Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

8 vaccinuri care vor fi obligatorii pentru inscrierea copiilor la gradinita/scoala

vaccinare vaccin legea vaccinarii scoala gradinita

121 raspunsuri la acest subiect

#101
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 09 octombrie 2015 - 14:05

Sa inteleg ca sunt oameni informati, care nu stiu la ce-s bune vaccinurile astea (de care discutam)?

Si atunci cum naiba stiu ca nu-s bune?

(nu ma refer la vreo persoana anume...)



#102
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 09 octombrie 2015 - 17:11

Jullia, situatia in familia aceea era grava, practic fata avea control asupra mamei si o santaja, ma mir de ce mama n-a cerut la Jugendamt acel ajutor in familie (SPFH)  care se poate intinde si pe 2 ani, cand JA trimite acasa un pedagog sau asistent social sa ajute parintii a-si educe copiii-problema. Cred ca nici un psiholog nu i-ar fi stricat fetei, era clar ca avea probleme de comportament si mama era depasita. De asta trebuia sa intervina cineva, dar la modul asta.

 

Corect. Eu asa as fi facut daca as fi vazut ca mi-a scapat copilul de sub control si a luat-o pe drum gresit. 

 

Tocmai am citit ca este de evitat sa fii luat in vizorul celor de la Protectia copilului, din tara respectiva.


Editat de Alizee, 09 octombrie 2015 - 17:36 .


#103
Jullia

Jullia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.261 mesaje

Postat 09 octombrie 2015 - 17:40

Usor de zis, Alizee, si am explicat de ce...

Daca e un lucru pe care-l urasc cu spume in occident este nu doar faptul ca Jugendamt-ul e o organizatie foarte activa, ci si ca oricine ii poate pune pe urmele tale, mai ales daca esti strain si ai copii mai mult decat media, adica peste 1-2. Am auzit de la persoane de incredere, deci nu din ziare, de familii carora li s-au luat toti copiii, doar din cauza unuia mai rebel care s-a plans la scoala de parinti, ca il pedepsesc parintii, ca primesc bataie, ca nu le cumpara mancare, desi nu era chiar adevarat.

 Prietena mea cea mai apropiata din Austria a fost intrebata la gradinita ce e cu vanataile de pe piciorul copileri, semne pe care le avea de la o cazatura cu bicicleta, si sunt convinsa ca s-ar fi luat masuri si ar fi fost sesizat Jugendamt-ul daca li s-ar fi parut lor ca e altceva in spate.

 

In Romania protectia copilului e o insistutie doar cu numele, nici nu mai scriu cu majuscule, daca ar avea infrastructura si modul de lucru al celor de aici, cu camine speciale pentru copii, o armata intreaga de pedagogi, psihologi, oameni pentru ingrijire, cadre medicale samd, multi copii din familiile romanilor nu ar mai fi in mijlocul familiilor! Vreau sa vad si eu cati parinti cu copii care au tendintele Roxanei ii duc la psiholog, fac terapie cu ei si sesizeaza pe cineva!... Asa ca, atat timp cat gandesti si iti duci viata in alte coordonate, e imposibil de analizat obiectiv cum ai gestiona situatia, daca ai fi in locul mamei Roxanei. Ma rog, nu ii iau apararea, dar spun doar ca e usor de zis ' asta trebuia facut, asta as fi facut sa fiu in locul ei'.  Roxana a avut psihologi la centru, maica-sa a fost si ea puricata de anchete si teste,la care a vorbit, s-a explicat viata, s-a motivat actiunile, nu e ca au lipsit ajutoare specializate... Cand nu se vrea schimbarea - din partea fetei, bineinteles, degeaba se intind maini.



#104
Cristina_C

Cristina_C

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 09 octombrie 2015 - 18:25

Am zis ce-am zis gandindu-ma in ce situatie a ajuns mama si cat de vulnerabila a devenit. Nu cred ca fata isi mai permitea s-o ameninte c-o reclama iar daca se stia supravegheata de JA. Sigur ca nimeni nu-i bucuros sa-si bage Jugendamtul in casa, e de preferat sa-si rezolve singuri problemele din familie sau cu psihologi sau pedagogi care nu tin de JA. Dar familia lor, mama, in special,  orcum era deja luata in vizor de la prima reclamatie a fetei. 

 

In Germania nu-i chiar asa, baiatul nostru a mers de multe ori la gradinita cu julituri si vanatai, dar nimeni n-a comentat nimic.



#105
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 09 octombrie 2015 - 19:02

Julia, cred ca relatia dintre fata si mama nu a functionat deloc. Mi-e mila si de mama si de fiica, dar si de copiii adusi pe lume din inconstienta acestei fete tinere, furioase, probabil, pe mama ei.

 

La vremea adolescentei, eu as fi predat-o protectiei copilului pt binele ei, mai ales ca, acolo, organizatia se ocupa de copii, cu adevarat. Ar fi fost tinuta sub observatie stricta.

 

Sincera sa fiu, dupa experienta neplacuta pe care fata a avut-o cu viata in orfelinat, m-as fi asteptat ca mama sa ii zica : Daca nu ma asculti chem protectia copilului, nicidecum, sa fie situatia, invers. Mama a fost prea slaba, din pacate pt ele. 



#106
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 12 octombrie 2015 - 08:55


In plus, in alte state polio oral nu se mai administreaza de ani si ani. 

 

 

    Inainte de a discuta, poate ar fi bine sa ne informam. De niste ani buni, antipolio se face injectabil.



#107
Cristina_C

Cristina_C

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 12 octombrie 2015 - 13:09

Cel putin din 2003 polio este inclus in vaccinul Infanrix hexa.


Editat de Cristina_C, 12 octombrie 2015 - 13:10 .


#108
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 12 octombrie 2015 - 13:20

Pai o fi, dar pe mine pediatra m-a intrebat daca ii dau oral (gratuit) sau ii cumpar injectabil...



#109
lalala13

lalala13

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.201 mesaje

Postat 12 octombrie 2015 - 13:29

Pai o fi, dar pe mine pediatra m-a intrebat daca ii dau oral (gratuit) sau ii cumpar injectabil...

 whaaattt???!!! in ce an de gratie ??



#110
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 12 octombrie 2015 - 13:34

2013





Etichetat si cu vaccinare, vaccin, legea vaccinarii, scoala, gradinita

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Astăzi, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 15:52

  • Dulce amintire

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:10

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -