Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

nu stiu cum sa procedez...


34 raspunsuri la acest subiect

#31
AdiS

AdiS

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 966 mesaje

Postat 24 septembrie 2015 - 20:31

  ...

 Astazi spre ex in loc sa faca 3 exercitii la romana ca tema a facut primul exercitiu care nici macar nu era tema.In conditiile in care pe caiet scria f clar care era tema.Am intrebat o si a zis ca s a incurcat .

 

 

... sau alta: omite primul exercitiu notat in caiet, face altele din sirul de exercitii, la un moment dat scrie altul care nu era in tema. Motivatie: a deschis geamul si vantul i-a dat pagina la culegere iar el nu a remarcat ca scrie un alt exercitiu [:D] (clasa IV)

 

Nu se poate concentra. E cumva dincolo de puterile sale. Cred ca ar trebui sa ai rabdare, sa strangi din buze. CU vremea nu va mai fi atat de evident, nici tu nu vei mai sta cu ochii pe ea.

 

Io asa il interpretez pe fii-miu. Intre timp ma gandeam sa il dau la ping-pong. Chestiile astea rapide ii ies bine, cat sa nu ajunga sa se deconcentreze, sa ii apara ceva nou.



#32
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 27 septembrie 2015 - 01:36

  Chiar daca atunci cand suntem doar noi 2 strange farfuria cand vine cumnata mea la mine spre exemplu incepe sa se miorlaie si nu vrea sa stranga.Asta este doar un exemplu.

 

Eu inteleg ca are trebui sa renunt la pedepse dar nu stiu cum se corecteaza un asemenea comportament.Adica nici nu las copilu sa mi se urce in cap de la 8 ani sa ajung la 12 ani ca mai fac fata.

 Cu soacra mea nu pot sa discut pt ca nu ma fac intelasa nici eu nici sotul meu,daca eu spun ca azi fetita este pedepsita pentru ca nu a vurt sa isi faca temele spre exemplu si nu are voie sa iasa afara,dupa ce plec eu o lasa afara.Fara nici o explicatie si zice sa lasam copilu ca e mic si a zis ca nu mai face.

 Astazi spre ex in loc sa faca 3 exercitii la romana ca tema a facut primul exercitiu care nici macar nu era tema.In conditiile in care pe caiet scria f clar care era tema.Am intrebat o si a zis ca s a incurcat .

eu nu vad rostul sa impui la 8 ani sa isi stringa farfuriile, poti sa-I amintesti ...dar nu cred ca e cazul sa o faca din oficiu...si nu cred ca treb sa ai pretentii.

 

cat despre lectii, la virsta asta cred ca e cazul ca un adult sa fie cu ea pe timpul temelor....e un subiect despre asta...eu si in clasa 6-a mai sunt zile in care il verific ce teme are/daca sutn facute (in cazul unui copil destul de responsabil pt virsta lui.)

 

aici se pune mare pret pe respect si jignirile nu sunt acceptate absolut de loc...nici la scoala, nici in familie.

 dar imi amintesc ca in Romania copiii de mici si adultii vorbeau f urit pe strada sau la tv...deci cred ca si asta e un factor care influenteaza...chiar daca in fam. nu se vorbeste urit.



#33
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 28 septembrie 2015 - 21:09

Eu chiar vreau o definitie pt ceea ce inseamna "obraznicia copiilor fata de parinti"...nu prea inteleg ce inseamna. 

 

 

 

Fetita de 9 ani, vorbind cu tatal la telefon: "ma cac, de ce n-ai venit sa ma iei cand ti-am zis?"

 

Varianta hardcore e "ce plm" sau "ce pzm". Da, da, la 9-10 ani.



#34
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 28 septembrie 2015 - 21:15

La noi functioneaza pedepsele. Nu mi-e frica nici sa pronunt cuvantul, nici sa aplic pedeapsa, dati-o-ncolo de treaba, parca sunt din sticla copiii aia si parintii sunt piatra care sparge sticla, nu cumva sa ii vexam cu ceva.

 

Da, exista obraznicie indiferent de cat de bine incadrat in standardele de parinteala normala este un parinte.

 

Si vreti, nu vreti, in Romania inca se poarta modelul copil = copilul familiei extinse.



#35
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 28 septembrie 2015 - 21:23

http://comunitate.de...-tu-unul-acasa/




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Astăzi, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -