Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

8 vaccinuri care vor fi obligatorii pentru inscrierea copiilor la gradinita/scoala

vaccinare vaccin legea vaccinarii scoala gradinita

121 raspunsuri la acest subiect

#21
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 30 septembrie 2015 - 09:21

Mai, daca tot discutam: la care parte a contitutiei te referi ?

Mai ales ca (,) Constitutia indica dreptul, insa reglementarile se fac prin legi!

Ca am auzit deseori invocarea Constitutiei de catre cei ce refuza vaccinarea.

Poate ar fi bine sa ne lamurim.



#22
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 30 septembrie 2015 - 09:59

diana, probabil ca fiecare copil are un carnet de vaccinare si daca nu il arata la inceperea scolii, poate fi amendat.

 

Da' de unde, carnet de vaccinare. Medicul de familie completeaza un formular special, asa-numita "dovada a vaccinarilor", o hartiuta parafata si semnata, pe care parintele o depune la secretariatul/cabinetul medical.

 

Informatiile despre vaccinarea copilului se gasesc in fisa medicala a acestuia, pastrata de medicul de familie.



#23
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 30 septembrie 2015 - 10:07

cum adica, nu ai carnet de vaccinare?



#24
daisy14

daisy14

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.093 mesaje

Postat 30 septembrie 2015 - 12:20

Eu am carnet de vaccinare pt bebele meu, l.am primit din maternitate, cand i.au facut vaccinul pt hep.B si BCG.ul.

 

Carnetul il prezint pediatrei de fiecare data cand avem cate un vaccin de facut; pediatra noteaza in carnet data la care se face vaccinul, varsta copilului, numele vaccinului. Este semnat si parafat de fiecare data.

 

De asemenea, pediatra noteaza si in fisa copilului aceleasi info, din cate am vazut, fisa care ramane la cabinet.

Mi se pare ok sa fie mai multe vaccinuri in schema obligatorie, cu conditia ca acestea sa se si gaseasca.

 

In schema de vaccinare, vaccinul pneumococic conjugat este notat cu *, cu notificarea ca acesta tb facut, dar nu sunt fonduri disponibile iar decizia este a parintilor daca isi vaccineaza copilul sau nu ( asta pp ca parintii sa.l cumpere).

Pai daca ei propun anumite vaccinuri In schema nationala, atunci mi se pare normal sa asigure si fondurile necesare pt achizitionarea lor, ca nu toti parintii au bani pt a le cumpara.

 

Anul asta au tot fost probleme cu vaccinurile, atat in maternitati cat si la pediatrii/dr.de familie. Degeaba fac ei legi daca nu sunt in stare sa le si aplice.

Eu i.am facut si pneumococicul si Rotarixul si am de gand sa.i fac tot ce imi recomanda pediatra, ca stiu ca e pt binele copilului.

 

Am intrebat.o azi si mi.a zis ca vaccinurile nu te protejeaza 100% dar te ajuta ca in eventualitatea in care contactezi boala, sa faci o forma usoara.


Editat de daisy14, 30 septembrie 2015 - 14:21 .


#25
LilianaR

LilianaR

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 498 mesaje

Postat 30 septembrie 2015 - 12:49

Drepturi constitutionale au si cei care sunt contra vaccinare si cei care sunt pro. Toate drepturile se pot exercita in masura in care nu le incalca pe ale celorlalti. 

Asa stand lucrurile, atat copilul vaccinat are dreptul la educatie, cat si copilul nevaccinat, cu deosebirea ca cel nevaccinat cam calca putin dreptul la sanatate al celui vaccinat. E o linie fina pe undeva, pe-acolo. 

Si copilul care ar avea o boala extrem de contagioasa are dreptul la educatie, insa asta nu inseamna ca il lasam la cursuri alaturi de copii sanatosi. 

 

Drepturile constitutionale, asa cum e si cel de expresie sau la libertate pot fi limitate daca un interes social le justifica limitarea, atata timp cat nu sunt restrangeri abuzive. 

 

Din pacate, in discutiile despre vaccinuri, boli si colectivitati, la educatie ar trebui umblat destul de mult, vazand ca se confunda boli contagioase sau infectioase (orice boli infecto-contagioase) cu excluderea din comunitati sau ca parintii cu copii nevaccinati nu pricep ca siguranta sanatatii copiilor lor este asigurata de copiii vaccinati. 

Lipseste o privire de ansamblu, iar discutiile vor fi mereu sterile cat timp nu diferentiem interesul personal de cel colectiv. 



#26
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 30 septembrie 2015 - 14:17

Da, si eu voiam sa spun acelasi lucru, ca primeaza siguranța populatiei in fata dreptului individual...

Plus ca ar trebui sa ne dea de gandit fenomenul asta de migratie la care suntem partasi in prezent, amestecul de populatii,;aglomeratia de oameni poate conduce la niște epidemii groaznice, trebuie sa constientizam asta!



#27
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 30 septembrie 2015 - 15:17

Eu nu am si nici nu am avut vreodata carnet de vaccinari. Si am trecut si printr-o schimbare de medic de familie.



#28
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 30 septembrie 2015 - 15:25

carnetul de vaccinari se da din maternitate. si se completeaza acolo cu primele vaccinari.



#29
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 30 septembrie 2015 - 15:30

Nu am iesit din maternitate cu carnet de vaccinari. Daca as fi iesit, mi-ar fi fost remis cand am schimbat medicul de familie, odata cu fisa copilului, ca doar trebuie xeroxata o parte din acea fisa, xerox care ramane in arhiva vechiului medic de familie. Or asta nu s-a intamplat, nu era niciun carnet acolo.

 

Cred ca am avut doar o foaie semnata de maternitate, unde erau trecute vaccinurile facute, nu un carnet.

 

Din ce an se dau carnete de vaccinari?



#30
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 30 septembrie 2015 - 18:42

Din 2004 cel putin





Etichetat si cu vaccinare, vaccin, legea vaccinarii, scoala, gradinita

Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Placenta anterioara

    Deutzuk
    - Astăzi, 19:37

  • Emotia primului test pozitiv

    Andrevvv
    - Astăzi, 19:12

  • Anuntul sarcinii

    FloreClau
    - Astăzi, 18:44

  • Vacantaaaa

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:21

  • Dureri de masea în sarcină

    Ioone
    - Astăzi, 15:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -