Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

8 vaccinuri care vor fi obligatorii pentru inscrierea copiilor la gradinita/scoala

vaccinare vaccin legea vaccinarii scoala gradinita

121 raspunsuri la acest subiect

#91
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 08 octombrie 2015 - 16:02

Asa ca lasati paranoia si bigotismul la o parte,nu aveti dreptul sa va dati cu parerea ce sa faca sau nu un parinte cu copilul nevaccinat,sa nu l bage in colectivitati.

 

Ooo...ba da, avem tot dreptul...si chiar o facem.

Colectivitatile trebuie sa aiba niste norme elementare de convietuire, nu dupa cum ii tuna fiecaruia...

 

 

Surpriza, iacata cadre medicale care aleg, mai informat ca mine, sa nu isi vaccineze copilul. 

 

Unede, unde?



#92
Cristina_C

Cristina_C

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 08 octombrie 2015 - 17:18

Sper sa nu ajungem iar la Olivia Steer&co !   [help]



#93
dianama

dianama

    Membru senior

  • Banned
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.152 mesaje

Postat 08 octombrie 2015 - 20:25

Sper sa nu ajungem iar la Olivia Steer&co ! [help]

[:-)))]  [:-)))]

Nici eu ....am oroare de madam  Olivia [batcap]



#94
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.970 mesaje

Postat 09 octombrie 2015 - 06:52

Hai si eu [flo2]

Alex a mea a facut si varicela si pojar.

Varicela a facut-o la 3.5ani , ptr varicela nu a fost vaccinata , a facut o forma medie zice dr, dar a avut foarte multe pustule si am ajuns si la dermatolog apoi cu ea, plus ca apoi 1 an de zile a facut toate racelile posibile. [batcap]

Vara asta a facut pojar, ptr care a fost vaccinata. A facut tot o forma medie, eruptia i-a aparut miercuri si vineri deja nu mai avea nimic. In afara de lipsa poftei de mancare , singurul lucru care m-a deranjat a fost febra de dinaintea eruptiei.

Si mi-a spus dr ca pe vremuri, cand vaccinurile astea nu erau cuprinse in schema obligatorie de vaccinare erau pline spitalele de copii cu infectii respiratorii grave capatate in urma bolilor infectioase ale copilariei.

Parerea mea este ca este necesara o prezentare publica foarte bine organizata in care medicii trebuie sa arate clar toate motivele vaccinarii. Si da, trebuie cumva legiferata.



#95
LilianaR

LilianaR

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 498 mesaje

Postat 09 octombrie 2015 - 10:05

De acord, o prezentare sau o educare. Obligativitatea, cum ziceam, prezinta ceva probleme legislative. Lucru pe acre si legislativul il cunoaste, de aceea proiectul a aparit asa, ca o boare prin presa, inainte de a fi plasat pe saituri oficiale. Nici azi nu stiu pe ce sait e, daca e. 

 

 

La intrebarea "de ce ne vaccinam de varicela, dar nu si de roseola" ti-as zice ca, in primul rand, Varilix-ul e facultativ. Faci sau nu vaccinul e alegerea ta. Pe de alta parte de roseola n-a prea auzit lumea deci... nu e atat de "grea" boala incat nu s-a agitat lumea cu vaccinuri. A nu se confunda cu rujeola sau rubeola.

 

De ce sa te vaccinezi de o boala eradicata in tara/zona in care locuiesti? Pentru ca acum lumea se misca. Poate pleci tu, dar hai sa zicem ca atunci poti sa iei masuri de precautie, dar ce te faci cu migratia din zilele noastre. Stii cumva ce boli aduc migrantii? Risti viata copilului tau?

Ai, dreptate, la asta nu m-am gandit, roseola e relativ noua, probabil de aia nu exista un vaccin sau nu cunosc eu. Da, varilixul e optional, asa e. 

 

Al doilea argument nu l-am auzit in lumea preventiei medicale, eu, una. Ca nu ne vaccinam nici de malarie sau altele... si, zic si eu, polio, malarie... cred ca sunt destul de grave ambele. 

In plus, in alte state polio oral nu se mai administreaza de ani si ani. 

 

Rufus, sunt dezamagita, ma asteptam la mai mult. Macar sa nu plecam de la prezumtia ca vin oamenii sa minta pe forum. Cauta pe bet si vei gasi doctori de spuneam. Romani. 



#96
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 09 octombrie 2015 - 10:27


 

Rufus, sunt dezamagita, ma asteptam la mai mult. Macar sa nu plecam de la prezumtia ca vin oamenii sa minta pe forum. Cauta pe bet si vei gasi doctori de spuneam. Romani. 

 

Nu vreau sa te superi...

Dar pe internet gasesc idei, primesc sfaturi, nu stabilesc tratamente pentru copiii mei...

Asta o fac doctorii in viata reala. Sau daca vorbim de mediu virtual, numai cei pe care-i cunosc personal.

Cred ca unii ofera mediului virtual incredere fara limite, nejustificata dupa parerea mea. Nu poti spune "uite un medic care nu-si vaccineaza copilul" doar pentru ca o persoana inscrisa pe Forumul nostru spune ca e cadru medical si nu e de acord cu vaccinarea. Nu ca nu este posibil sa fie adevarat...pur si simplu nu te poti baza pe asta, mai ales cand discutam pe un astfel de subiect.



#97
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 09 octombrie 2015 - 10:35

Pai nici la noi..cel putin Eva a facut injectabil...infanrix sau altul care are si virusul inactivat(numai esenta)....pe gura am fost vaccinata eu...imi aduc aminte era rosu ...cred ca aveam cam 7 ani eram in clasa a doua parca....

#98
LilianaR

LilianaR

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 498 mesaje

Postat 09 octombrie 2015 - 13:16

Corect, si eu tot idei gasesc pe net. Uneori, si solutii. 

Uite, pe net am citit primele prospecte ale unor vaccinuri, pe net am gasit primele specificatii oficiale de contraindicatii. Asa am invatat sa caut surse oficiale, fie guvernamentale, fie private, sa am acces la studii si cercetari. 

Nici eu nu stabilesc tratamente pe net pentru copiii mei. Din pacate, medicii la care am fost au facut experimente (sau ar fi facut) pe pruncul meu. Spital mare, recunoscut, mi-a dat antibiotic fara numar inutil. Sau s-au gandit sa tina copilul ala in afara gradinitei, incalcandu-i accesul la educatie, drept constitutional si el... 

 

Totusi, sunt absolut de acord cu tine privind calitatea increderii in ce vezi pe net, insa e normala. Asa spuneau parintii nostri de ce vedeam pe strada sau la prieteni, acum s-a mutat interesul. Totusi, ca moderator, sa spui ca minte un user despre care nu ai niciun indiciu ca ar minti, e urat, agresiv si da dovada ca trebuie tratat cu muuuulta neincredere acest forum. 

Nu stim, e drept, insa plecam de la premisa ca suntem corecti, nu? Sau aici premisa e inversa legii, suntem capcauni de copii si forumul e pentru racolari si minciuni? 

Creezi situatii-premisa neplacute doar pentru fericirea de a castiga un argument. Desi, cum spune regulamentul, putem sa cadem de acord ca nu suntem de acord. Fara suparare, este o atitudine agresiva, acuzatoare in mod inutil. 

 

Tocmai de aceea era dragut daca, intr-un astfel de subiect despre vaccinuri, aduceam un plus de informatii mai corecte si decente despre vaccinuri. 

 

Cum asta nu se intampla, multumesc celor care au discutat totusi la subiect si ma retrag. 

Si tineti minte, unele boli au rata de mortalitate de 10 pana la 30%, asa ca vaccinati-va, ca pare destul de mult 10% dintre nevaccinati, de cateva ori in viata cand copilul va intalni boala intr-o epidemie! 

Zile senine! 



#99
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 09 octombrie 2015 - 13:30

Totusi, ca moderator, sa spui ca minte un user despre care nu ai niciun indiciu ca ar minti, e urat, agresiv si da dovada ca trebuie tratat cu muuuulta neincredere acest forum. 

Nu stim, e drept, insa plecam de la premisa ca suntem corecti, nu? Sau aici premisa e inversa legii, suntem capcauni de copii si forumul e pentru racolari si minciuni? 

Creezi situatii-premisa neplacute doar pentru fericirea de a castiga un argument. Desi, cum spune regulamentul, putem sa cadem de acord ca nu suntem de acord. Fara suparare, este o atitudine agresiva, acuzatoare in mod inutil. 

 

 

Pacat.

Pacat ca asta ai inteles din vorbele mele (de fapt cred ca nici n-ai vrut sa intelegi ce am scris), adica spun ca nu iau de litera de lege ce vad pe internet, iar tu imi reprosez ca acuz si am atitudine agresiva.

Desi nu am intrat niciodata sa citesc pareri extremiste gen Olivia Steer, intelg acum cum se poarta dialogurile intr-un singur sens...

Fie cum zici tu.



#100
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.970 mesaje

Postat 09 octombrie 2015 - 13:50

Corect, si eu tot idei gasesc pe net. Uneori, si solutii. 

Uite, pe net am citit primele prospecte ale unor vaccinuri, pe net am gasit primele specificatii oficiale de contraindicatii. Asa am invatat sa caut surse oficiale, fie guvernamentale, fie private, sa am acces la studii si cercetari. 

Nici eu nu stabilesc tratamente pe net pentru copiii mei. Din pacate, medicii la care am fost au facut experimente (sau ar fi facut) pe pruncul meu. Spital mare, recunoscut, mi-a dat antibiotic fara numar inutil. Sau s-au gandit sa tina copilul ala in afara gradinitei, incalcandu-i accesul la educatie, drept constitutional si el... 

 

Totusi, sunt absolut de acord cu tine privind calitatea increderii in ce vezi pe net, insa e normala. Asa spuneau parintii nostri de ce vedeam pe strada sau la prieteni, acum s-a mutat interesul. Totusi, ca moderator, sa spui ca minte un user despre care nu ai niciun indiciu ca ar minti, e urat, agresiv si da dovada ca trebuie tratat cu muuuulta neincredere acest forum. 

Nu stim, e drept, insa plecam de la premisa ca suntem corecti, nu? Sau aici premisa e inversa legii, suntem capcauni de copii si forumul e pentru racolari si minciuni? 

Creezi situatii-premisa neplacute doar pentru fericirea de a castiga un argument. Desi, cum spune regulamentul, putem sa cadem de acord ca nu suntem de acord. Fara suparare, este o atitudine agresiva, acuzatoare in mod inutil. 

 

Tocmai de aceea era dragut daca, intr-un astfel de subiect despre vaccinuri, aduceam un plus de informatii mai corecte si decente despre vaccinuri. 

 

Cum asta nu se intampla, multumesc celor care au discutat totusi la subiect si ma retrag. 

Si tineti minte, unele boli au rata de mortalitate de 10 pana la 30%, asa ca vaccinati-va, ca pare destul de mult 10% dintre nevaccinati, de cateva ori in viata cand copilul va intalni boala intr-o epidemie! 

Zile senine! 

Da, si eu am asteptat asta. Chiar eram curioasa cum explica medicii de pe forum necesitatea vaccinurilor obligatorii.





Etichetat si cu vaccinare, vaccin, legea vaccinarii, scoala, gradinita

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -