Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Soc si groaza! In filme. Horror :)


91 raspunsuri la acest subiect

#1
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 17 septembrie 2015 - 22:43

Cam asa suna titlurile stirilor din ziua de azi, dar subiectul asta chiar este despre soc si groaza. In filme. Horror [:D] [:D]

 

Nu este genul meu favorit insa ma uit cand si cand si la filme horror. Cand eram adolescenta mergeam cu prietenii la cinema si ma uitam (ca sa arat ca sunt cool, literalmente [:)]  ca am sange rece), desi acasa umaream Dosarele X cu lumina aprinsa si mama pe langa mine. Unele filme horror mi-au placut mai mult, unele mai putin si unele deloc - alea cu muuult sange. Ca sa ma atraga un astfel de film, trebuie sa aiba o poveste neasteptata, altminteri un maniac ce ucide cohorte de oameni cu sabia, drujba sau halebarda nu ma impresioneaza.

 

In afara de clasicele Chucky, Poltergeist, The Shinning sau Exorcistul, m-au mai speriat binisor si The Ring (1 mai mult decat 2), The Skeleton Key, 1408 ba chiar si unele mai pasnice, precum Cubul.

 

Si pentru ca tot e noapte si presimt ca o sa visez frumoooos  [batcap]  dupa ce deschisei un astfel de subiect, va provoc la sperieturi. Care e cel mai horror horror pe care l-ati vazut?



#2
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 17 septembrie 2015 - 23:38

Naah... depinde de varsta :)) 

Fumos subiect de noapte. .. :))

 

Sa revenim. .. deci, varsta... in copilarie ma speriau toate filmele cu ceva inexplicabil pentru varsta mea ( de ex. Robocop... brrr ce frica imi era...)

In adolescenta ma speriau cele cu spirite

Acum... ma sperie știrile de la ora 5 ;)))) glumesc, nu prea ma mai sperie..

Dar sa zicem c The ring chiar a fost ceva.....de speriat!



#3
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 17 septembrie 2015 - 23:54

the Descent...tare,tare ,tare

 

N-am vazut prea multe in adolescenta ca era greu cu filmele pe vremea aia,ins aimi amintesc de primul film de groaza vazut "the house of the devil"(cred nu-mi amintesc exact titlul)...

 

The Exorcixt

(cel din 1973)este un fil de referinta al genului...

 

Am vazut foarte multe filme de groaza,imi place genul...insa cred ca de la The Descent -prima parte,n-am mai simtit ca-mi sta singele-n artere [:-)))] [:-)))]

 

edit Am mai multe ,imi face insa probleme traducerea din germana in engleza,nemtii cam schimba titlul.


Editat de andacos, 18 septembrie 2015 - 00:03 .


#4
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 18 septembrie 2015 - 00:04

Mama...am mai spus de el la celalat subuect care a inspirat probabil subiectula sta. [:)]



#5
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 18 septembrie 2015 - 00:12

[fri] Nu ma pot uita la filme horror. Nu ma pot uita nici macar la discovery, filmuletele cu ectoplasme.

Am vazut cateva la insistentele fii-mi. imi amintesc doar The others cu Nicole Kidmann creepy, creepy.

 

Nu am vazut niciodata filme cu vampiri. De cand am aflat ca vampirii nu au imagine in oglinda mi-am pus o oglinda mare in holul de la intrare - just in case, nu stii nicioata cine iti intra in casa. [:-)))]

 

Filmele astea ma sperie chiar si acum.

 

Cand sunt singura in casa dorm cu lumina aprinsa si cu muzica. Asta de cand pe la 16 ani, de boboteaza, m-am asezat goala in fata oglinzii cu lumanari aprinse in ambele maini ca sa-mi vad ursitul.  Mi s-a parut ca o vad pe Bloody Marry

 

 

===

Cand m-am mutat in primul meu apartament, nu aveam bani de mobila si am primit un pat de la o prietena. Pe cuvant de pionier ca patul ala scartia fara sa ma misc si noaptea ma trezeau soapte.

Am aflat ca murise cineva in el. 

 

concluzia: si asa imi creez eu propriile filme horror nici ca imi trebuie sa ma uit la ele.



#6
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.751 mesaje

Postat 18 septembrie 2015 - 00:13

Filmul care m-a tinut treaza sau in cosmaruri noptile si de care imi e frica dar ma si atrage si vreau sa-l mai vad o data si imi e frica sa il mai vad odata si nu indraznesc sa ma uit la afis pe netflix mai mult de o secunda este

 

I am legend

 

Orice alt film de groaza imi pare pur si simplu ridicol dupa filmul asta



#7
natalia_nica

natalia_nica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.371 mesaje

Postat 18 septembrie 2015 - 07:28

Filmul care mi-a dat mie cosmaruri si care mi s-a parut cel mai infiorator pana acum este The Conjuring ( http://www.imdb.com/title/tt1457767/ ). Este acolo o scena in care 2 copii sunt intro camera iar pe dulap sta o creatura oribila, si acum mi se face pielea de gaina cand ma gandesc la scena... Iar urmatorul film pe lista este Mirrors (http://www.imdb.com/...6/?ref_=nv_sr_4 ), la asta nu am stat pana la capat... Cine e doritor de senzatii horror le recomand :P



#8
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 18 septembrie 2015 - 07:47

nu suport filmele cu mame si copii - de genul Mama. si nu cred ca de frica.... doar de idee. deci sa zicem ca acel gen ma sperie?

 

in rest filmele horror imi plac - Exorcistul este absolut super (un singur sequel mi-a placut la fel de mult, acela cu Stellan Skarsgard - Beginning)

 

I am Legend si filmele de acelasi gen imi plac tare tare de tot. iar cele de genul Stigmata... ma cam dezamagesc, ca inerent caut greseli si defecte [:)]

 

filme horror cu abundenta de ketchup nu ma fac decat sa rad - mi se par in 90% din cazuri foarte penibile.



#9
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 18 septembrie 2015 - 07:51

Filmul care m-a tinut treaza sau in cosmaruri noptile si de care imi e frica dar ma si atrage si vreau sa-l mai vad o data si imi e frica sa il mai vad odata si nu indraznesc sa ma uit la afis pe netflix mai mult de o secunda este

 

I am legend

 

Orice alt film de groaza imi pare pur si simplu ridicol dupa filmul asta

Nu l-am putut vedea pana la capat.

 

=====

Culmea este ca imi plac filmele cu rechini, cu insecte uriase, cu virusi si calamitati naturale.

 

un film care nu intra in categoria horror, dar care mi-a facut inima sa stea in gat a fost "The grey"



#10
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 18 septembrie 2015 - 07:53


 

Nu am vazut niciodata filme cu vampiri. De cand am aflat ca vampirii nu au imagine in oglinda mi-am pus o oglinda mare in holul de la intrare - just in case, nu stii nicioata cine iti intra in casa. [:-)))]

 

Poti sa ii astepti la usa si cu bruschete cu usturoi - au efect!  [:)]

 

Mi-am mai amintit de House on Haunted Hills  si silent Hill. SH e chiar mai inspaimantator ca e cu mama si copil.


Editat de Ioana_Pos, 18 septembrie 2015 - 07:55 .



Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Astăzi, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Astăzi, 14:42

  • Alegerea numelui

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:20

  • Plimbarica

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 10:10

  • ImportanÈ›a medicului pediatru 👩🏻‍⚕️

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -