Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Tu cand o sa cumperi mancare online?


14 raspunsuri la acest subiect

#1
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 23 septembrie 2015 - 09:14

Poate ati vazut deja ca din ce in ce mai multe hypermarketuri din Romania ofera posibilitatea de a cumpara mancarea online. Tu iti alegi produsele si le pui in cosul virtual (in loc de cel de la supermarket), platesti si la final ti le aduce acasa!

 

Sunt romanii pregatiti sa cumpere salam online? Probabil ca nu, sau nu inca. Atunci de ce magazinele investesc in online? Pentru ca urmeaza un trend venit de afara care le spune ca trebuie sa o faca. In Olanda, Germania, USA se estimeaza ca in urmatorii 2-3 ani, aproximativ 42% din persoane o sa-si cumpere produsele clasice de supermarket online (macar o data pe saptamana). Asta inseamna.... big business! Apropo, in acest moment, in Olanda doar 6,4% cumpara mancare online, in mod regulat.

 

Care sunt argumentele celor mai sceptici si ce spun cei care cumpara online?

 

"Deseori cumpar un produs din impuls, mi se pare atragator si il cumpar chiar daca nu il aveam in plan (pe lista)"
off-topic: voi va faceti liste de cumparaturi?

Raspuns:

"Asta inseamna ca platesti in plus pentru un produs nenecesar. De cele mai multe ori acest produs nu il consumi si urmeaza sa fie aruncat. In plus, poti sa faci asta si online."

 

"Doresc sa cumpar produsele cat mai proaspete iar uneori sa beneficiez de ofertele produselor care urmeaza sa expire. Acest lucru se poate numai la Supermarket. Eu chiar verific datele de expirare ale fiecarui produs."

 

Raspuns: Data de expirare a produsului apare si online. In plus, multe magazine ofera posibilitatea de filtrare a produselor dupa data de expirare. Este adevarat ca nu prea sunt oferte online cu produse care urmeaza sa expire dar in aceasta perioada, special pentru a stimula comertul online, multe magazine au oferte care sunt disponibile NUMAI online.

 

"Pentru mine, mersul la supermarket reprezinta o iesire. O activitate sociala. un moment al zilei"

Raspuns: Pentru mine mersul la supermarket este pierdere de timp! Mi se aduc produsele acasa si in acest timp pot sa fac altceva. In general cumparatul online imi ofera posibilitatea de a avea liste de cumparaturi predefinite, cu produsele preferate, si aprovizionarea o fac o data pe saptamana cu cateva clickuri.

Una peste alta, tehnologia avanseaza, online-ul o sa aiba un avant din ce in ce mai mare, iar fie ca ne place sau nu, copiii nostri, cand o sa devina adulti, o sa cumere carniati si bere de la eMag. Iar in timpul castigat.... o sa stea pe Desprecopii.com 

[:)]



#2
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 23 septembrie 2015 - 09:18

am sa cumpar mancare online atunci când vor exista magazine sa faca asta. mi-ar placea sa fie cosul de legume saptamanal de la mici producatori, pe care sa il pot comanda asa. si multe altele.

deocamdata nu cumpar decat fructe uscate, diverse cereale si seminte, condimente.



#3
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 23 septembrie 2015 - 09:38

In Bucuresti exista:

Carrefour online.

Mega Image in parteneriat cu Emag si cu sameday delivery.

Mai exista si cosul cu legume

si alti mici producatori de legume care servesc online.

 

Asta din ce stiu eu.

Am folosit Carrefour online. 



#4
rall

rall

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.248 mesaje

Postat 23 septembrie 2015 - 10:52

La intrebarea "tu cand o sa cumperi mancare online?" nu pot raspunde decat cu.. ieri [:D]



#5
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.294 mesaje

Postat 23 septembrie 2015 - 11:07

Aici exista de multi ani, dar eu prefer sa merg la magazin sa cumpar  [:)]

Si am mereu lista facuta, rar se intampla sa ma abat de la ea. 



#6
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 23 septembrie 2015 - 11:14

O pizza...e tot ce voi cumpara online si in viitorul (cel putin) apropiat.



#7
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 23 septembrie 2015 - 12:06

Daca nu-mi faceam pofta de mici,eram pregatta sa comand la "lautarul" [:D],insa cumparaturi zilnice(in special de carne,brinzeturi ,salamuri,legume,fructe)nu cred ca voi cumpara prea curind ...Si daca tot ma duc pentru astea,cumpar si restul ce-s mai greu de transportat(apa minerala,ulei,faina,zahar,conserve  etc)

 

Daca virsta nu-mi mai permite deplasarea,atunci poate da...pina atunci,ma duc singura sa-mi iau salamul! [:-)))] [:-)))]



#8
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.294 mesaje

Postat 23 septembrie 2015 - 12:20

Pizza prefer sa o fac eu in casa; iese mult mai gustoasa decat aia comandata online  [:)]



#9
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.254 mesaje

Postat 23 septembrie 2015 - 12:27

Am lista ca uit de la mina pina la gura. Avem in bucatarie post-it-uri si scriem in timpul saptaminii ce avem nevoie si simbata facem cuparaturile pe toata saptamina viitoare. Am comandat online o data si nu mi-a placut ce mi-au adus. Eu am cerut cartofi de un fel, mi-au dat de altfel. Mere iarasi unele le-am gasit lovite si asa mai departe. Asa ca ma duc eu personal si aleg pe sprinceana ce imi place. Nu-mi face placere sa fac asta in fiecare simbata, dar nici sa primesc acasa ce-mi pun aia de la supermarket in traista. 



#10
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 23 septembrie 2015 - 13:22

   In general nu imi place sa cumpar online. Vreau sa vad produdul, sa-l pipai, sa-l miros, sa-l probez... functie de produs, evident. Cand gasesc o oferta buna pe net (sa zicem un frigider), intai ma duc in magazin si vad produsul (usi, sertare, impresie artistica :) si abia apoi cumpar online.

   La cumparaturi rareori plec cu lista (cand am f multe de luat - ca sa nu uit). De obicei meniul pe saptamana urmatoare se face si functie de ce produse sunt la oferta. Daca gasesc la oferta carne de iepure vom manca friptura de miel (copiii mei sunt innebuniti dupa miel cu miere la cuptor si de cate ori e altceva... le spun ca e miel ). Salamul la fel. Spre exemplul daca vreau cascaval ma duc la Lidl ca e mai ieftin si au si sortimente agreate de ai mei.

  Legume si oua iau de la tara sau din piata.

  Online 100% am cumparat doar ce nu gasesc la magazine in Romania.




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -