Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mai punem ceva pe iarna?


63 raspunsuri la acest subiect

#1
dulcetica

dulcetica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.232 mesaje

Postat 12 septembrie 2015 - 09:39

Parca as face zacusca. N-am un elan deosebit,dar imi place si probabil voi regreta ca n-am facut-o.

Voi?

Castravetii in saramura tin la bloc?

Hai cu idei rapide si usurele!



#2
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 12 septembrie 2015 - 10:07

Eu nu fac prea multe pregatiri de iarna,insa nu trece toamna fara sa am si eu ceva in camara pus d emiinile mele! [:D] Nu stiu daca-s masochista sua duc cumva traditia mai departe...cert e ca in fiecare toamna pun ceva in ...garaj"! [:D]

 

Am zis ca astazi sa trec pe la turc si sa vad de castraveti,un fiecar ean pun cite un bircan de catsraveti la saramura...anul asta am sa ma risc sa pun mai multi,intr-un bidonas de plastic,pe principiul "reteta de anul trecut a fost buna si au tinut"(nu nu tin intodeauna...habar nu am de ce).

 

Catsravetii am sa-i pun nu saramura fiarta trei zile la rind(si o lingura d eotet in ea...cred ca asta e singura cale sa tina).

 

Mai am citeva pachetele cu vinete in congelator si mai coc si astazi.

 

Tot in pregatirile mele d eiarna intra si pusul gogosarilor(de fap sunt ardei grasi rosii,insa au exact acelasi gist cu gogosarii nostri ,gogosari ce la mine lipsec cu desavirsire),insa asta mai incolo peste 2-3 saptamini,ca se gasesc tot timpul.

 

La conopida...ma mai gindesc,sa intreb si familionul...dra oricum tot mai tirziu.

 

Cam la asta se reduc la mine pregatirile d eiarna...



#3
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.252 mesaje

Postat 12 septembrie 2015 - 12:30

E nu pun nimic pe iarna. Uram acel timp in Romania, cind in loc sa fiu cu prietenele mele la joaca, stateam la curatat ardei si vinete, de zici ca dadea fometea in noi daca nu faceam zacusti, gemuri, suc de rosii la sticla, etc. Eu tocmai ce am facut zacusca, dar e pentru consum imediat, pot face oricind in timpul anului, preturile ramin la fel. Gasesc catraveti murati la tesco si ardei capia in otet la Lidl. Cumpar pepene murat si gogonele de la magazinul romanesc. 

Totusi daca as gasi undeva gogonele sau gogosari, as pune la murat pe iarna. Intr-un an am pus rosii in gradina, insa a dat toamna si unlele rosii nu au apucat sa se intoseasca, asa incit le-am pus la murat. Eu iesit excelent si a fost tare usor de pus. Mai greu a fost pina am gasit borcane in care sa le punem.



#4
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 12 septembrie 2015 - 14:53

Letitia,eu ardeiul ala gras rosu(mare si carnos)il pun pe post de gogosar...nu este absolut nicio diferenta.

 

Gogonele am cumparat intr-un an de la rusi...nu au tinut...habar nu am daca nu cumva apa e d evina.Ce pun la saramura...nu tine.


Editat de andacos, 12 septembrie 2015 - 14:53 .


#5
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.252 mesaje

Postat 12 septembrie 2015 - 20:59

Dana eu iau de la Lidl ardei capia in otet, nu e diferenta fata de gogosari, sint buni, de aia nu ma agit sa pun eu. 

Gogonelele puse de mine tot in saramura le-am pus, cu apa rece de la robinet, au tinut foarte bine si au fost tare bune. O fi fost norocul incepatorului? [:)]



#6
valentinag

valentinag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.324 mesaje

Postat 14 septembrie 2015 - 13:20

Avand in vedere ca am ditai gradina in care cultiv toata vara de toate, e pacat sa-mi bat joc de rosii bio, sa nu le fac suc, bulioane, etc. La fel si cu ardeii, tocati si bagati la congelator.

Mi-am mai pus cateva pungute de vinete, zacusca nu fac.

Am pus castraveciori murati, ca mancam si i-am luat cu 50 de bani kg, mai pun gogosar cu conopida si morcovi la murat, si gogosar umplut cu varza rosie.

In concluzie, da mai pun cate ceva pentru iarna [:)]



#7
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.326 mesaje

Postat 21 februarie 2021 - 12:21

Cred ca la acest topic e cel mai potrivit sa intreb : Mai stiti pe cineva care mananca in sezon? Cat de des cumparati fructe si legume care se produc pe alte continente sau care nu sunt in sezon? Inainte de pandemie cumparam des fructe din America de Sud si Africa, acum incerc sa ma descurc cu ce se produce local sau cel mult pe continent.

Incepem sa ne schimbam si preferintele alimentare datorita pandemiei?



#8
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.927 mesaje

Postat 21 februarie 2021 - 15:11

Tot timpul. Datorită climei de aici, dacă am consuma doar produse locale de sezon, nu am mai avea disponibile iarna decât cartofi, rădăcinoase, ceapă, leguminoase și mere, grosso modo.

Așa că, da, cumpărăm fructe și legume importate, majoritatea din Mexic, apoi urmează SUA, Florida cu toate citricele etc., America de Sud, Africa (Maroc, Algeria, Tunisia, Africa de Sud) și Europa (în special Spania, dar și Franța, Italia, Grecia). De peste tot. 

Pandemia nu văd să fi schimbat ceva.

 

Desigur, atunci când găsesc produse locale, de seră, e prima alegere.



#9
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 21 februarie 2021 - 17:01

Sigur, daca ar fi dupa productia prorpie nu am avea acum decit mere, pere...nimic altceva.

 

Insa e sezonul citricelor si eu-in afara de mere , cumpar citrice.Nu prea cumpar fructe exotice si in geenral incerc sa cumpar ce s produce aici.

 

Am cochetat foarte mult cu ideea de a comanda direct la ferme citricele, insa cuma  evoluat pandemia in ultimele luni, m-au facut sa stau linistita.Insa -daca se va intra in normalitate, transporturile se vor desfasura fara intirzioeri, tot ce e posibil ca in iarna viitoare sa comand direct de la producator.

 



#10
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.868 mesaje

Postat 21 februarie 2021 - 19:38

Collins,

 

nu merge sa citez,  [:)]

Nu mi am schimbat preferintele alimentare din cauza pandemiei. Poate o perioada, a trebuit sa merg la Supermarkt, pietele erau inchise.

 

In general, incerc sa cumpar fructe si legume/oua de la piata, cat mai regional, produse cat mai de sezon. Fructe exotice mai putin.(de ma magazinul turcesc mai cumpar rodii, curmale, ca pe astea le cunosc) .

 

Muraturi, zacusca, gemuri nu fac. Pe astea le iau de la magazinul est european.  [:D]




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -