Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

nu stiu cum sa procedez...


34 raspunsuri la acest subiect

#11
emanouela

emanouela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.971 mesaje

Postat 22 septembrie 2015 - 12:54

Emanouela, eu am vazut cu ochii mei lipsa de respect si sfidare a parintilor, chiar de fata cu noi, ca musafiri. Cand parintele spune ceva si copilul isi da ochii peste cap sau pufneste dispretuitor pe nas, sfidator, desi nu are dreptate, nici nu are dreptul sa se poarte cu nimeni asa, inclusiv cu parintii lui. Adica are dreptul sa se poarte cum vrea, dar cu dreptul asta vine si obligatia de a suporta consecintele unui asemenea comportament. Si nu ma refer la pedeapsa, depinde de situatie si de grup, dar la obraznicie din asta lipsita de respect sunt reactii normale, acceptate - de ignorare, indepartare, lipsa de afectiune.

 

Mai stiu copii care la 10 si 12 au i-au spus mamei sa taca, ca e proasta si nu stie nimic (asta dupa ce mama abia trecuse printr-un episod crut de depresie, soldat si cu spitalizare).

 

Asa ca da, exista si obraznicie si tupeu la copii, insa din punctul meu de vedere, nu doar ei sunt vinovati de asta, ci un intreg cumul de factori care a dus la asa o reactie, inclusiv comportamente precedente ale parintilor fata de ei.

Na, dupa mine, respectul se castiga nu te nasti cu el, oferi respect copilului tau, primesti la randul tau respect...iar asta e buba din familie, acolo e startul pentru educatie....iar acei copii catalogati ca "obraznici" cu parintii lor, sunt rezultatul parintilor lor. 

Acum, despre cazul cu divortul....sunt foarte multe de zis si nu e la subiect...

Din punctul meu de vedere nu sunt copii obraznici, sunt copii ce cersesc atentia....si o capata doar afisand anumite comportamente.



#12
Jullia

Jullia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.261 mesaje

Postat 22 septembrie 2015 - 13:02

Da, asta am spus si eu in ultimul paragraf, faptul ca sunt copii obraznici se datoreaza si felului in care s-au purtat parintii lor cu ei.

Dupa un anume punct, deja nu se mai pot indrepta multe, copiii 'obraznici' isi pierd si rabdarea, si nadejdea ca li se va mai raspunde favorabil la nevoi, dar raman in comportamentul asta, din pacate.



#13
emanouela

emanouela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.971 mesaje

Postat 22 septembrie 2015 - 13:12

Cam asta e....e tendinta insa de a "eticheta" copilul si parintele compatimit. 

 

Scuze pt offtopic...dar nu e chiar off  [:)]



#14
Jullia

Jullia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.261 mesaje

Postat 22 septembrie 2015 - 13:18

Pai i se poate spune oricum, obraznit, razvratit, razgaiat etc... insa trebuie priceput si asimilat si aspectul asta, ca parintele e parte activa, integranta din etichetarea aia, nicidecum nu trebuie compatimit si victimizat.



#15
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 22 septembrie 2015 - 13:54

Na, dupa mine, respectul se castiga nu te nasti cu el, oferi respect copilului tau, primesti la randul tau respect...iar asta e buba din familie, acolo e startul pentru educatie...

 

Este o alta varianta a obtinerii respectului, la fel de valabila cu "respectul se impune". Ai auzit de oameni care impun respect, da?

 

...iar acei copii catalogati ca "obraznici" cu parintii lor, sunt rezultatul parintilor lor. 

 

Din punctul meu de vedere nu sunt copii obraznici, sunt copii ce cersesc atentia....si o capata doar afisand anumite comportamente.

 

Este doar jumatate de adevar si ca sa-ti cresti copilul corect e bine sa ai toata perspectiva.

Obraznicia copilului nu se datoreaza exclusiv parintelui, care nu-i da atentie, ci si unei impotriviri naturale la orice fel de autoritate, mai ales in perioada construirii propriei personalitati. Si mai sunt si altele...

Cu alte cuvinte, in educatia copiluli nu se regaseste doar actiunea parintilor.



#16
emanouela

emanouela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.971 mesaje

Postat 22 septembrie 2015 - 14:04

Este o alta varianta a obtinerii respectului, la fel de valabila cu "respectul se impune". Ai auzit de oameni care impun respect, da?

 

 

Este doar jumatate de adevar si ca sa-ti cresti copilul corect e bine sa ai toata perspectiva.

Obraznicia copilului nu se datoreaza exclusiv parintelui, care nu-i da atentie, ci si unei impotriviri naturale la orice fel de autoritate, mai ales in perioada construirii propriei personalitati. Si mai sunt si altele...

Cu alte cuvinte, in educatia copiluli nu se regaseste doar actiunea parintilor.

Da, am auzit si de OZN, dar nu cred in ele....la fel cum nu cred nici in oamenii care "impun restect".

Nici n-am spus "exclusiv"...insa tu, parintele, esti responsabil de actiunile copilului tau, iar daca la primul semn, la un comportament pe care tu nu il etalezi si totusi el l-a "capatate" de undeva, nu actionez pt a-ti calauzi copilul pe un drum ce tu il crezi ok, esti si mai responsabil. Acesti "copii obraznici" nu s-au nascut asa, si nici nu s-au trezit asa intr-o dimineata....parerea mea e, ca in educatia copilului, se gaseste in principal educatia de acasa.



#17
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 22 septembrie 2015 - 14:11

Da, am auzit si de OZN, dar nu cred in ele....la fel cum nu cred nici in oamenii care "impun restect".

 

 

Pai e alegerea ta.

De aceea, la prima criza de personalitate a copilului tau care e foarte normala, naturala si nu e "captata" de nicaieri, poti alege sa lasi capul in pamant, sa-ti asumi vina si sa-ti ceri scuze. Ca doar comportamentul lui este responsabilitatea ta, tu esti calauza [:D]



#18
emanouela

emanouela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.971 mesaje

Postat 22 septembrie 2015 - 14:16

Faceam "analiza" expresiei pe care am citat-o initial.."copii care raspund obraznic parintilor" nu de "crizele "de personalitate......te-ai cam pierdut pe traseu.

PS ....si nu vad nimic rusinos in a-ti cere scuze , ca si parinte, daca "criza" de personalitate a provocat un rau cuiva


Editat de emanouela, 22 septembrie 2015 - 14:24 .


#19
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.238 mesaje

Postat 22 septembrie 2015 - 14:19

Nikol, din ceea ce ai scris mie mi se pare ca daca tu dai "pedepse", astea ar trebui aplicate doar acasa la tine, de catre tine si sotul tau. Mi se pare ciudat sa-i ceri soacrei sa aplice pedepsele pe care tu le dai fetitei tale in casa la ea. (nici eu nu le-as aplica din principiu).



#20
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 22 septembrie 2015 - 14:31

Faceam "analiza" expresiei pe care am citat-o initial.."copii care raspund obraznic parintilor" nu de "crizele "de personalitate......te-ai cam pierdut pe traseu.

PS ....si nu vad nimic rusinos in a-ti cere scuze , ca si parinte, daca "criza" de personalitate a provocat un rau cuiva

  [:)] Ia mai uita-te o data ce ai citat...cine a vorbit de "raspuns obraznic"? Mai, mai...

Obraznicia nu e numai in vorba, probabil ca stii sau o sa afli candva.

Si da, in crizele de personalitate ale copiluluii se intampla multe chestii "dubioase".

 

PS: Nici eu nu vad vreo problema in a cere cuiva, inclusiv copilului, scuze.

Doar sa ai motiv.




Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Prom Dress Dos And Don'ts to Steal The Spotlight

    Ozma123
    - Astăzi, 11:01

  • Vitaminele în sarcină 💊

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:38

  • Frățiorul

    Denisa1996
    - Astăzi, 07:04

  • Cum a fost testul de toleranță la glucoză?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 00:45

  • Pregatiri

    Julix94
    - Ieri, 22:25

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -