Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

8 vaccinuri care vor fi obligatorii pentru inscrierea copiilor la gradinita/scoala

vaccinare vaccin legea vaccinarii scoala gradinita

121 raspunsuri la acest subiect

#41
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 01 octombrie 2015 - 13:17

Sa vezi aici ce reactii...

[batcap] http://www.wowbiz.ro...opr_162721.html

 

Eu n-am auzit ce cebrele astea, dar ceea ce spune una din ele este elocvent: fiecare parinte are dreptul sa decida pentru copilul sau.

Cand gandesti asa si extinzi dreptul asta asupra domeniilor cu care esti complet paralel, trebuie sa vina cineva sa-ti spuna: nu, nu ai dreptula asta decat pana la un punct.

Ca nu vorbim de alegerea ciorapilor si a pantalonilor de dus la gradinita.



#42
LilianaR

LilianaR

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 498 mesaje

Postat 01 octombrie 2015 - 13:33

Ba eu cred ca pot decide si tratamentul copilului meu si vaccinul si destule. Vrei asta, e ok, atata timp cat nu incalci dreptul altuia. 

Prin urmare, pentru bolile cu pericol de epidemie, nu-l aduci in colectivitate. Niciodata. Vrei sa traiesti ca pe vremuri, fara vaccin si antibiotic, cu speranta de viata 50 de ani? Ok, dar nu ai dreptul sa decizi si pentru mine si pentru copilul meu. 

 

Am avut caz la gradi cand o mamica nu a vrut sa faca tratament cu antibiotic copilului ei care era pozitiv la streptococul betahemolitic de tip a. Ok, a facut tratament homeopat cateva luni, timp in care copilul a stat acasa. Ideea e ca poti alege, insa numai pentru tine si copilul tau, nu si pentru ceilalti. 

 

Chestia cu penalul nu cred ca va tine, parerea mea. E chestie de promovarea importantei vaccinului, de impact social, nu o vad fezabila. 



#43
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 01 octombrie 2015 - 13:34

Sa vezi aici ce reactii...

[batcap] http://www.wowbiz.ro...opr_162721.html

 

Pai copilul lui Ani Cretu ar putea fi alergic la oua. Cel mai probabil, va fi scutit de vaccinuri. Degeaba ameninta ea ca se pune in fata trenului. :D

 

Iar Anca Serea isi da doar importanta de atoatestiutoare.

 

Au aparut "formatorii" de opinie.  :P



#44
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 01 octombrie 2015 - 14:11

Am si eu o intrebare, in ce fel copiii nevaccinati incalca dreptul celor vaccinati?

 

Ca doar a fi vaccinat impotriva unei boli inseamna ca nu o mai faci, organismul tau dezvoltand deja anticorpii pentru boala respectiva... Deci?

 

Ok, unii parinti nu-si vaccineaza copiii (din ignoranta sau cine stie ce alte motive) dar singurul risc este ca acesti copii sa contacteze o boala pe care copilul meu vaccinat nu o va contacta, nu? 

 

Iar administrarea de antibiotice este cu totul alta discutie...



#45
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 01 octombrie 2015 - 14:30

Daca numarul celor nevaccinati este cel putin egal cu numarul celor vaccinati, in cazul unei epidemii, sistemul imunitar al celor vaccinati este suprasolicitat de intensitatea epidemiei si ar putea anula efectul vaccinului. De aceea, cand se vaccineaza contra oricarei epidemii, este preferabil sa se faca asupra intregii populatii.



#46
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 01 octombrie 2015 - 14:41

Am si eu o intrebare, in ce fel copiii nevaccinati incalca dreptul celor vaccinati?

 

Ca doar a fi vaccinat impotriva unei boli inseamna ca nu o mai faci, organismul tau dezvoltand deja anticorpii pentru boala respectiva... Deci?

 

Ok, unii parinti nu-si vaccineaza copiii (din ignoranta sau cine stie ce alte motive) dar singurul risc este ca acesti copii sa contacteze o boala pe care copilul meu vaccinat nu o va contacta, nu? 

 

Iar administrarea de antibiotice este cu totul alta discutie...

Eu știu că sunt probleme cu cei care nu pot fi vaccinați (fie că nu au ajuns la vârsta la care se face vaccinarea, fie că le este contraindicat medical, fie că sunt gravide sau persoane în vârstă). Cei nevaccinați pe aceștia din urmă îi afectează direct.



#47
LilianaR

LilianaR

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 498 mesaje

Postat 01 octombrie 2015 - 14:52

Am si eu o intrebare, in ce fel copiii nevaccinati incalca dreptul celor vaccinati?

 

Ca doar a fi vaccinat impotriva unei boli inseamna ca nu o mai faci, organismul tau dezvoltand deja anticorpii pentru boala respectiva... Deci?

 

Ok, unii parinti nu-si vaccineaza copiii (din ignoranta sau cine stie ce alte motive) dar singurul risc este ca acesti copii sa contacteze o boala pe care copilul meu vaccinat nu o va contacta, nu? 

O boala care inbca activeaza in societate, penduland intre gazde vaccinate si nevaccinate sufera mutatii. E un risc. 

Altul e acela ca in comunitati cu mai multe persoane nevaccinate, virusul circula, epidemiile nasc... mutatii. 

Vaccinul e imunizare impotriva unei tulpini comune, cea mai intalnita. Asta nu inseamna ca pruncul meu nu va face o forma sau alta de boala, ci ca nu o va face pe cea clasica, comuna si ca organismul lui are niste indicii de pe unde sa inceapa sa fabrice anticorpi si pentru unele tulpini invecinate. 

Greu de explicat, imi pare deja ca aberez... incerc. 

Ideea centrala: nu te vaccinezi impotriva pojarului si te duci in vizita la spitalul de carantinati de pojar, ca nu-ti garanteaza nimeni ca iesi de-acolo neinfectat. 

 

Oricum, in caz de epidemii, mutatiile sunt cea mai mare grija, cel mai mare pericol. 



#48
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 01 octombrie 2015 - 16:59

Ba eu cred ca pot decide si tratamentul copilului meu.

Ideea e ca poti alege, insa numai pentru tine si copilul tau, nu si pentru ceilalti. 

 

 

 

Ideea e ca mi se pare riscant, in general vorbind despre sanatate.

Daca nu esti medic, care-i calificarea care iti da dreptul sa decizi medical?

Trecand peste "calificarea" obtinuta citind pe internet, cum ramane cu parintii care nici nu stiu sa citeasca, dar sa mai aiba calculator si internet?

Si aia au dreptul sa decida pentru copil?

Acestea fiind zise, ce facem, impartim parintii in aia mai destepti si aia inculti?

Si pe doctori unde-i punem? Mai avem nevoie de ei? Sau sa plece prin occident, ca noi ne asumam singuri dreptul de decizie?



#49
LilianaR

LilianaR

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 498 mesaje

Postat 02 octombrie 2015 - 10:06

Riscant e si referitor la educatie si la crestere si la valori de viata... si la decizii tehnice si la decizii medicale. 

Ce faci, daca nu esti arhitect nu ai dreptul sa vrei casa ta intr-un anume fel? 

Este discriminare pe criteriu de cate clase a urmat un om; nu-i limitezi libertatile doar pentru ca are 3 clase ori nu a fost la scoala. Si parintii care nu stiu a citi iau decizii bune. Si parintii educati iau decizii proaste. 

Limitezi, in schimb, modul cum aceste decizii ar impacta societatea, obligandu-i pe toti (cu doctorate sau fara scoli) sa respecte drepturile celor din jur. 

Tu zici de sanatate, eu zic de norme de siguranta la centrale, poftim. Nu face diferenta. 

 

Trecand peste chestiunea referitoare la discriminare, oamenii iau majoritatea deciziilor la nivel emotional. Informata sau nu, cu citiri pe net au ba, decizia are tot o baza emotionala in general. 

Poate e buna operatia x, dar e dreptul meu sa decid daca imi pierd un deget/organ sau daca imi incalc norme religioase pentru a decide in conformitate cu recomandarea medicului. 

Asa ca da, si deciziile medicale, pentru mine si familia mea, tot eu le iau; eu decid la ce medic merg, eu decid daca vreau a doua opinie, eu decid ce aleg dintre ce mi se recomanda. Cu toate astea, trebuie sa pricep ca dreptul meu de a decide se termina acolo unde incepe dreptul tau de a decide pentru tine. 

 

Acestea fiind zise... :)... nu, eu una nu impart parintii in destepti si inculti. 


Editat de LilianaR, 02 octombrie 2015 - 10:06 .


#50
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 02 octombrie 2015 - 11:17

 

Ce faci, daca nu esti arhitect nu ai dreptul sa vrei casa ta intr-un anume fel? 

Este discriminare pe criteriu de cate clase a urmat un om; nu-i limitezi libertatile doar pentru ca are 3 clase ori nu a fost la scoala. Si parintii care nu stiu a citi iau decizii bune. Si parintii educati iau decizii proaste. 

 

Am crezut ca este o afirmatie generala, cand ai spus ca poti (ai dreptul) decide pentru tratamentul copilului tau.

Acum vad ca tu chiar crezi asta.

Ai dreptul sa vrei casa ta intr-un anumit fel (dupa cum doresti), dar niciodata nu vei primi dreptul sa proiectezi una, daca nu esti arhitect.

Si daca nu poti face o casa dupa capul tau, fara sa ai pregatirea necesara, ti se pare corect sa decizi tratamentul copilului tau fara o pregatire medicala?

Eu inca sper ca nu asta vrei sa spui.

Cu o centrala defecta ai sanse sa traiesti...cu un tratament eronat nu ai nici o sansa.

 

PS: Cred ca faci o mica confuzie intre a decide medicul la care mergi, numarul opiniilor cerute, numarul degetelor care-ti raman la mana...da, aici poti decide tu, ai tot dreptul. Chiar si daca vrei sa traiesti sau nu poti decide...sigur, daca religia ta nu te impiedica.

Dar sa decidem (si eventual sa refuzam) un tratament important (certificat de un medic, nu de parerea noastra fara pregatirea necesara) la copilul nostru, nu sunt de acord ca am putea sa o facem.

Este desigur parerea mea, nu am putere de decizie, dar sper sa decida in felul asta cei ce pot.





Etichetat si cu vaccinare, vaccin, legea vaccinarii, scoala, gradinita

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

  • MărÈ›iÈ™or

    Ioanachea
    - Ieri, 21:14

  • Raceala...

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 19:51

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -