Sari la conținut

Sari la conținut

- - - - -

nu stiu cum sa procedez...

34 raspunsuri la acest subiect

emanouela

emanouela

Membru senior

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.971 mesaje

Postat 22 septembrie 2015 - 14:42

Ok, rectific cu scuzele de rigoare "obraznicia copiilor fata de parinti"...si-am incheiat

• 0

Alizee

Alizee

Membru de baza

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 22 septembrie 2015 - 14:44

Oare cum ar trebui sa raspunda parintele cand copilul ii spune : Taci, ca-ti trag una ! sau Taci, ca esti proasta/prost ! 

Stai sa faci analiza pe text, incercand sa gasesti principalul vinovat si sa-l tragi de urechi : tu insuti.  :))

Daca copilul este obraznic, i se atrage atentia imediat ca este gresit sa aiba asemenea comportament fata de parintii sai. Daca scoate limba sau loveste cu mana/piciorul sau ambele deodata :)), aplici pedeapsa ( consecinta ). Ramane fara telefon, tableta, tv, calculator ; ceva care sa-l faca sa constientizeze ca a gresit. 

In plus, daca de la parinte a copiat comportamentul, acesta sa-si asume si sa corecteze pe sine. Dar, reactia imediata la obraznicie este atragerea atentiei, nu analiza psihologica. 

Acum, depinde si de varsta; ca una e sa aiba copilul 8, 10 ani, alta e sa fie adolescent. 

• 0

nikol24

nikol24

Membru incepator

• Membri
  • PunctPunct
  • 484 mesaje

Postat 22 septembrie 2015 - 15:43

Obraznicia fetitei mele nu cred ca este copiata de la noi,noi suntem firi destul de calme ,evitam certurile si nici nu cred ca incearca sa atraga atentia,este singurul nostru copil toata atentia este concentrata catre ea.Copilul meu isi dezvolta personalitatea,brusc se crede mare ,a crescut si cred ca se simte prost daca este cineva in casa si eu o rog sa stranga masa unde a mancat spre exemplu.Chiar daca atunci cand suntem doar noi 2 strange farfuria cand vine cumnata mea la mine spre exemplu incepe sa se miorlaie si nu vrea sa stranga.Asta este doar un exemplu.

Am stat de vorba cu ea,i am explicat ca poate sa mi spuna orice,si ca as vrea sa aflu ce s a intamplat cu ea de avem asemenea probleme.Mi a spus ca nu s a intamplat nimic si ca nu a facut cine stie ce.Dupa care silent.Nu mai vb lasa capul in jos si de cele mai multe ori incepe sa planga si eu nu mai insist.

Eu inteleg ca are trebui sa renunt la pedepse dar nu stiu cum se corecteaza un asemenea comportament.Adica nici nu las copilu sa mi se urce in cap de la 8 ani sa ajung la 12 ani ca mai fac fata.

Cu soacra mea nu pot sa discut pt ca nu ma fac intelasa nici eu nici sotul meu,daca eu spun ca azi fetita este pedepsita pentru ca nu a vurt sa isi faca temele spre exemplu si nu are voie sa iasa afara,dupa ce plec eu o lasa afara.Fara nici o explicatie si zice sa lasam copilu ca e mic si a zis ca nu mai face.

Astazi spre ex in loc sa faca 3 exercitii la romana ca tema a facut primul exercitiu care nici macar nu era tema.In conditiile in care pe caiet scria f clar care era tema.Am intrebat o si a zis ca s a incurcat .

• 0

Alizee

Alizee

Membru de baza

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 22 septembrie 2015 - 15:53

Nikol, din cate inteleg, soacra saboteaza tot ce incercati voi sa faceti cu copilul vostru. 

Probabil ca nu va cere niciun ban pt ca sta cu fetita, insa faptul ca nu va mai asculta si nu-si mai face temele este f grav. NU se va corecta singura sau de la sine, ci se vor agrava problemele pe masura ce va creste.

Nu poti gasi o tanti, care sta pe langa tine, si sa negociezi cu ea o suma convenabila, dar sa faca tot ce-i spui tu ?

• 0

ioana

ioana

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 600 mesaje

Postat 22 septembrie 2015 - 16:20

Obraznicia copilului nu se datoreaza exclusiv parintelui, care nu-i da atentie, ci si unei impotriviri naturale la orice fel de autoritate, mai ales in perioada construirii propriei personalitati. Si mai sunt si altele...

Cu alte cuvinte, in educatia copiluli nu se regaseste doar actiunea parintilor.

Perfect adevarat...

Stiu ca acum e la moda ca parintii sa fie acuzati pentru orice fapta/comportament al copilului, dar lucrurile au multe nuante. Mai exista si autoeducatia si firea/caracterul copilului. Cu unii copii e mai usor, cu altii mai greu. Daca ai norocul sa ai un copil receptiv si adaptabil, iti este greu sa-i intelegi pe alti parinti care duc o lupta continua. A fost odata un subiect pe forum despre aceste dileme si imi amintesc de Simali, un user foarte activ pe atunci, tare mare dreptate mai avea.

Si imi mai amintesc dialogul, foarte amuzant de altfel, cu o mama. Atunci cand avea un singur copil (fetita) nu putea sa inteleaga cum adica sa nu te asculte un copil, sa fie obraznic etc. Sigur parintii sunt de vina! gandea ea. Dupa ce a l-a avut pe al doilea (baiat), si-a cam schimbat parearea si incepuse sa imbratiseze teoria ca nu poti copiii sunt la fel de usor de educat... [:)]

Editat de ioana, 22 septembrie 2015 - 16:21 .

• 1

Rufus

Rufus

Membru VIP

• Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 22 septembrie 2015 - 16:28

Stiu ca acum e la moda ca parintii sa fie acuzati pentru orice fapta/comportament al copilului

Da, si eu am observat tendinta asta.

Din pacate, asta nu face decat sa ne indeparteze de adevar si de o solutie in beneficiul copilului. Cautam explicatii la dileme inexistente in loc sa ne canalizam atentia la obiect.

Desigur, asta este parerea mea si stiu ca nu e musai agreata unanim.

• 0

buflea

buflea

Membru VIP

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 22 septembrie 2015 - 16:35

Eu cred ca e o faza ...o sa treaca.

Incearca si varianta pasiv-agresiva ...este obraznica, nu mai vorbesti cu ea, o lasi oarecum de capul ei. O sa observe ca ceva e schimbat si desi aparent obtine ce isi doreste, nu o sa-i convina.

Nu cred ca atitudinea asta o s-o tina prea mult ...la 8 ani e varsta aceea cea mai frumoasa, cand inca ii place sa stea cu mama cam peste tot - la shopping,  la bucatarie, la intins rufe ...e pacat sa zdruncinati vremurile astea cu pedepse ca nu a dus farfuria la chiuveta. Nu zic insa sa nu insisti ...dar incearca mai putina drama si poate mai putine consecinte cu valoare materiala. Pentru unii copii, pedeapsa emotionala e mai productiva decat cea fizica.

Oricum inteleg prin ce treci ...desi suntem constienti si ne dorim sa crească,  transformările care vin cu asta ne iau mereu prin surprindere.

A mea a inceput sa raspunda inapoi ...nu obraznic, dar are mereu o explicatie, un vinovat sau chiar un reproș. Dintr-odata e foarte important sa aiba ultimul cuvant.

• 0

viviana

viviana

Membru VIP

• Moderators
  • 22.099 mesaje

Postat 22 septembrie 2015 - 16:54

Nikol, fetita ta nu are decat 8 ani. Nu cred ca la varsta asta  stie sa iti explice ce s-a intamplat, pentru ca nici ea nu crea ca are clar in cap de ce a facut ceva. Si mai cred ca in momentul in care ai spus ca aveti probleme s-a speriat.

In capsoarele copiilor anumite cuvinte pot capata intelesuri neobisnuite.

• 2

mianda

mianda

Membru matur

• Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.950 mesaje

Postat 22 septembrie 2015 - 18:05

Problema mea este cum sa gestionez situatia...Sa vb cu ea?nu e prea mica la 8 ani sau va intelege? Sa o pedepsesc? Cum sa o pedepsesc avand in vedere ca la soacra mea nu e loc de pedeapsa?

Din punctul meu de vedere, asta-i buba! Niciodata un copil nu e prea mic pentru a intelege.

Intelege chiar si atunci cand adolescent fiind, ai impresia ca tu-ti bati gura de pomana. Eu cam pe aici mi-s!  [:)]

Editat de mianda, 22 septembrie 2015 - 18:06 .

• 2

BlackCat4evR

BlackCat4evR

Membru senior

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.364 mesaje

Postat 23 septembrie 2015 - 09:00

Sa nu ti se para ciudat, dar eu zic ca atunci cand o ia plansul sa o strangi tare tare in brate. Spune-i ca o iubesti indiferent ce, dar ca asta nu-i da totusi dreptul sa se poarte urat cu tine.

Atunci cand e obraznica cu tine, spune-i ferm, dar fara sa te enervezi ca pe tine te deranjeaza un astfel de comportament si ca nu-i permiti sa-ti vorbeasca asa. Si spune-i ca atata vreme cat mai foloseste tonul / expresia respectiva cu tine, nu-i vei mai raspunde. Nu te enerva, nu tipa, nu-i cersi respectul, pur si simplu spune-i ce te deranjeaza si care sunt consecintele daca persista intr-un anume comportament.

Cu pedepsele / consecintele cauta sa gasesti ceva ce sa puteti aplica voi, dupa orele de socrella / after-school. Nu ii mai restrictiona iesitul afara, dupa 4 sau 5 ore de scoala si inca 3 4 de after, chiar are nevoie sa isi consume energia. Altfel, aduna frustrari si ti le varsa plocon, sub forma acestor obraznicii. Deocamdata. Pe viitor poate gasi metode mai rafinate ca sa te "tortureze". 

Cauta ca aceeasi greseala sa aiba mereu aceeasi consecinta, nu azi fara tv, maine fara tableta si poimane treaca de la tine, ca ai obosit de atatea pedepse. Discuta cu ea consecintele acestea, daca vin doar din afara nu va face decat sa se incranceneze impotriva lor, dar daca a avut un cuvant de spus in privinta lor, asta o va face sa si le asume mai usor (de exemplu supraliciteaza: daca nu faci o tema, nu ai voie 2 seri la tv, las-o sa negocieze, pana ajungeti la o durata hotarata de comun acord o ora, doua, o seara, etc...).

• 0

Ultimele Intrebari

• Bebelus slab, ajutatima va rog - panica

alexia jasmina
    - Ieri, 23:44

• Ajutor mamici

Aniko Szabo
    - Ieri, 21:12

• Sarcina

biancabostan
    - Ieri, 13:57

• durere - panica

Doyyna
    - Ieri, 13:37

• Semnele nașterii sau nu?

StefSerb
    - nov 15 2019 23:29

Grupuri

• Mamici August 2020 (Pepenasi de August)

Anda08
    - nov 06 2019 10:11

• Mamici de Iulie 2020 (Trandafirasi de Iulie)

Anda08
    - nov 06 2019 09:34

• Alina

stivis1
    - sep 22 2019 21:00

• Mamici de Mai 2020

Anda08
    - sep 13 2019 14:16

• Buburuze de Aprilie 2020

georgi270
    - aug 20 2019 22:48

Bloguri