Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cine este / cum este un parinte "cool"?


34 raspunsuri la acest subiect

#1
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 21 septembrie 2015 - 09:45

S-a intamplat recent in Londra. O "mamica cool" si-a intarit pozitia de "coolness" cand la petrecerea de 18 ani a ficei sale a adus pe masa 12 pungi cu cocaina. Asta dupa ce o parte din invitati au avut parte de o plimbare cu limuzina prin Londra. 

 

La petrecerea de 15 ani a baiatului meu a existat o presiune din partea colegilor sa fie si ceva alcool pe masa. Am umparat strategic un numar limitat de sticle de bere care s-au terminat rapid, minimizand astfel riscul ca petrecerea sa degenereze. Dar recunosc ca am cedat! De ce? Nu ca sa par un "tata cool" ci pur si simplu pentru ca nu am dorit ca baiatul meu sa sufere ca "petrecerea a fost un fiasco". Evident ca nu trebuie sa va spun ca puteam sa descarc si un camion de bere la petrecere si tot nu era de ajuns. Au fost copii care - la 15 ani - au avut remarci de genul: berea este pentru "copii". Nu ai nimic tarie prin casa? Recunosc a acestia erau majoritatea englezi care se deprind de mici cu bautura.

 

Cand copilul tau are in vizita prieteni sau colrgi, ai simtit nevoia sa faci o glumita mai deocheata ca sa pari mai cool? Simti o presiune sau te comporti normal? Te-ai repezit sa faci o tava de prajituri si limonada proaspata? Daca da? De ce o faci? 

 

Ati auzit lucruri de genul:

"parintii lui X il lasa sa faca... si sa dreaga"

"X sta la petrecei pana la ora ..."

" X primeste mai multi bani / X are salariu lunar de la parinti"

"Copiii imi spun ca isi urasc parintii si ca voi sunteti parinti cool" - Esta asta un compliment?

 

In opinia mea cel mai important este sa ai o comunicare buna cu copilul tau. Daca esti "cool" sau nu este mai putin important. Va spun un secret: oricat de tare se straduie un parinte sa fie cool fata de prietenii si colegii copilului sau nu are nici o sansa de reusita! Este conflictul intre generatii pe care nu il poate depasii. Ai sansa sa fi cool in mod incidental dar daca exagerezi cazi in lumina penibilului.... si o sa auzi glume pe seama ta.



#2
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 21 septembrie 2015 - 09:48

[:D] Eu cred ca orice ai face, parintii cool sunt intotdeauna parintii altor copii...



#3
Lorikay

Lorikay

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.237 mesaje

Postat 21 septembrie 2015 - 10:23

[:D] Eu cred ca orice ai face, parintii cool sunt intotdeauna parintii altor copii...

 

Categoric!



#4
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.250 mesaje

Postat 21 septembrie 2015 - 13:37

S-a intamplat recent in Londra. O "mamica cool" si-a intarit pozitia de "coolness" cand la petrecerea de 18 ani a ficei sale a adus pe masa 12 pungi cu cocaina. Asta dupa ce o parte din invitati au avut parte de o plimbare cu limuzina prin Londra. 

 

La petrecerea de 15 ani a baiatului meu a existat o presiune din partea colegilor sa fie si ceva alcool pe masa. Am umparat strategic un numar limitat de sticle de bere care s-au terminat rapid, minimizand astfel riscul ca petrecerea sa degenereze. Dar recunosc ca am cedat! De ce? Nu ca sa par un "tata cool" ci pur si simplu pentru ca nu am dorit ca baiatul meu sa sufere ca "petrecerea a fost un fiasco". Evident ca nu trebuie sa va spun ca puteam sa descarc si un camion de bere la petrecere si tot nu era de ajuns. Au fost copii care - la 15 ani - au avut remarci de genul: berea este pentru "copii". Nu ai nimic tarie prin casa? Recunosc a acestia erau majoritatea englezi care se deprind de mici cu bautura.

 

Cand copilul tau are in vizita prieteni sau colrgi, ai simtit nevoia sa faci o glumita mai deocheata ca sa pari mai cool? Simti o presiune sau te comporti normal? Te-ai repezit sa faci o tava de prajituri si limonada proaspata? Daca da? De ce o faci? 

 

Ati auzit lucruri de genul:

"parintii lui X il lasa sa faca... si sa dreaga"

"X sta la petrecei pana la ora ..."

" X primeste mai multi bani / X are salariu lunar de la parinti"

"Copiii imi spun ca isi urasc parintii si ca voi sunteti parinti cool" - Esta asta un compliment?

 

In opinia mea cel mai important este sa ai o comunicare buna cu copilul tau. Daca esti "cool" sau nu este mai putin important. Va spun un secret: oricat de tare se straduie un parinte sa fie cool fata de prietenii si colegii copilului sau nu are nici o sansa de reusita! Este conflictul intre generatii pe care nu il poate depasii. Ai sansa sa fi cool in mod incidental dar daca exagerezi cazi in lumina penibilului.... si o sa auzi glume pe seama ta.

Generalizarea asta de unde ai mai scos-o? Copkilul meu e la scoala privata in anglia si nu bea nimeni in cercul lor, si si  al meu a implinit 15 ani! Deci eu cred ca trebuie sa fii mai atent in ce cercuri se invirte Andrei, nu sa generalizezi si sa pui etichete.

 

Eu nu sint un parinte cool si nu fac nici cel mai mic efort sa fiu, sint mama copilului si nu prietena lui. La noi pe primul loc e scoala si pe urma alte distractii, mai ales ca acesti 3 ani pe scoala pe care ii mai are sint cei mai importanti din viata lui. 



#5
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 21 septembrie 2015 - 14:45

io'st un parinte semi cool.

Ca si Letitia eu sunt mama, cartea e carte, safety e safety dar am fost aseara la sedinta cu parintii si in vreo 2-3 cazuri m-as da cu capul de perete sa am o asa mama. Unele persoane mi se par asa uitate de Dumnezeu in mentalitati si idei arhaice, disperate dupa detalii inutile incat ma laud pe mine in gand ca parca sunt totusi mai cool :)

 

nu as fi servit alcool la petrecerea de 15 ani, cu riscul de a nu avea nici o petrecere sau nici un invitat prezent.



#6
oana_s

oana_s

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 889 mesaje

Postat 21 septembrie 2015 - 14:53

Nu stiu cum sunt, cool sau nu, dar da, mi-am "auzit" vorbe cum ca ar vrea cate unele sa aiba mama ca mine (asta mi-a zis fie-mea). Dar asta doar pt ca mamele alea dau interzis fetelor la absolut orice si-ar dori, nu pt ca fie-mea n-are interzis la nimic [:)] .

 

In principiu, sunt mai relaxata decat altele din jurul meu, dar uneori asta mi-a adus critici de la fii-mea (cum ca nu stiu de capul meu la sedinte, de ex:D).

 

Incercam amandoua sa impacam capra cu vrarza, ne mai iese, o mai dam in bara, dar impreuna suntem ok :)

 

Fi-miu e inca mic, mai vad ce o sa zica si el despre asta cand o creste, o sa fiu o baba cool, sau nu? :)



#7
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 21 septembrie 2015 - 14:56

io'st un parinte semi cool.

 

[:D] Asta iti place tie sa crezi... [:D]



#8
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 21 septembrie 2015 - 15:06

black nope...asa imi zice fi'miu...care e dezarmant de sincer....ca esti o mama semicool.

Desi incercam sa imi iau nu stiu ce toale si lui nu ii placeau, si ca sa imi inchida gura mi-a trantit-o sec ca " Imi doresc si eu o mama cool". 



#9
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 21 septembrie 2015 - 15:11

Frumos!  [asia]



#10
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 21 septembrie 2015 - 18:05

Nici eu nu sunt o mama cool si nici nu imi propun sa fiu "prietena" cu copiii mei ...

Recunosc insa ca atunci cand erau mai mici, credeam in teoria "prieteniei".

 

Ca si Letitia, pun scoala pe primul loc si cele mai multe speech-uri (prea multe, zice barbatul) le tin despre nevoia de a fi educati in viitor. Simt nevoia sa ii indoctrinez de mici, ca nu cumva sa ma trezesc la 18 ani ca "e ok" oricum, pentru ca nu, in societatea in care traiesc eu e greu, foarte greu altfel.

Scoala este singurul subiect in care am asteptari si sunt foarte rigida.

 

In rest, invat sa imi aleg bataliile - cu facutul parului, cu vopsitul unghiilor, cu alesul hainelor ...invat sa mai las controlul.

 

In partea opusa, ma joc cu ei, atat cat ma tin curelele, ma prostesc cu ei, atat cat imi ajunge timpul, skiez cu ei, atat cat imi rezista picioarele, ma uit la filmele lor, atat cat pot tine ochii deschisi, citesc cartile lor, atat cat sa ma vada ei ca sunt interesata (in rest, citesc prescurtarea pe net ca sa fac fata unei discutii), mai nou merg la shopping numai pentru ei si cu ei, pana ma doboara oboseala ...ascult muzica lor si dansam impreuna in fiecare seara.

 

Intr-o compunere despre familia ei, Flavia a scris despre mine ca sunt cel mai mare copil cu care s-a jucat, pana cand vine vorba despre scoala ...si ca desigur, si-ar dori sa fiu ceva mai relaxata cu temele si notele [:)]

 

Cred ca pana acum are o imagine foarte realista in ceea ce ma priveste.




Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Placenta anterioara

    Deutzuk
    - Astăzi, 19:37

  • Emotia primului test pozitiv

    Andrevvv
    - Astăzi, 19:12

  • Anuntul sarcinii

    FloreClau
    - Astăzi, 18:44

  • Vacantaaaa

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:21

  • Dureri de masea în sarcină

    Ioone
    - Astăzi, 15:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -