Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 6 voturi

Ghetarul pustiu

ghetar pinguini

858 raspunsuri la acest subiect

#31
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 05 octombrie 2015 - 10:36

Rufus, sper sa treaca durerea de masea. Recomand visinata de casa pentru amortirea zonei. Asa am facut eu in facultate inaintea unui examen ca sa pot invata (noaptea, bineinteles!) ca nu mai puteam de durere de masea. M-am cherchelit ca la un moment dat nu mai scuipam visinata ca motaiam cu cursul in brate.



#32
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 05 octombrie 2015 - 10:37

viv, inca o idee de cadou : la nunta presupun ca ati avut pe cineva care a filmat totul. pe vremea aceea filmarile se faceau pe caseta video.

daca ai asa ceva, poti merge la un centru foto, sa-ti "transfere" filmul de pe caseta pe dvd, sa-l puteti viziona impreuna din nou, eventual sa-l vada si silvi. putini sunt cei care inca mai au acele video-playere.

zic si eu, nah...



#33
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 05 octombrie 2015 - 11:19

viv, inca o idee de cadou : la nunta presupun ca ati avut pe cineva care a filmat totul. pe vremea aceea filmarile se faceau pe caseta video.

daca ai asa ceva, poti merge la un centru foto, sa-ti "transfere" filmul de pe caseta pe dvd, sa-l puteti viziona impreuna din nou, eventual sa-l vada si silvi. putini sunt cei care inca mai au acele video-playere.

zic si eu, nah...

Mersi, Corina, Il avem deja pe DVD. 

 

O sa ma ocup de un album foto.

 

Edit:

[:-)))] Am vizionat cu prietenii si ne-am distrat ce nashpa eram imbracati, ce posete comuniste aveam, ce toale turcesti de 2 lei, ce tunsori tampite... dar cred ca eram fericiti si tiiiiineri...



#34
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 05 octombrie 2015 - 11:25

mvaii, sa stii ca asa a fost si la nunta noastra. cand imi amintesc ce rochie de mireasa am avut....valeu-valeu, atunci era ultimul racnet, dar acum mi se pare foarte kistch-oasa....

da, fericiti, tineri, mult mai slabi, baietii cu par (claie, unii dintre ei)...



#35
strumphitza

strumphitza

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.666 mesaje

Postat 05 octombrie 2015 - 11:46

Hello!! [hia]

 

Zic sa nu mai fie ghetarul pustiu sa mai scriu si eu, desi toate mi se invart in cap. M-am trezit pe la 5 cu o durere de cap nebuna, am luat o pastila si tot nu mi-a trecut, nu am mai dormit la loc. Ma doare capul iar rau de vreo cateva zile. O fi de la presiunea atmosferica iar? Azi e gri si sta sa  [umbrel] ... sambata a fost gri o buna bucata de zi si ceata, dar dupa amiaza a iesit soarele, iar ieri a fost tare soare si placut, cred ca si vreo 20 grade, arata parca vreo 18-19 pe bordul masinii cand am iesit, dar toamna deja si-a intrat in drepturi... copacii se ingalbenesc, cad frunze... de azi iar s-a si racit si vin ploile inapoi.

 

Am aruncat linkul deunazi sa imi creasca reputatia [^]  si am fugit. Asta pentru ca am avut musafiri sambata si a trebuit sa plec la cumparaturi la supermarket. Am invitat o fetita colega cu Sophia si parintii ei. Mereu ne intalnim in parc dupa scoala si din vorba in vorba am ajuns si la mancarea romaneasca si le-am spus a vina sa le arat cu ce se mananca [:D] Deci eu mi-am facut-o cu mana mea, lucru manual nu?  [doh] Ei englezi 100% si nu au mancat niciodata romaneste si le-am facut salata de vinete, iahnie de fasole si zacusca ,care s-au mancat pe paine/chips/tortilla... foarte bune si le-a placut la nebunie. Apoi ciorba de perisoare cu smantana [pofticios] a iesit asa de buna de si-au pus cate 2 portii.. mai ales ea care nu contenea sa se extazieze si mai cauta cu polonicul in castron. I-am spus a indrazneasca ca mai este, doar facusem o oala de 7 litri [:D] i-am dat si la pachet si a ramas masca, nu se astepta. Ma intreba ce ierburi magice am pus in ciorba, cred ca in viata lor de englezi nu au mancat leustean! [:-)))] ce mai, a iesit o ciorba exceptionala ca si Nick care stie cum gatesc si nu e prima data cand ii fac ciorba asta a spus ca a iesit deosebit de delicioasa. Cred ca de la lesuteanul din gradina i se trage?  [detectiv]  Apoi dupa ciorba am adus oala de lut cu sarmele, fierte in cuptor, cu afumatura si invelite in varza murata! [pofticios] Doamne, bune au mai fost si astea... lauda-ma gura, ca ti-oi da friptura! [:p] dar s-au mancat si astea, nu toate, ca oala e mare! Le-am dat si la pachet pe langa ciorba si salata de vinete si zacusca. Au plecat cu sacosa acasa si tot nu conteneau sa imi multumeasca si ca nu trebuia, dar le-am spus ca this is the romanian way.  [8D]  Lovitura de gratie a venit la final cu ciocolata de casa. Pentru ca am gatit asa mult intr=un timp asa scurt, nu am avut timp sa fac si prajitura 100% romaneasca. Ma trezisem la 7 si pana la 2 cand au venit ei am facut toata mancarea si curatenia. Cand am adus ciocolata la masa ma intrebau ca ce e asta, le-am spus ca e ciocolata de casa si e facuta cu lapte praf romanesc. El care nu mananca zahar deloc, nu a rezistat tentatiei. Cica ii mirosea prea bine.  [cool]  A luat prima data un varf de lingurita si apoi tot mai manca si lingea lingurita. A spus ca are foarte mult zahar desi nu pusesem nici pe jumatate cantitatea de zahar din reteta, cred ca maxim 150 gr daca am pus, nici macar. I-am promis ca data viitoare ii fac lui special fara zahar sau cu indulcitor. 

 

Super a fost sa ii avem invitati, foarte de treaba si Jeanne, fetita lor e o dulce si o scumpa. S-a alergat cu Sophia prin toata casa, chiar si in pod a dus-o Sophia! I-a prezentat casa, da` nu stiu de ce. Cred ca i-a aratat jucariile ca mai am si acolo cateva plusuri, alea mari care-s juma de mine si pe care nu ma indur sa le donez. Oricum sunt doar 2 mai mari si vreo 2 mai mici. I-a rascolit toate cartile din biblioteca ei de sus din camera, toate paturile, ba s-au chicotit si in patul meu si au aruncat toate pernele pe jos. Cica ii place la noi acasa, si lor , parintilor le-a placut mult... de cum au intrat pe usa numa wow am auzit. Le-a placut mult lounge ul si bucataria.  Eu acum dupa atatia ani in casa asta nu mi se mai pare nimic wow, dar da, la inceput dupa ce am cumparat casa eram si noi wow si abia asteptam sa ne mutam. Oricum am facut ceva modificari si mai urmeaza, ieri am muncit pe branci... am comandat perdele si draperii, vreau sa scap de jaluzele sa fie asa mai "cosy". Abia astept sa ajunga sa completez peste tot si sa vad cum iese la final. Oricum chiar si fara draperii sunt toata extraziata... aseara nu conteneam sa ma wow si eu ce super a iesit in bucatarie. Ma duceam ca un copil la candy shop sa mai trag un ochi [olala] [il]

 

 Jeanne si parintii ei au ajuns cu 10 min intarziere si Sophia nu mai avea rabdare, ne intreba din 20 in 20 secunde, cand vin? Ca sa ne uitam la ceas, cat e ceasul? Ba s-a urcat si pe cutia de jucarii aici din lounge sa se uite afara pe geam sa vada ea cand vin  [hagi]  O inteleg, era foarte nerabdatoare, prima data cand ii vine vreun coleg acasa. Vom repeta figura, mai are cateva prietene pe care vrea sa le cheme acasa. 

 

 

Oh... am scris cat o zi de post, pentru cat am lipsit!  [iartama]

 

Voiam sa va multumesc de aprecierile pentru pinguina Sophia. [flor]  La scoala e super ok, foarte entuziasmata, nerabdatoare.. in fiecare dimineata ma alearga, nu cumva sa piarda timp pretios. Masa de pranz o mananca la cantina scolii, mancare facuta fresh acolo la bucataria proprie. In fiecare zi au altceva im meniu. Vad ca incepe sa manance si ce nu mananca/refuza acasa. Acolo cred ca e peer pressure. Oricum, un singur lucru nu imi place, ca le da desert in fiecare zi. Dar na, asta sa fie tot baiul.  Cat despre ce fac, pai abia de acum ii baga mai bine in paine dupa cate vad, primele 2 sapt au fost de acomodare. Oricum Sophia dupa cum ati vazut citeste, scrie, toate literele le stie, sa numere pana la 100, a inceput sa fie curioasa si de scaderi si adunari si stie sa adune pana la 4. In fiecare vineri le schimba cartea, iar povestea pinguinului e de atunci. Dupa ce a venit de la scoala, si-a scos cartea din book bag si a venit la mine sa i-o citesc. S-a asezat langa mine si incep sa ii citesc si ea citea odata cu mine. Am lasat-o sa citeasca ea pana a terminat. Apoi mi-am spus ca ar fi frumos sa ii fac filmulet sa imi aduc aminte si peste ani cum citea ea la 4 ani jumatate [il] si precum am tras-o in film, v-am aratat-o si voua, ca deh... am (inca) o doza destul de mare de cra-cra!  [:D]  [:I]

 

Stiam ca stie sa citeasca, dar nu asa cursiv. M-a surprins mult. Am cateva filmulete din vara cand inca se poticnea, avea cuvinte unde avea nevoie de ajutor. Dar ii place mult fonetica, sa faca rime, sa caute cuvinte, cand vede ceva ce nu stie mereu intreaba da ce inseamna. E foarte curioasa in privinta asta, cred ca de aici i se trage si dorinta ei de a citi. Oricum nu ma asteptam, sa zicem acum 1-2 ani in urma, ca ea la 4 ani jumatate o sa isi citeasca singura povestile. Daca mi-ar fi spus cineva ca ea va citi la 4 ani jumate radeam cred  [bla]

 

Vai, cat am scris!! Scuze, promit ca nu mai fac!  [:-@]  [ascuns]

 

Da` stiti de ce? pentru ca mi-am coboat cutiile din pod cu materialele de facut felicitarile de Craciun. Mi-am mai comandat o gramada de materiale si voi face si ornamente pentru brad. Cat mai originale posibil, sper. Dcaa nu ati inteles, eu abia astept Craciunul!!!   [pegeam]

 

Plec ca mi se raceste ceaiul in ceainic, mi-am facut de levantica azi... sper sa nu adorm cu capul pe masa de lucru!  [biz]

 

[dra]



#36
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.651 mesaje

Postat 05 octombrie 2015 - 11:54

Strumphi, am citit cu mare placere mesajul tau :) (in afara de partea cu durerile de cap). 

CAnd te apuci de felicitari, please pune poze. Si eu trebuie sa ma apuc cu fetele, dar eu nu am deloc idei, asa ca trebuie sa fur de la cei talentati :).



#37
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 05 octombrie 2015 - 12:11

strumfi, ce spune medicul in legatura cu durerile tale de cap ? de la ce crezi ca ar putea sa te doara in halul asta, zile in sir ? esti ok cu dantura, ti-ai facut vreo radiografie sa vezi daca nu ai vreo infectie la sinusuri ? dar cu vezica biliara cum stai ?



#38
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 05 octombrie 2015 - 12:24

strumfi, ce spune medicul in legatura cu durerile tale de cap ? de la ce crezi ca ar putea sa te doara in halul asta, zile in sir ? esti ok cu dantura, ti-ai facut vreo radiografie sa vezi daca nu ai vreo infectie la sinusuri ? dar cu vezica biliara cum stai ?

Medicul ala care o sa descopere cu adevarat de unde vin durerile de cap o sa ia premiul Nobel. [:)]



#39
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 05 octombrie 2015 - 12:30

Laura78, nu trece perioada de contagiozitate pana pe 14? Ma gandesc ca poate reusiti sa ii faceti party sambata pe 17 daca se simte bine. Sanatate multa si cat mai putine mancarimi!



#40
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 05 octombrie 2015 - 12:31

Chiar asa, daca cineva (Balaurul) nu a facut bolile copilariei, ar fi mai bine sa se vaccineze acum sau nu? Ma gandesc ca sansele sa ne vine boala de la gradi/scoala se vor dubla in curand.





Etichetat si cu ghetar, pinguini

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Dulce amintire

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:10

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -