Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Mamici de Iunie 2016 (Capsunele de Iunie 2016)

sarcina mamici gravida iunie 2016

5698 raspunsuri la acest subiect

#41
IoanaDD

IoanaDD
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 11 noiembrie 2015 - 16:41

Bine v-am gasit mamicilor.

 

Eu numar 7 saptamani si 4 zile, deci se pare ca voi naste in iunie daca toate merg bine. Prima mea aparitie pe astfel de forumuri :)

 

De asemenea, am fost diagnosticata cu trombofilie ereditara astfel ca folosesc Clexane zilnic, in cazul in care aveti intrebari pe subiect.



#42
OanaTD

OanaTD

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 298 mesaje

Postat 11 noiembrie 2015 - 17:54

Bine ai venit Ioana! Daca tot esti utilizatoare zilnica de Clexane, as vrea niste sfaturi. Si eu fac zilnic, insa de maine trebuie sa mi le fac singura? E greu sa ti le faci singura?



#43
poohy

poohy

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.914 mesaje

Postat 11 noiembrie 2015 - 18:26

Bine ai venit Ioana!

Oana, Ioana, multa sanatate si sa treceti cu bine peste toate!

 

Am o colega care si-a facut singura injectiile cu Clexane (la prima sarcina i le-a facut sotul 2 luni, apoi singura) si spunea ca nu e greu.

Eu nu stiu daca as fi in stare, dar presupun ca nevoie te invata...

 

Am facut si eu 10s (am 10s si 1 zi, dupa eco bebe ar fi mai mare cu 3-4 zile de la inceput, dar nu e atat de relevant)

Miercurea viitoare o sa am eco de dry test (presupun ca morfologia de sem 1?)

Hematomul a disparut, dar am probleme cu colul (cadou de la prima nastere, motiv pentru care am facut si cezariana la a doua). O sa fac cerclaj, dar nu-i bai ca am mai facut in a doua sarcina.

 

In rest cam de sambata trecuta mi-e un pic mai bine :D In sensul ca mai am perioade de cateva ore pe zi in care nu simt ca tb sa ma duc tot timpul pe la baie din cauza gretei :D Astept cu nerabdare sa mai treaca 2-3 saptamani ca sa scap de greata asta... (sper) Dar oricum, e muuult muuult mai bine fata de saptamanile in care abia ridicam capul de pe perna :D

 

A inceput sa se vada un pic (sau mai mult) si burtica... Fiind a treia sarcina, e normal

 

Nu sunteti foarte vorbarete :D

 

Eu probabil o sa nasc in mai (ca o sa fie cezariana + doctorul dupa eco a calculat DPN-ul pe 4 iunie, dupa UM e 8 iunie).Oricum, o sa refuz 2 iunie ca atunci e nascuta fetita mea :)

Dar nu ma mut la mamici de mai, ca prima mea odisee a fost cea  a capsuneilor de mai-iunie 2007, cu care mai tin legatura si astazi. Asa ca de la capsunei nu ma mut :)


Editat de poohy, 11 noiembrie 2015 - 18:32 .


#44
irina_1

irina_1
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 13 noiembrie 2015 - 17:16

Bună fetelor!Primiți și o viitoare mamica de iulie?ar fi trebuit sa fiu o mamica de mai dar nu a fost sa fie...poate de data asta avem noroc pana la termen.



#45
lloana

lloana
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 14 noiembrie 2015 - 14:55

Hello, mamici! Ma primiti si pe mine aici?! Am aproape 8 saptamani, fara simptome majore. Doar o usoara durere de sani, seara putin disconfort (nu greata) si cam atat. Si pofte?! Clementine daca se poate 2 kg sa le pot manca de-odata si struguri. :))

Inca nu mi-am facut primele analize - nici nu stiu care ar fi (este prima sarcina), astept sa rezolv o problema cu buletinul si asigurarea medicala.



#46
OanaTD

OanaTD

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 298 mesaje

Postat 15 noiembrie 2015 - 16:25

Buna fetelor, si bine ati venit! Sarcina usoara! Irina, sa inteleg ca ai trecut printr-o experienta neplacuta?



#47
str82_miki

str82_miki
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 17 noiembrie 2015 - 23:31

Buna, mamici de capsunici! Felicitari noilor venite si sarcini usoare sa avem!

Eu am avut scan la 8 saptamani si am vazut cum batea inimioara :)

Din pacate nu am sfaturi pentru voi pentru ca sunt la prima sarcina, dar va urmaresc cu sufletul la gura si ma bucur sa vad ca multe probleme se rezolva :) 

ps: mai avem putin pana la 12 sapt cand trec toate grijile si apoi va mai fi putin pana la trimestrul doi cand se spune ca o sa fim in mare forma!

Aveti grija de voi 

 

10+  

[nani]

 


Editat de str82_miki, 18 noiembrie 2015 - 23:44 .


#48
OanaTD

OanaTD

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 298 mesaje

Postat 18 noiembrie 2015 - 10:36

Fetelor, cine si-a recoltat sange pana acum pentru dublu test? Daca ati facut-o ce valori v-au iesit la PAPP A si Free BetaHCG?



#49
poohy

poohy

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.914 mesaje

Postat 19 noiembrie 2015 - 09:52

Eu am facut ieri dry test, dar nu am rezultatele inca. La cat de baba sunt (37),  ma astept sa iasa prost.

Eco morfologica de sem. 1 a iesit bine. La 11 sapt de la UM (pe mine ma ametesc, unii zic ca am 11 sapt si o zi de la UM, altii ca am 11 sapt - cu acelasi UM de 2.09) , bebe are cam 5cm - estimat la 11 sapt si 5 zile. Sarea si se juca nevoie mare :D

Nu se vedea ca ar fi baiat (ii lipsea ceva acolo), dar nu e nici sigur ca e fata, desi exista o probabilitate mai mare. 

Luni o sa fac cerclaj, ca e colul deschis :D Cum am zis, cadou de la prima nastere


Editat de poohy, 19 noiembrie 2015 - 09:56 .


#50
mandarina2

mandarina2

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 455 mesaje

Postat 19 noiembrie 2015 - 12:48

Buna tuturor. Sunt si eu o viitoare mamica de iunie, am aproape 10 saptamani de la UM. Mai am acasa o fetita de 6 ani care abia asteapta sa isi exercite talentele de sora mai mare :).

Oana, eu am recoltat sange pentru dublu test saptamana aceasta, ecografia urmeaza sa o fac abia pe 7 decembrie. Pana atunci stau ca pe ghimpi, mai ales tinand cont ca am deja 40 de ani. Mie mi-a iesit 1,43 mUI/mL pentru PAPP-A si 227 UI/L pentru free beta HCG. Tie ce valori ti-au iesit si la ce varsta a sarcinii ai facut recoltarea?





Etichetat si cu sarcina, mamici, gravida, iunie, 2016

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -