Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cum dovedesc ca mi-am pastrat cetatenia romana?


195 raspunsuri la acest subiect

#21
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 24 septembrie 2015 - 12:29

[:)]  Legal nu poate fi decat intr-un singur fel. Eu am precizat daca este legal sau ilegal. Atat.



#22
DidiAlex

DidiAlex

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.128 mesaje

Postat 24 septembrie 2015 - 13:09

 

acu am citit pag 2, vad ca nu sunt singura [tel]

 

ach so, si pe buletinu german scrie numele cu care te-ai nascut.


Editat de DidiAlex, 24 septembrie 2015 - 13:23 .


#23
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 24 septembrie 2015 - 13:19

 Da? unde scrie asta? io am cetatenie germana si buletin valabil romanesc, si asta pt ca roamnii inca traiesc in jungla si se sperie de orice act strain.

 

Scuze ML, dar lucrurile in ro tare complicate sunt, sper sa gasesti o solutie

Ce anume unde scrie?

Nu inteleg ce legatura are cetatenia germana care o ai cu buletinul. Ai probabil dubla cetatenie romana si germana dar nu vad legatura. Orice cetatean roman poate sa aiba un singur domiciliu. Ca domiciliul declarat e in Romania sau in afara Romaniei nu conteaza dar doar unul singur. 



#24
Cristina_C

Cristina_C

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 24 septembrie 2015 - 13:50

De ce sa se sperie? 

Am fost vara asta in Romania numai cu buletinul german, romanesc nici nu mai am, l-am predat la consulat cand mi-am declarat domiciliul in strainatate. Intre timp mi-a expirat pasaportul romanesc, dar nu mi l-am reinnoit, asa ca am numai acte germane, buletin si pasaport. Asta nu m-a impiedicat sa particip la o succesiune si sa fac o procura tot pentru vanzarea unui apartament.



#25
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.294 mesaje

Postat 24 septembrie 2015 - 14:01

Didi, uite aici :

 

În conformitate cu Legea nr. 248/2005 art.34, cetăţeanul român care îşi stabileşte domiciliul în străinătate are obligaţia să predea actul de identitate care atestă existenţa domiciliului în România (cartea de identitate sau buletinul), emis de autorităţile române.



#26
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.294 mesaje

Postat 24 septembrie 2015 - 14:03

Eu cand mi-am facut pasaportul CRDS in 2007 la consulatul roman de aici, mi-au cerut cartea de identitate, pt a o anula. 



#27
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.294 mesaje

Postat 24 septembrie 2015 - 14:05

Am mai gasit si mentiunile de mai jos :

 

- Actele de stare civila ale cetăţenilor români eliberate de autoritaţile straine pot fi acceptate numai dupa efectuarea înscrierii sau transcrierii în registrele de stare civila române, potrivit legii;
- În cazul în care există diferenţe între numele şi prenumele înscrise în documentele prezentate şi cele solicitate a fi înscrise în paşaportul simplu electronic sau paşaportul simplu temporar, cu menţionarea statului de domiciliu, ca urmare a schimbarii numelui sau prenumelui intervenite în strainatate, cererea poate fi acceptata numai dupa înscrierea menţiunii privitoare la aceasta schimbare pe actul de stare civila, potrivit prevederilor Legii nr. 119/1996 cu privire la actele de stare civila, republicată, cu modificarile şi completarile ulterioare;



#28
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.294 mesaje

Postat 24 septembrie 2015 - 14:08

Si inca ceva :

 

Eliberarea paşaportului simplu electronic sau a paşaportului simplu temporar, cu menţionarea ţării de domiciliu, se face concomitent cu prezentarea următoarelor documente ale titularului:

a) actul de identitate care atestă domiciliul în România, emis de autorităţile române competente, care se retrage;

b) paşaportul anterior, dacă este cazul, care se anulează şi se restituie titularului.


Editat de Ella73, 24 septembrie 2015 - 14:09 .


#29
crista-s

crista-s

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.003 mesaje

Postat 24 septembrie 2015 - 14:09

Marius se vede ca nu sunt fiica tatalui meu care o viata intreaga mi-a explicat ca cel mai inteligent cedeaza primul [:D] [:D] [:D] [:D] [:D] 

 

Deci poftim ca "sa zicem " am avut o scapare de exprimare.. se poate face carte de identitate chiar daca ai domiciliul in strainatate, se numeste carte de identitate provizorie. Deci asa ca sa fim extrem de corecti ( in special noi doi [pk] ) si sa dam informatii corecte ca si pina acum ma duc sa corectez in mesajul catre ML.   ..

 

 

Cum nicaieri in aceasta pagina care e un fel de biblie a cartilor de identitate

http://depabd.mai.go...adru_legal.html

  nu spune ce inseamna temporar 3-6 luni sau 1 an sau nu am gasit eu fiecare e liber sa aleaga ce ii place, ii e comod, il costa mai putin sau obtine fara multa alergatura cind are acesta posibilitate.

 

Nu recomand si nu sunt de acord sa ai carte de identitate cind stii ca nu locuiesti in Ro mai mult decit in strainatate. Nu instig la nesupunere in fata legilor [fri] [fri] [fri] [fri] [:)] [:)] [:)]  doar ca legal nu e numai intr-un singur fel.



#30
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 24 septembrie 2015 - 14:13

Marius se vede ca nu sunt fiica tatalui meu care o viata intreaga mi-a explicat ca cel mai inteligent cedeaza primul [:D] [:D] [:D] [:D] [:D] 

 

Deci poftim ca "sa zicem " am avut o scapare de exprimare.. se poate face carte de identitate chiar daca ai domiciliul in strainatate, se numeste carte de identitate provizorie. Deci asa ca sa fim extrem de corecti ( in special noi doi [pk] ) si sa dam informatii corecte ca si pina acum ma duc sa corectez in mesajul catre ML.   ..

 

 

Cum nicaieri in aceasta pagina care e un fel de biblie a cartilor de identitate

http://depabd.mai.go...adru_legal.html

  nu spune ce inseamna temporar 3-6 luni sau 1 an sau nu am gasit eu fiecare e liber sa aleaga ce ii place, ii e comod, il costa mai putin sau obtine fara multa alergatura cind are acesta posibilitate.

 

Nu recomand si nu sunt de acord sa ai carte de identitate cind stii ca nu locuiesti in Ro mai mult decit in strainatate. Nu instig la nesupunere in fata legilor [fri] [fri] [fri] [fri] [:)] [:)] [:)]  doar ca legal nu e numai intr-un singur fel.

Corect!  [:)]




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -