Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Misterul planetei Marte

marte nasa planete

13 raspunsuri la acest subiect

#11
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 30 septembrie 2015 - 07:24



Pai teoria e ca este situat in zona buna a sistemului solar si are elemente apropiate de ale Pamantului. Cu ceva eforturi ar putea fi terraformat, in asa fel incat sa fie populat intr-un viitor mai apropiat sau mai departat, din nevoie sau din placere.

 

Pai cu ceva eforturi n-ar putea fi transformate tinuturi intinse de pe Terra, ca sa le populam?

Sau distrugem aici si ne mutam acolo? [:)]

Mutatul asta pe Marte suna SF, dar e drept ca multe lucruri normale de astazi au fost SF in trecut. Cunoasterea nu are limite si asa a fost si va ramane.

Pe mine ma mira doar modul "extraordinar" in care sunt prezentate stirile astea, uau, pe marte s-a gasit (urme de) apa...asa, si?

Chiar am impresia ca se arunca stiri "bomba" sa mai uite lumea de incrancenarea la nivel mondial pe diverse subiecte actuale si arzatoare.

Desigur, e o parere personala.

 

Scuzati devierea de la subiect.



#12
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 30 septembrie 2015 - 09:12

Am auzit si eu ca exista apa pe Marte... am chiar dovada  [pk]

Miniaturi atasate

  • azi.gif


#13
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 30 septembrie 2015 - 09:34

Pai cu ceva eforturi n-ar putea fi transformate tinuturi intinse de pe Terra, ca sa le populam?

Sau distrugem aici si ne mutam acolo? [:)]

Mutatul asta pe Marte suna SF, dar e drept ca multe lucruri normale de astazi au fost SF in trecut. Cunoasterea nu are limite si asa a fost si va ramane.

Pe mine ma mira doar modul "extraordinar" in care sunt prezentate stirile astea, uau, pe marte s-a gasit (urme de) apa...asa, si?

Chiar am impresia ca se arunca stiri "bomba" sa mai uite lumea de incrancenarea la nivel mondial pe diverse subiecte actuale si arzatoare.

Desigur, e o parere personala.

 

Scuzati devierea de la subiect.

 

 

Pai in trecut cand faceau o expeditie, cele mai mari probleme erau ridicate de transportul apei. Este foarte grea si trebuie multa. Nu e ca oxigenul, sa-l poti comprima in butelii. Indiferent de evolutia noastra tehnologica, nevoia de apa s-a mentinut. Asta inseamna ca daca vreodata va trebui sa plecam la nivel macro spre alte zari, va trebui s ane caram apa dupa noi. Sigur ca acum exista instalatii de reciclat apa din urina si din fecale, se poate aduna si condensul de pe peretii exteriori, dar aceste procedee nu recicleaza in proportie de 100% apa care se consuma. Asta inseamna ca durata de viata al populatiei plecate este egala cu durata rezervelor de apa pe care le poate cara dupa ea. Trist deznodamant sa fugi de un asteroid, doar ca sa mori insetat in negura spatiului, nu?

Atunci rezulta ca o necesitate prezenta apei la destinatie. Bun. 

 

De ce e important ca apa sa fie sub forma lichida?

Si incalzirea ghetii pana la topire si condensarea vaporilor din atmosfera sunt procese consumatoare de energie, multa energie.

Asa ca e de maxima importanta faptul ca "apa curge"!

Cu atat mai mult cu cat ai nevoie si de ea in procesul terraformarii.

Problema lui Marte este c asi-a pierdut 90% din atmosfera, care trebuie refacuta cu ajutorul plantelor, care exista cu ajutorul apei... E un proces in lant, pentru care prezenta apei lichide este un maaaare avantaj.



#14
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 08 iulie 2016 - 23:27

Nu stiu daca mai urmareste cineva subiectul, dar eu aseara am vazut o parte dintr-un documentar despre terraformarea lui Marte. Teoretic, daca am topi gheatza de la poli, formam 2 lucruri: apa lichida si atmosfera. E un cerc care se va tot invarti. Ai apa lichida, ai atmosfera! Ai atmosfera, apa isi poate urma ciclul natural.


Editat de Victoria_mami, 08 iulie 2016 - 23:28 .




Etichetat si cu marte, nasa, planete

Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Placenta anterioara

    Deutzuk
    - Astăzi, 19:37

  • Emotia primului test pozitiv

    Andrevvv
    - Astăzi, 19:12

  • Anuntul sarcinii

    FloreClau
    - Astăzi, 18:44

  • Vacantaaaa

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:21

  • Dureri de masea în sarcină

    Ioone
    - Astăzi, 15:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -