Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Mamici de Iunie 2016 (Capsunele de Iunie 2016)

sarcina mamici gravida iunie 2016

5698 raspunsuri la acest subiect

#5671
Lili90

Lili90

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 841 mesaje

Postat 31 mai 2016 - 07:17

Pentru fetele care încă mai cumpără hăinuțe pt bebe, eu va recomand sa cumpărați costumase cu totul, care se închid în fata și care au manusi și botosei! Sunt extrem de practice, si usor de schimbt bebelusul. Daca stiam, numai modelul asta cumparam! Sunt cele mai practice! Of ce mă mai chinui cu body-uri primite cadou, care nu au capse sau care se închid la spate...

 

 

Multumim de pont! Asteptam si alte ponturi de la proaspetele mamici si nu numai! [flo2]



#5672
mamiSIMONA85

mamiSIMONA85

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 389 mesaje

Postat 31 mai 2016 - 08:01

Am cumpărat și eu multe prostii pe care nu le folosesc. Am cumpărat 3 suzete și am mai primit 4...fata mea pana acum a refuzat suzeta. Mi-am luat Tampoane pt sani..se pun în sutien sa nu îți curgă lapte pe haine, dar mie nu îmi curge lapte decât atunci când suge bebe la un san și prefer sa îl colectez decât sa folosesc tampoanele alea. Suportul pentru bebe care se pune în cadita, nu îl folosesc la baie pentru ca tine copilul deasupra apei și plânge de frig dar dacă o țin cu tot corpul în apa e cuminte și sta la spălat. Dar folosesc suportul ca sa o pun pe bebica pe cântarul nostru de adulți sa o cântăresc. Suportul are ventuze și sta lipit de cântar. Sa nu va lipsească din casa pompita pt extragere muci...la început au multe secreții care îl împiedică să respire bine. Luați scutece care au indicator pt pipi. Au pe centru o dunga galbena care se face verde când face bebe pipi...Astfel e mai ușor de controlat dacă a făcut sau nu. Pampers senzitive și babylove au indicator de pipi...eu doar pe ăstea le-am încercat pana acum.

#5673
Adinastefanita

Adinastefanita

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.844 mesaje

Postat 31 mai 2016 - 13:48

La prima mana ma refeream.... Atunci....vreo 6-7 mil prima mana, 3 mil la a doua mana, anestezist 2 mil, neonato2-3, maruntis pt asistente ....nu mai stiu...

Dai cam mult,eu zic așa 600 prima,300 a 2,200 anestezist,200 pediatru,moasa 50 lei si Sonda 50,parerea mea.....

A fost bine,un pic de emoție amestecată si super oboseala,dar emotionant



#5674
Adinastefanita

Adinastefanita

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.844 mesaje

Postat 31 mai 2016 - 13:49

Ooka,ce mai faci?

#5675
ooka

ooka

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.129 mesaje

Postat 31 mai 2016 - 13:51

Salut Adina Bine fac, ma intrebam ce faceti voi :), dar ma gandeam ca nu sccrieti ca sunteti ocupate cu sugarii :). Voi ce faceti? Cum a fost prima noapte in trei?

#5676
ganganie8

ganganie8

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.878 mesaje

Postat 31 mai 2016 - 14:18

Ooka, noi mamicile de baietei ramanem la urma, se pare?

 

Adina, cum a fost prima zi acasa cu micuta?



#5677
Nyko87S

Nyko87S

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 33 mesaje

Postat 31 mai 2016 - 14:29

Băieței se lasă asteptati... mămicile de băieței pana când aveți termenul?

#5678
Adinastefanita

Adinastefanita

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.844 mesaje

Postat 31 mai 2016 - 14:32

Salut AdinaBine fac, ma intrebam ce faceti voi :), dar ma gandeam ca nu sccrieti ca sunteti ocupate cu sugarii :). Voi ce faceti? Cum a fost prima noapte in trei?

E cuminte,nu mi face nopți albe,doar până îi pregătesc biberonul....ieri am stat puțin în stres ptr ca i am făcut laptele prea concentrat si m gândeam să nu pateasca ceva,dar mulțumesc lui Dumnezeu ca a fost bn,imi ste un pic cam greu cu laptele ca trebuie sa ma duc tot timpul la bucătărie să l încălzesc,drept ptr care astăzi am fost si mi am cumpărat un încălzitor de biberoane,sper să fie bun.....sterilizator am primit,dar e genul care se baga in cuptorul cu microunde,deci nu foarte calitativ,oare este bun?voi ce știți?

Am fost dimineața să mi scot firele,dar a întârziat doctorul si nu am mai putut sta,ma duc azi la 5 să scap si de ele....în rest,oboseala!

Lasă Andreea să mai stea acolo să fie mai marilor ca la ce am văzut în maternitate m am speriat 



#5679
ganganie8

ganganie8

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.878 mesaje

Postat 31 mai 2016 - 14:39

E cuminte,nu mi face nopți albe,doar până îi pregătesc biberonul....ieri am stat puțin în stres ptr ca i am făcut laptele prea concentrat si m gândeam să nu pateasca ceva,dar mulțumesc lui Dumnezeu ca a fost bn,imi ste un pic cam greu cu laptele ca trebuie sa ma duc tot timpul la bucătărie să l încălzesc,drept ptr care astăzi am fost si mi am cumpărat un încălzitor de biberoane,sper să fie bun.....sterilizator am primit,dar e genul care se baga in cuptorul cu microunde,deci nu foarte calitativ,oare este bun?voi ce știți?

Am fost dimineața să mi scot firele,dar a întârziat doctorul si nu am mai putut sta,ma duc azi la 5 să scap si de ele....în rest,oboseala!

Lasă Andreea să mai stea acolo să fie mai marilor ca la ce am văzut în maternitate m am speriat 

ma bucur ca micuta e bine. Sa dea Domnul sa o fereasca de colici. sa fie cuminte si mancacioasa. Am inteles ca un incalzitor e mana curata. te ajuta f mult si cand pleci de acasa. cum faci cu apa plata, o fierbi inainte de a-i prepara lapticul? cu sterilizatorul pt microunde nu stiu ce sa zic, prefer cratita, stii bine. pt ca se baga biberonul la microunde, mi-ar fi putin frica. Cum esti? te recuperezi bine? ai scos deja bebelina in plimbare afara? :)



#5680
ganganie8

ganganie8

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.878 mesaje

Postat 31 mai 2016 - 14:42

Băieței se lasă asteptati... mămicile de băieței pana când aveți termenul?

eu am termen in 22 iunie. pana acum o luna bebe era mai mare cu o saptamana dupa masuratori, apoi a coincis DPN clinic cu cel ecografic. Sper sa prindem 39 de saptamani sa se mai pufoseasca. deocamdata e ascultator, am doar cateva contractii nedureroase pe zi, ceea ce e norma. maine merg la analizele de trim 3 si sambata la eco, care cred ca va fi ultima. Doamne ajuta!





Etichetat si cu sarcina, mamici, gravida, iunie, 2016

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Astăzi, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -