Sari la conținut

Sari la conținut

* * * - - 1 voturi

FIV cu dr. Dragos Albu 122

fiv medlife albu

551 raspunsuri la acest subiect

LuciaTeo

LuciaTeo

Membru incepator

• Membri
  • PunctPunct
  • 200 mesaje

Postat 31 octombrie 2015 - 20:12

:))))) Marush, nu cred ca poate exista ''ovulatie din greseala'' din moment ce fac injectii cu diphereline. In plus, la o eventuala ovulatie, e greu de crezut ca s-ar sparge vreodata toti cei 10 foliculi. De fapt, 10 sunt acum, dar cine stie cati vor raspunde la stimulare... oooffff... sunt atat de multe necunoscute... 

Editat de LuciaTeo, 31 octombrie 2015 - 20:13 .

• 0

MaraDG

MaraDG

Membru incepator

• Membri
  • PunctPunct
  • 438 mesaje

Postat 31 octombrie 2015 - 20:24

Astazi am luat rezultatele pt spermocultura sotului meu si...surpriza: are bacteria E-coli!!! Nu ar fi asta o problema atat de mare sa zicem, insa in ultimele 6 luni sotul meu a facut 3 spermoculturi si de fiecare data I-a iesit cate o alta bacterie, iar la mine rezultatele sunt OK. Ce Doamne iarta-ma o fi? Luna trecuta dr A ne-a dat amandurora 14 zile de antibiotic...Ce sa mai fac?

Acum I-am transmis mail Luciei sa vad daca e cazul sa mergem la dr A si sa ne dea iarasi antibiotic

Voi ce spuneti?

.......................

Ieri I-am scris si dlui dr la recomandarea Luciei si mi-a spus sa repete spermocultura si la Cantacuzino....probabil ca va merge maine.

Multumesc pentru sfaturi. Ii voi da la el tot ce ii trebuie ca sa foloseasca nimic de acolo. Sa vedem cum o fi acum

Andreea, te rog sa-mi spui daca ai facut programare pentru spermocultura la Institutul Cantacuzino sau stii in ce zile se poate face, cate zile dureaza pana obtii rezultatul .

Eu nu reusesc sa accesez site-ul lor.

Multumesc.

Editat de MaraDG, 31 octombrie 2015 - 20:25 .

• 0

MaraDG

MaraDG

Membru incepator

• Membri
  • PunctPunct
  • 438 mesaje

Postat 31 octombrie 2015 - 20:39

M- au sunat de la spital pentru confirmare. Bineinteles ca nu era trecut în fișă ca am cerut cu generala.

Dacă am de ales o să fac cu generala. Dacă nu, m- ați asigurat toate ca o să supraviețuiesc și cu locală. :))))

DA MARU, SUPRAVIETUIESTI SI CU LOCALA. Buna tuturor. Am aj si eu acasa, inca usor ametita dar bucuroasa ca s-a terminat totul cu bine. Este i tradevar stresul mai mare decat interventia in sine. A durut putin dar parca totul s-a term intr-un min. Am av ceva sinechii si mucoasa  inflamata.Nu m-a durut cand le-a taiat, doar putin cele care erau mai spre fundul uterului dar care spre norocul meu au fost f putine. 

Asa ca.......Curaj maru, o sa treci situ cu bine peste. Mie una imi pare bine ca am ales locala chiar daca m-a durut putin dar....SUPORTABIL, mai tare m-a durut azi noapte de la arthrotec.

Aaaa si inca ceva.....inainte sa imi faca injectia mi-a dat cu sprey pt amorteala locului ca inj nu prea am simtit-o.

Elena & Marushelu  cat sunteti de amuzante, hai ca ma faceti sa-mi revin !!!

Elena (oofff, oofff) - influentata in emotii negative - ii da lovituta lui Maru (panicata de experiente trecute) :

DA MARU, SUPRAVIETUIESTI SI CU LOCALA !!!

Sunteti niste sperioase ametite tare dragute, asa ca va imbratisez cu drag !

A trecut totul cu bine, acum mergeti inainte cu mai mult optimism !

• 0

MaraDG

MaraDG

Membru incepator

• Membri
  • PunctPunct
  • 438 mesaje

Postat 31 octombrie 2015 - 21:06

July , bine ai venit alaturi de noi si asculta parerile fetelor cu mai multa experienta de pe forum, eu m-am luminat si am inceput sa inteleg multe lucruri de la fetele ce doresc sa ne sprijine cu experienta si sfaturile lor.

Multe fete au trecut prin diverse experiente pana au ajuns aici.

Eu iti pot spune ca am facut laparoscopie pentru un diagnostic total gresit, dar am avut noroc de o doctorita tanara care a vazut o alta problema pe care mi-a rezolvat-o...si nu s-a vazut nici o endometrioza.

Am ajuns mai apoi la un medic ai carui competenta nu o discut, ca sa aflu ca mai toate fetele aveau diagnostic de endometrioza...deci nici eu nu am scapat, dar am renuntat.

Apoi l-am descoperit pe Domnul Doctor Albu, de care sunt multumita pana in prezent, te vei obisnui si tu cu seriozitatea si calmul sau si vei vedea daca este medicul de care ai nevoie.

Sa ai parte cat mai repede de ceea ce ne dorim cu toate, un bebe sanatos !!!

• 0

MaraDG

MaraDG

Membru incepator

• Membri
  • PunctPunct
  • 438 mesaje

Postat 31 octombrie 2015 - 21:20

Cred ca da, Anutza! [:-)))] . Am început tratamentul pt endometrită. Peste două săptămâni ar trebui să încep tratamentul fiv. O sa încerc să îmi iau tratamentul pe schema primită pe mail, ca nu am rețeta. Sunt așa fericita ca am trecut de histero! Dezavantajul a fost ca nu am vorbit de loc cu Albu dar așa de bine am dormit, n- am mai dormit de mult asa bine.... Mi- a povestit colega ca dupa ce m- au adus in salon m-am aruncam cu capul în pat, ca nu puteam să mă urc cu totul. Mi- a urcat asistenta un picior în pat și am adormit așa cucapul si doar cu un picior in pat. Cica radeam, eram foarte vesela, probabil imi dadeam seama ca nu pot sa ma urc in pat sau doar visam frumos. Apoi a venit alta asistenta și m-a urcat mai bine în pat. S- a distrat pe cinste colega mea de cameră. [:-)))]

Ma bucur ca esti fericita ca ai facut histero si putin suparata ca asa vesela cum erai nu ai putut sa vorbesti cu domnul Doctor...as fi vrut sa-l vad daca se amuza copios la reactiile tale si la pozitiile hazlii !!!

Maru si eu am primit schema FIV pe mail si i-am trimis apoi mail doamnei Lucia cu rugamintea de a-mi trimite o reteta, ceea ce am si primit, iar cu reteta listata am mers la farmacie si am comandat tratamentul.

Uite ca am ajuns sa-ti dau indicatii utile !!!

Editat de MaraDG, 31 octombrie 2015 - 21:44 .

• 0

MaraDG

MaraDG

Membru incepator

• Membri
  • PunctPunct
  • 438 mesaje

Postat 31 octombrie 2015 - 21:41

Vad ca dupa ce ati trecut de histero sau ati inceput sa va intepati , aveti chef de joaca ...cu sotul, bineinteles, ca nu aveti altfel cu cine !!!

Din relatarile fetelor am inteles ca "doctoras"  are "pretentia" sa nu avem contact sexual intre analize negative si histero - pentru a nu introduce eventuali microbi, apoi dupa histero nu ai voie 5 zile,iar daca ai tratament mie mi-a zis ca nu am voie - si asa am fost plecata, deci cam pauza pe bune...

In schema FIV scrie ca avem voie cu prezervativ, dar cum nu am avut o experienta placuta acum ceva vreme, nu am folosit si deci NU pe bune...doar avem un obiectiv de atins si nu vrem sa gresim.

Asa ca ne jucam fiecare cum am mai invatat sau mai invatam sau nu ne mai jucam...

• 0

Marushelu37

Marushelu37

Membru matur

• Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.699 mesaje

Postat 01 noiembrie 2015 - 01:48

:))))) Marush, nu cred ca poate exista ''ovulatie din greseala'' din moment ce fac injectii cu diphereline. In plus, la o eventuala ovulatie, e greu de crezut ca s-ar sparge vreodata toti cei 10 foliculi. De fapt, 10 sunt acum, dar cine stie cati vor raspunde la stimulare... oooffff... sunt atat de multe necunoscute...

Lucia, ai dreptate, nu există "ovulație din greșală" Am vorbit și eu în termeni mai plastici.

Dar trebuie să recunoști ca din greșală putem sa uitam noi să facem o injecție și să ovulam.

Sau din greșală medicamentul să fi fost ținut în condiții mai puțin optime și să nu mai aibă efect.

Sau din greșală să folosim o fiolă expirata.

Așa ca medicii iau toate măsurile de precauție, deși șansele sunt mici să se învrednicească niște spermatozoizi leneși.

Mai există situații foarte rare când nu ține inhibarea iar doctorii spun atunci ca sigur pacienta a uitat o doza. Mi- am amintit ca am citit la Babutze despre un caz cu ovulație prematură. Se mai poate ca doza să nu fie suficientă pentru anumite paciente. 

Sunt anumite protocoale în care inhibarea se începe târziu, e vorba de inhibarea cu antagonist și dacă hormonii pacientei au crescut suficient inhibitorul nu mai poate opri ovulația.

Din fericire tu faci inhibare cu Agonist( Diphereline) și aici sunt mult mai mici șansele de ovulație prematură.

Eu o să fac inhibare cu Antagonist ( Cetrotide) și o să cam am emoții să nu ovulez, pentru ca inhibarea se începe pe final de stimulare. Antagonistul acționează rapid blocând instantaneu niște receptori ai hipofizei, de- aia isi permit doctorii sa ni- l dea mai tarziu, numai ca nu trebuie prea tarziu. 

Agonistului( Diphereline) îi trebuie timp să realizeze inhibarea. Dipherelinul întâi îi da o comandă mare hipofizei tale să elibereze FSH și LH. Hipofiza "obosește" in cateva zile din cauza comenzilor mari primite și se desenzitivizeaza și astfel nu mai răspunde la comenzi. Dipherelinul se continuă ca să mențină această stare de inhibare. Dacă uitam o doza de Diphereline, hipofiza poate deveni senzitivă din nou și când facem injecția ea se va supune comenzii primite și va elibera acea cantitate mare de FSH și LH, mult mai mare decât in mod natural,  deci ar putea sparge o grămadă de foliculi.

Odată cu întrebarea pusă de tine, mi- a picat fisa si am înțeles de ce nu avem voie cu cs neprotejat; mai sunt cazuri când spermograma se mai schimba și doctorii nu vor să riscam nimic.

• 0

Marushelu37

Marushelu37

Membru matur

• Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.699 mesaje

Postat 01 noiembrie 2015 - 01:51

După ce ca e lungă postarea, mai era și de două ori. [:-)))]

Editat de Marushelu37, 01 noiembrie 2015 - 02:06 .

• 0

Marushelu37

Marushelu37

Membru matur

• Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.699 mesaje

Postat 01 noiembrie 2015 - 01:54

Mersi Mara! [:)] 

• 0

Marushelu37

Marushelu37

Membru matur

• Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.699 mesaje

Postat 01 noiembrie 2015 - 02:03

Mersi Mara! [:)]  Ma bucur ca te- ai amuzat. A trebuit să supraviețuiesc spaimei ca nu îmi vor face cu generala și am reușit.  [:-)))]

A fost cel mai mișto somn din ultimii zeci de ani. Eu zic ca a meritat să fac o histero pentru așa un somn ca în copilărie. Nu pot oare să merg din când în când pentru cate o anestezie? [:-)))]

• 0

Etichetat si cu fiv, medlife, albu

Intrebari Panica

• colea lida
    - Ieri, 19:21

• Vaccinu

adelina_potcovaruuu
    - Ieri, 14:05

• Enterolactis buvabil

mire1982
    - ian 22 2022 22:41

• Bebe nu face caca decat cu supozitor