Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Adolescentii si filmele de groaza


21 raspunsuri la acest subiect

#1
crisdima

crisdima

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 82 mesaje

Postat 16 septembrie 2015 - 16:10

Buna tuturor parintilor de adolescent,

 

Am si eu un adolescent de 13 ani acasa si care in vacanta asta a descoperit filmele de groaza (la sugestia unui var mai mic, culmea). Are o lista de aprox. 30 de filme vizionate deja si, din discutii, acest "hobby", daca pot sa il numesc asa, ia amploare.

 

Ar trebui sa ma ingrijorez sau e ceva normal? Sotul meu e mai inversunat si vrea sa ii scoata din cap chestia asta fara drept de apel, dar mie mi se pare un pic exagerata teama lui.

 

Ca sa va mai puteti face o idee, al meu scorpion de baiat, e tare "fixist" - cand I se pune pata pe ceva, greu renunta, refuza sa incerce alternative etc. Desi in ceea ce priveste filmele, vara asta a mai vazut si  de actiune, si unul pentru adolescenti, dar mereu revine la cele de groaza. Ultima lui doleanta - sa ma uit si eu cu el la un film de groaza (pe care el l-a vazut deja o data) - l-am tot amanat din lipsa de timp, dar nu scap.

 

Ar trebui sa ma ingrijorez sau e o faza normal care va trece?



#2
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 16 septembrie 2015 - 19:12

Si daca nu trece ce daca? Ca eu am 40 si tot imi plac tare filmele de groaza. Banui ca se uita pentru ca ii plac, pe mine ma distrau. Rar am gasit film bun de groaza... care sa ma si sperie :)

voua nu va place pentru ca se uita la genul horror cu ketchup din abundenta?



#3
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 16 septembrie 2015 - 19:29

Si eu am vrut sa intreb de ce nu filmelor de groaza?De ce ti-e teama?

 

Daca reuseste sa se uite la ele(daca ti sti cite persoane nu se uita la acets gen de filme!!!!)inseamna ca ...nu s eingrozeste asa tare.



#4
elyda

elyda

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.011 mesaje

Postat 16 septembrie 2015 - 19:32

Daaaaa,asta cu filmele de groaza  e ceva obisnuit.Ai mei se uitau amandoi la niste filme de mie mie mi se facea rau numai cand auzeam tipetele actorilor.Nu vad care ar fi problema.



#5
Cristina_C

Cristina_C

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 16 septembrie 2015 - 21:17

E vorba de varsta, filmele de groaza sunt de la 16+ si unele chiar de la 18+. Al meu are aprope 13 ani, ar vrea sa se uite la "The Walking Dead" si n-are voie, simplu. La fel si cu jocurile de computer nepotrivite. Problema este ca pot fi afectati psihic daca nu au varsta necesara: anxietate, nervozitate, fobii, insomnie, tulburari de comportament, nu degeaba exista acea limita de varsta. Toate la timpul lor, asa este cel mai bine.



#6
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 17 septembrie 2015 - 08:34

Crisdima, uita-te cu el la film. Si apoi discuta pe baza celor vazute, asa iti dai seama ce si cum.

Mie nu imi plac filmele de groaza dar am vazut o multime cu fii-mea.



#7
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 17 septembrie 2015 - 12:45

Da, la (aproape) toti le plac filmele astea.

Si mie mi-au placut. Si fetelor mele (cele mari- deocamdata).

Ele se uitau tremurand, apoi ne povesteau ce au visat noaptea, ce cosmaruri... Si iar se uitau. [:)]

Daca chiar vrei sa vezi ce-i in capul lui, uita-te la filmul ala impreuna cu el.

Daca nu esti curioasa, spune-i ca nu-ti place genul, si n-are cum sa insiste sa vezi ceva ce nu-ti place.

Majoritatii le trece placerea asta, dar uite, Roxanei nu i-a trecut [:)]  deci exista exceptii.



#8
crisdima

crisdima

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 82 mesaje

Postat 17 septembrie 2015 - 13:03

Si daca nu trece ce daca? Ca eu am 40 si tot imi plac tare filmele de groaza. Banui ca se uita pentru ca ii plac, pe mine ma distrau. Rar am gasit film bun de groaza... care sa ma si sperie :)

voua nu va place pentru ca se uita la genul horror cu ketchup din abundenta?

 

 

Nu am o problema ca ii plac sau ca nu o sa ii treaca, ma intreb doar daca nu o sa-l influenteze / afecteze in vreun fel, asa cum spune si Cristina C. El si asa e de felul lui mai pesimist, mereu vede partea goala a paharului, in orice situatie,  daca se mai uita si la filmele astea, mai "intunecate", sa nu fie mai rau. Are deja seri cand nu poate sa adoarma, cosmaruri - vreo cateva care ne implicau pe noi, membrii familiei (gen fratiorul lui mai mic) si nu imi doresc ca aceste lucruri sa escaladeze.

 

I-am explicat ca filmele de groaza sunt pura imaginatie, ca nu se intampla in realitate ce vede el acolo, I-am spus ca alte genuri de filme (de actiune, spionaj, comedii). au la baza fapte reale etc., ca sa faca o diferenta.



#9
crisdima

crisdima

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 82 mesaje

Postat 17 septembrie 2015 - 13:05

Da, la (aproape) toti le plac filmele astea.

Si mie mi-au placut. Si fetelor mele (cele mari- deocamdata).

Ele se uitau tremurand, apoi ne povesteau ce au visat noaptea, ce cosmaruri... Si iar se uitau. [:)]

Daca chiar vrei sa vezi ce-i in capul lui, uita-te la filmul ala impreuna cu el.

Daca nu esti curioasa, spune-i ca nu-ti place genul, si n-are cum sa insiste sa vezi ceva ce nu-ti place.

Majoritatii le trece placerea asta, dar uite, Roxanei nu i-a trecut [:)]  deci exista exceptii.

 

 

I-am spus ca mie nu imi plac filmele de groaza deja, nicio sansa, tot insista.

 

I-am promis ca o sa-l vedem impreuna cat de curand, asa cum mi-ati sugerat si tu si Viviana, si dupa aceea o sa mai discut cu el pe tema asta.



#10
oana_s

oana_s

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 889 mesaje

Postat 17 septembrie 2015 - 13:09

Eu sunt un are fan SF si horror, cred ca (inca) sunt zdravana la cap :D

 

Fie-mea (11 ani) si vara-sa (13) gusta si ele aceleasi genuri.

Ultimele filme vazute cu ele: Poltergeist si IT (sa vada unul si de pe "vremea mea" :D).




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -