Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Vremea zacustelor ....

zacusca

54 raspunsuri la acest subiect

#11
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 21 septembrie 2015 - 16:19

va pun eu maine o reteta de zacusca, facuta doar din ardei capia (sau de buzau), fara vinete, fara ciuperci, fara scos, pasat,  tocat la masina sau alte nebunii. 

stiu procedura de lucru si succesiunea operatiilor, insa nu am idee in legatura cu cantitatile. o intreb pe mama si pun maine reteta.

zacusca asta e "mostenire" de familie, o facea bunica din partea tatalui, basarabeanca la origine. 

garantez ca este absolut delicioasa. si parca mai usor de preparat, in comparatie cu alte retete, in care pe langa ardei, se pun vinete sau alte nazdravanii delicioase.

Pune pune dar cu detalii - la asa ceva sau ce tine de bucatarie oricand sunt interesat  [flo2]



#12
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 21 septembrie 2015 - 16:32

marius, promit, pe cuvant de pionier  [:-)))] .

off-topic : imi tot  vine sa citesc titlul sub forma "vremea lacustelor". [:-)))]



#13
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 22 septembrie 2015 - 09:18

asaaa. am revenit cu reteta de zacusca bunicii din basarabia :

 

- 10 kg ardei capia sau de buzau - se coc, se curata de pielita, cotoare si samburi (e foarte important sa nu ramana samburi, daca ajung in borcan, pot fermenta si se strica zacusca); nu se pun neaparat la scurs, au timp sa se scurga pana ii curatati pe toti si ajung sa fie taiati fasii.

- 2 kg morcov - se curata si se dau pe razatoarea mare

- 2 kg ceapa - se taie felioare (julienne ?)

- 750 ml ulei

- 2 cutii mari de pasta tomate (concentratie 24-28%, gramajul cutiei 750-800 gr) sau 3 litri de bulion; daca folositi pasta de tomate, se dilueaza in putina apa, sa devina un pic fluida

- condimente : sare, piper, foi de dafin - dupa gust

- mama pune si usturoi, taiat felioare, cred ca 2 capatani de usturoi sunt suficiente.

- pentru o zacusca picanta, se pot adauga ardei iuti, taiati felioare, dupa gustul fiecaruia; sau boia iute/paprika.

 

- ceapa si morcovul se calesc in cei 750 ml de ulei, dupa ce ceapa devine sticloasa, se adauga si putina apa, astfel incat morcovul sa se patrunda putin, sa nu ramana tare.

- ardeii curatati se taie sau se rup in fasii, nu foarte late (sa zic max 1 cm)

- se adauga ardeii fasii peste morcovul si ceapa calite, se pune pasta de tomate diluata sau bulionul.

- optional se pot adauga ciuperci - 2 kg, taiate cubulete sau felioare (dupa cum preferati), calite separat de morcov si ceapa; se scot din uleiul in care au fost calite si se pun in compozitia sus-mentionata

- tot amestecul se lasa aprox 30 min la fiert pe aragaz, la foc potrivit, pana da compozitia in clocot, amestecati din cand in cand.

- apoi se umplu borcanele la 3/4 nivel (nu pline) si se pun in tava, la cuptor (fara capac), lasandu-le 45 minute la foc mediu, cele 45 de minute le contorizati din momentul in care incepe compozita din borcane sa fiarba/clocoteasca.

- se scot borcanele, li se pun capace si se lasa invelite intr-o patura pana a doua zi, sa se raceasca lent.

pofta buna ! daca face cineva aceasta reteta, sa-mi spuneti cum a iesit si daca v-a placut.

nu am idee cate borcane mari rezulta (am uitat s-o intreb pe mama), daca vreti sa faceti "de proba", reduceti cantitatile, pastrand proportia ingredientelor.


Editat de CorinaDani, 22 septembrie 2015 - 09:20 .


#14
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 22 septembrie 2015 - 09:30

Imi plac retele voastre.

Mi-am propus sa fac zacusca saptamana asta.

Domnul sot al meu a copt, pe carbuni, asta vara (nu ca acum ar fi toamna) 25 de kg de vinete. Le-am sarat sa nu se innegreasca si le-am lasat la scurs 24 de ore in frigider, in strecuratori, mari, de plastic. 

Asa am procedat si cu ardeii Kapia. Acum doar scot pungutele din congelator.

 

Eu niciodata nu am facut zacusa cu rosii din conserva. Numai cu rosii proaspete.

Dupa ce zacusca este gata o bag in cuptor sa scada. Dupa ce ajunge la consistenta dorita o pun in borcane.

Borcanele cu zacusa, le pun si  pe ele in cuptor la foc cat de mic se poate. Le las sa clocoteasca putin si sa iasa uleiul la suprafata, apoi pun capacele. 



#15
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 22 septembrie 2015 - 10:02

Corina merci... am retintut reteta. e usor de facut - este o zacusa din ardei copti/morcovi/ceapa/bulion in esenta 

 

Viviana&altele nu mai ramane decat sa facem schimb  [:)]



#16
carolinah

carolinah

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.568 mesaje

Postat 22 septembrie 2015 - 10:03

Mie mi-ar placea ca anul asta sa facem si o zacusca de fasole boabe. Aveti o reteta buna-buna?



#17
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.224 mesaje

Postat 22 septembrie 2015 - 13:56

Eu nu scurg nimic, pun la cuptor la foc mic si scade foarte bine. Am pus si ciuperci ultima data si ardei iute. Pusa in borcane si pus borcanele in cuptor pina incep sa bolboroseasca inauntru. Tin perfect.

 

Eu nu fac mult, as inebuni sa curat cu zecile de kilograme, o adevarata pedeapsa. Plus nu as avea unde sa pun atitea borcane dupa aia. 



#18
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 22 septembrie 2015 - 14:07

Hmmm ...acum vad ca voi o puneti sa scada la cuptor, pe cand eu am tinut-o la foc mic pe aragaz ...poate la cuptor scade mai mult.



#19
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 22 septembrie 2015 - 14:10

aoleu, voi va amintiti o discutie mai veche, de la nu's ce subiect, in care cineva stabilit intr-o tara straina, dorind sa-si ospateze musafirii cu preparate specific romanesti, le-a oferit zacusca ? si cum unul dintre musafiri a avut o reactie neasteptata si a refuzat categoric sa guste, din cauza faptului ca a asociat aspectul zacustii cu altceva ?

[:-)))]  [:-)))]  [:-)))]


Editat de CorinaDani, 22 septembrie 2015 - 14:11 .


#20
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 22 septembrie 2015 - 14:14

Mie mi-ar placea ca anul asta sa facem si o zacusca de fasole boabe. Aveti o reteta buna-buna?

exista si asa ceva ? nu stiam, n-am auzit / vazut / gustat. cred ca depinde foarte mult si de zona, si de traditiile din familie.

ce are in compozitie, in plus fata de fasolea boabe ? are gust mai mult de zacusca sau mai mult de iahnie ?





Etichetat si cu zacusca

Panic Questions

  • Cum să scap rapid de ciuperca picioarelor È™i unghiilor?

    MaryJane999
    - Astăzi, 14:34

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -