Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Imigratia ilegala- un nou nivel (4)


931 raspunsuri la acest subiect

#1
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 21 septembrie 2015 - 16:56

Continuam dezbaterile aici.

Sunt multe pagini scrise, insa nu cred ca s-a inteles bine statutul de refugiat si ce drepturi ii confera individului, ca si obligatiile, prin tratate internationale, pe care le are o tara de destinatie.

Acum dupa ce s-a observat ca refugiatii sund cam putini comparativ cu cei ce au plecat sa duca o viata mai buna, dar nu neaparat goniti de un razboi, multa lume se intreaba cum se va putea face diferenta sau accepta faptul ca cei goniti de razboi au plecat demult, pe cand ceilalti...sunt mereu in expectativa.

Eu sunt dezamagit de balbaielile unor tari cu prestigiu si pretentie in lume si dau vina pe politicieni, care pentru imaginea personala derapeaza cand intr-un sant, cand in celalalt. Se pare ca nu numai la noi este o penurie de oameni politici adevarati, care sa convinga lumea ca le pasa de tara si mai putin de voturi care sa-i tina oricum la putere.

Asa ca parca nu s-ar opune, ca nu da bine, dar parca s-ar si opune, ca nu prea au ce face. Intre timp, asaltul continua, se duc lupte in europa ca odinioara la verdun. Cand am auzit ca politisti croati au fost dezarmati de trupele ungare...



#2
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 21 septembrie 2015 - 17:13

ungurii sunt ingurii care au sange in instalatie.



#3
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 21 septembrie 2015 - 17:27

Habar n-am ce sange au ungurii.

Stiu insa ca se dovedeste inca o data ca nu au nici o notiune de respect pentru tratate, aliante, intelegeri. Daca lor le tuna intr-un fel, atunci la naiba cu ceilalti.

Nu sunt camarazi...doar oportunisti.



#4
salcia

salcia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 644 mesaje

Postat 21 septembrie 2015 - 17:33

Dupa parerea mea, populatia civila pleaca din Siria pentru ca nu vor sa moara, ei si familiile lor, loviti de bombe, de gaz sarin, decapitati de ISIS sau omorati de fortele guvernamentale, sau de rebeli/militii siite/crestine/Hezbollah etc. si pentru ca nu e deloc simplu sa lupti intr-un razboi daca nu esti soldat, daca nu mai iti e clar cine cu cine lupta si cui ar trebui sa te alaturi. Cum spuneam, toate fortele beligerante au comis masacre si atrocitati impotriva civililor, si nu e clar ce se va intampla daca una dintre parti le va invinge pe celelalte... 

 

Nu stiu deci de ce e atat de greu de inteles ca nu toata lumea are vocatie de luptator/martir, in fond noua ne e simplu sa judecam din confortul nostru, stand linistiti la calculator, cu o cafeluta alaturi, ca ar trebui sa faca aia si ailalalta, ca nu pe langa noi cad bombele si nu ne-am vazut familiile ucise, mutilate, torturate, ajunse in cine stie ce inchisori ingrozitoare sau pe drumuri (varianta fericita). Nu stiu daca cineva de-aici de pe forum a tinut vreo arma in mana, a tras cu ea, a participat la vreun exercitiu militar, daramite la vreo lupta. Imi vine greu sa cred ca da... 

 

Iar refugiati au existat de cand e lumea si pamantul, peste tot pe unde au fost conflicte a fost si populatie care a fugit din calea lor, insa na, timpul trece si lucrurile astea se uita...



#5
salcia

salcia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 644 mesaje

Postat 21 septembrie 2015 - 17:34

Rufus, iti dau dreptate, e o balbaiala plina de ipocrizie si oportunism... 



#6
jenn

jenn

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.802 mesaje

Postat 21 septembrie 2015 - 17:35

Rufus, eu am inteles altfel stirea respectiva. Politistii croati insoteau acel tren cu refugiati, dar fara sa anunte si au intrat in Ungaria. Si mai ales fara permisiunea ungurilor, in situatia cand granita era inchisa.  Asa ca da, i - au arestat si au oprit trenul .


Editat de jenn, 21 septembrie 2015 - 17:36 .


#7
salcia

salcia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 644 mesaje

Postat 21 septembrie 2015 - 17:38

Am citit acum ca Ungaria trimite armata la granita, cu permisiunea de a folosi arme neletale impotriva refugiatilor... Cine stie ce o mai iesi de aici.  [fri]

 

Altfel iar e o reuniune la varf a ministrilor de externe, ce sa zic, imi place ca se tot reunesc, dar fara niciun rezultat si nicio strategie coerenta.



#8
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 21 septembrie 2015 - 17:38

Habar n-am ce sange au ungurii.

Stiu insa ca se dovedeste inca o data ca nu au nici o notiune de respect pentru tratate, aliante, intelegeri. Daca lor le tuna intr-un fel, atunci la naiba cu ceilalti.

Nu sunt camarazi...doar oportunisti.

camarazi cu cine ar trebui sa fie?



#9
Jullia

Jullia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.261 mesaje

Postat 21 septembrie 2015 - 17:44

Daca se continua in ritmul actual, cu mii si mii de valuri de imigranti concentrati spre Germania si alte cateva tarisoare, lucrurile se vor strica cu siguranta, e absurd sa credem si sa speram ca in scurt timp se va stopa acest exil, ca cei care au ajuns vor fi imediat integrati in societate si ca, gata, putem sa ne cautam bilete pentru vacanta de la vara, din 2016. Tare ma tem ca fata lumii, indeosebi a Europei, se va schimba cam tare pana atunci...

 

Doar in weekendul care a trecut au intrat in Austria peste 20 mii de refugiati ( vorba vine, imigranti e mai corect), nu sunt toti sirieni, daca au fost sesizati si asiatici intre ei. Nu am nimic cu refugiatii de razboi, cu cei saraci, cu cei in reala nevoie, nici macar cu cei care migreaza economic, pentru ca e omeneste sa cautam cu totii un trai mai bun, dar in ritmul de fata, curand se va realiza, de facto, ca e suprasolicitare, suprapopulare si aceste supra-servicii si nevoi nu vor putea fi oferite in mod rezonabil, uman, asa incat sa nu explodeze buboiul. Dar daca oare asta se vrea!??... Itoria se repeta, ciclic, e nevoie de crize, de conflicte, razboaie, pentru cresterea economiei. Si pentru ca tot suntem intr-o epoca in care cei mai multi cred ca ideea de conflict cu pusca in mana e deja expirata, ca suntem oameni moderni, civilizati, open-minded, iata ca se poate si altfel, o intoarcere pe dos a lumii fara ca lumea sa vrea sa fie deranjata, intr-o zona in care e o unitate europeana oarecum echilibrata, cu plusurile si minusurile ei, dar totusi functionala. Nu se stie pana cand va tine functionalitatea, sotul prevede ca urmeaza ceva urat, poate caderea monedei euro, o criza economica grava, cine stie?... Clar e ca, cu toata bunavointa pentru cei care cauta acum azil in Europa,  nu va iesi mai nimic bun din asta.

 

Si vorba lui Eumada, iti vine sa iti faci bagajele si sa te duci, dar unde? Si ce rezolvi daca te duci?...



#10
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 21 septembrie 2015 - 17:46

deocamdata ei au lasat sa teeaca pe cine s a  conformat.amprentat chestii....nu cu turma fara ordine la gramada haotic....




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -