Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Despre fidelitate

fidelitate

127 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 09 septembrie 2015 - 08:01

Cum definiti fidelitatea in cadrul unui cuplu? Exista limite care nu se pot calca? Cum definiti acele limite?



#2
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 09 septembrie 2015 - 12:02

Exista lume care spune (si eventual cauta studii care sa demonstreze) ca omul nu-i construit sa fie fidel. Asta pentru ca omul este totusi un animalut cu instincte si unul din instincte este perpetuarea speciei, care este ingreunata daca ai un singur partener. Asa ca hai la reprodus!

 

Totusi oamenilor nu le place sa fie asemanati cu animalele, pentru ca au evoluat mental si deci sa avem pretentii, ce naiba. Nu stiu cum de evolutia asta a adus si zazania in cuplu, adica nu accepti ca partenerul tau sa "se imperecheze" si cu alti oameni, insa este cert ca in randul oamenilor, mai mult sau mai putin, nu se accepta cu draga inima infidelitatea.

 

Totul tine de propria educatie. Daca din start nu accepti acest lucru, indiferent ca e vorba de tine sau de partener, doar un accident poate sa te deturneze de la conceptia ta si asta nu-l vad decat ca pe orice...accident. Chiar daca esti iertat sau primesti un sut in dos.

Daca insa ai de la inceput ideea ca viata nu merita traita fara a avea experiente cat mai multe, atunci faptele tale vor produce niste efecte pe care trebuie sa le accepti fara sa te plangi. Eu nu pot da sfaturi si nici nu stiu daca e bine sa traiesti asa sau altfel.

Pot spune insa ca fiecare ar trebui sa traiasca dupa propria vointa, dar cu capul pe umeri, ca sa-i fie cat mai bine. Bine pe care si-l alege singur.

 

Aud de multe ori ce bine e in familiile poligame. Un barbat are mai multe neveste, dupa cat isi permite, tine la toate, le respecta, etc. Iar ele traisc in armonie una cu alta. Ei bine, nu-i chiar asa ceea ce mie imi spune ca indiferent de educatie sentimentul de posesie asupra partenerului si mai ales asupra laturii sexuale ale acestuia nu difera intre civilizatii si culturi. O fi o trasatura genetica...si ne intoarcem iar la animale.



#3
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 09 septembrie 2015 - 12:11

wow ce frumos ai scris Rufus. Chiar eram curioasa cine intra intr-un astfel de topic - deloc simplu.

 

Este pana la urma fidelitatea o chestiune de caracter?



#4
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 09 septembrie 2015 - 12:36


Este pana la urma fidelitatea o chestiune de caracter?

 

Vorbind de oameni, cu siguranta asa este.

Desigur, notiunea de caracter e mai cuprinzatoare, nu e numai educatie, ci si multe din latura personala a fiecaruia.

Nu stiu despre ce e vorba la animale, sunt cateva specii fidele in cuplu pana la moarte, tot ceva genetic trebuie sa fie, natura nu prea lasa ceva la voia intamplarii.



#5
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 09 septembrie 2015 - 13:19

https://www.ted.com/...guage=ro#t-7887



#6
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 09 septembrie 2015 - 14:48

Marius, foarte dragut filmuletul.

Din pacate nu-mi ofera nimic nou, doar pune in ordine ideile.

Idei care nu-s noi...si pastreaza dilemele si misterul.

E bine sa inseli? E bine sa nu inseli?

Pentru amandoua intrebarile, acelasi raspuns: DA. Sau NU.

Mi-a placut.



#7
carlad

carlad

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 76 mesaje

Postat 09 septembrie 2015 - 16:51

E o chestie foarte subiectiva si uneori situativa asta cu inselatul si nu cred ca exista un raspuns general valabil. Cei care se afla in fata dilemei ar fi bine sa puna fata in fata  ce le aduce pozitiv inselatul si care sunt riscurile. In functie de ce predomina vor putea alege.

Cei care deja au facut- o pot povesti cum s-a terminat la ei si daca s-a meritat. 

Din punctul meu de vedere inselatul e, mai devreme sau mai tarziu, oribil. Pentru ambele parti.



#8
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 09 septembrie 2015 - 18:02

Ma scuzati,dar eu chiar nu inteleg intrebarea "e bine sa inseli?"

 

Care ar putea fi "beneficiile",in interesul cui ar putea fi bine?

 

Eu pot sa va povestesc din postura de femeie inselata...dar de fapt nici nu vreau sa-mi amintesc durerea aia,de asta oricine imi poate raspunde(asta pentru ca Rufus vorbeste pe deasupra capului meu,deic nici nu astept sa-mi raspunda el)in ce consta "binele"ala...ii multumesc anticipat.

 

Eu cred ca inselatul e de fapt fuga de propriile responsabilitai,de prorpiile greseli,de propriile esecuri.


Editat de andacos, 09 septembrie 2015 - 18:04 .


#9
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.254 mesaje

Postat 10 septembrie 2015 - 00:19

Ma scuzati,dar eu chiar nu inteleg intrebarea "e bine sa inseli?"

 

Care ar putea fi "beneficiile",in interesul cui ar putea fi bine?

 

Eu pot sa va povestesc din postura de femeie inselata...dar de fapt nici nu vreau sa-mi amintesc durerea aia,de asta oricine imi poate raspunde(asta pentru ca Rufus vorbeste pe deasupra capului meu,deic nici nu astept sa-mi raspunda el)in ce consta "binele"ala...ii multumesc anticipat.

 

Eu cred ca inselatul e de fapt fuga de propriile responsabilitai,de prorpiile greseli,de propriile esecuri.

Ha,ha. Am crezut ca sint singura care nu inteleg intrebarea, mai ales dupa ce am vazut ca Rufus, dupa ce a dezbatut problema, a ajuns la concluzia : si da si nu!!! Cum frate si da si nu? Pai cum te mai uiti in ochii partenerului dupa ce l-ai inselat? 



#10
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 10 septembrie 2015 - 09:07

Dat fiind faptul ca am trait intr/un mediu in care daca nu inselai se mirau cei din jur, pot spune ca da, relatiile extraconjugale pot duce la imbunatatirea relatiei de baa. Asa spun cei care ppractica. :))) Iti amintesti ce ai acasa si apreciei mai mult. Sau a foost o perioada de plictiseala in cuplu si rellatia extraconjugala a ajutat sa sara de hopul asta.

Ca argument general valabile  ca shit happens si ce sa faci  :)))

 

eu nu sunnt construita ca sa insel. Flirte, dar atat, e mai mult de distractie. nu as putea sa insel pt ca nu pot sa mint. Daca vreau s ainsel inseamna ca nu imi mai iubesc partenerul iar asta inseamna ca relatia nu mai are rost si ca trebuie terminata.

dar nu as sputea in veci sa il sarut pe altul sau sa fac sex cu altul si s avin ca o panseluta acasa, sa imi sarut sotul, ba chiar sa fac si sex sau sa ii fac mancare. no no.

Barbatii gandesc insa altfel.




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Amniocenteza la 19 săptămâni

    Ana1298
    - Astăzi, 16:15

  • Top 10 lucruri utile consumabile pentru bebeluÈ™i

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 11:05

  • bucurie dublata

    Andrevvv
    - Astăzi, 10:53

  • Diabet gestational

    ClaudiaRamona24
    - Astăzi, 09:07

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -