batcap] ?Ma pun sa googalesc putin,poate ma lamuresc si eu...Gata m-am luminat.Poate in cazul lui Maru o fii alegerea cu succes.

     Si ca sa-ti raspund Maru la intrebare:se poate face FET pe ciclu natural.Dar trebuie sa fie o luna in care ovulezi,adica sa ai macar un folicul si cand ajunge la dimensiuni ok sa-l spargi cu ovitrelle,pregnil...endometru sa fie de dimensiuni ok si cam atat:))).Micaela a facut transfer pe ciclu natural,schema ei e scrisa la donate pe prima pagina.Daca nu dai de ea,ti-o pun aici.


Editat de dea78, 11 octombrie 2015 - 20:04 .


#16
gabyv

gabyv

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.804 mesaje

Postat 11 octombrie 2015 - 20:02

Uite:

http://www.news-medi...ugs/Elonva.aspx

 



#17
dea78

dea78

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.098 mesaje

Postat 11 octombrie 2015 - 20:06

[pup] Gaby,postasem in acelasi timp...am gasit



#18
Marushelu37

Marushelu37

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.701 mesaje

Postat 11 octombrie 2015 - 20:36

Dea, iata Protocolul meu cu Elonva

În ziua 2,3,4 fac 1 fiola Cetrotide 0,25mg, adică inhibare cu antagonist///

în ziua 5 fac Elonva 150 micrograme///

in zilele 9,10,11,12 continui Cetrotide ///

în zilele 11, 12 menopur.

E ciudat protocolul, de obicei inhibarea cu antagonist incepe după ce începi stimularea propriu zisă, prin ziua 6 a ciclului.

Dar mai nou există multe moduri de inhibări. Am  văzut o inhibare cu antagonist chiar dinainte de ciclu.

Elonva e în locul lui Gonal, doar ca e o doza mare unică cu eliberare prelungită.

Am văzut ca între timp ați găsit dar am scris și eu pe scurt cam ce înseamnă.

GabyV Și eu am dubii în privința acestui Elonva. Dar doctorul mi- a dat de ales între Microflare și Elonva.

Qiao, mersi pentru răspuns cu privire la nuci. O să încerc.:) Nu cred ca mai contează ca îți răspund pe alt forum.:))



#19
Marushelu37

Marushelu37

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.701 mesaje

Postat 11 octombrie 2015 - 20:43

Eu aș fi vrut protocolul lung, (Diphereline din ziua 21 a ciclului precedent, continuat până la final, Gonal și Menopur de prin ziua 2.) Pe protocolul asta am avut tot 5 afc și au crescut toți cinci, dar puncția a fost prea devreme, foliculii erau mici 17,16,15,15,13 mm și am obținut 2 ovo mature doar și Beta negativ. I- am povestit lui Albu de protocolul asta pe care îl făcusem la Gynera dar a zis ca nu e bun. Ori Microflare ori Elonva. Cam așa am ajuns la Elonva.

(I- am povestit de protocoalele clasice in principiu și de Antagonist Estrogen Priming pe care l- a făcut Alia si care mi- a plăcut. Practic un pic seamănă doar ca nu fac doze mici de FSH, fac doza unică.Și în loc de Estrogen fac terapie cu testosteron înainte cu 8 sapt de fiv.

Dea, Așa mă gândeam și eu la Fet ca s- ar putea face pe ciclu natural ca să și ovulez și să am parte de corpul galben. Am încă ovulație lunar. Deci chiar și pe ciclu natural tot există o schemă, adică tratamente? M- ar interesa să văd schema Micaelei, să îmi spui cam prin ce lună a făcut ca să caut.


Editat de Marushelu37, 11 octombrie 2015 - 21:12 .


#20
Marushelu37

Marushelu37

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.701 mesaje

Postat 11 octombrie 2015 - 20:53

Nu îmi priesc nici AC- urile, am avut dureri și sângerări aproape zilnic în timpul AC. Poate AC- urile au fost cauza dispariției foliculilor. Nu știu sigur dacă Microflare. Așa ca nu mai vreau nici AC, nici Microflare. Înainte de protocolul cu Elonva nu voi lua AC- uri. Sper să nu se răzgândească doctorul.

Dea am citit un pic în urma și am văzut ca ai ciclul scurtat. O să își revină cred, dar nu îmi place ca spui ca de la laparoscopie nu mai ovulezi. Eu ovulez și când am ciclu de 21 de zile, în ziua 8-9. Poate așa se întâmpla după laparoscopie? Foarte bine ca mai mergi la un doctor să mai afli o opinie.


Editat de Marushelu37, 11 octombrie 2015 - 21:27 .



Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Top 10 lucruri utile consumabile pentru bebeluÈ™i

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 11:05

  • bucurie dublata

    Andrevvv
    - Astăzi, 10:53

  • Diabet gestational

    ClaudiaRamona24
    - Astăzi, 09:07

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -