Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Creme pentru scutec

crema scutec fundulet rosu

4 raspunsuri la acest subiect

#1
carmenadena

carmenadena

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 04 septembrie 2015 - 10:52

Buna, 

 

Am o fetita de 9 luni si din maternitate am avut probleme cu iritatiile. Acolo asistentele mi-au recomandat Sudocrem si cum primisem una intr-un pachetel am folosit-o. Nu pot spune ca m-a ajutat foarte mult, probabil eram si un caz mai dificil.

Dupa 2 saptamani medicul pediatru mi-a recomandat Bepanten si am mers asa, ititatiile se mai redusesera insa avea inca destul de multe zone rosii. Am tot incercat si comprese cu diverse ceaiuri recomandate de prieteni, insa ajungeam la medic cam o data pe saptamana ptr ca fetita nu dormea prea bine si avea funduletul rosu.

Mentionez ca alaptam natural.

Am descoperit o crema accidental in aprilie cand am cumparat o revista Pap Tot si am zis ca daca tot am primit-o sa incerc. Era o crema de scutec bebble, pentru preventia iritatiilor. S-a simtit mult mai bine, insa nu ii disparuse roseata de tot. Am cautat ceva date pe net si am vazut pe site-ul bebble cosmetics ca au si o crema pentru fundulet rosu bebble. Am cautat-o ceva in farmacii (am gasit-o in bebetei si la pret era f ok). 

Vreau sa va spun ca a fost miraculoasa, in sensul ca in mai putin de 2 zile fetita mea avea pielea funduletului foarte curata, fara roseata sau zone iritate.

Ati folosit vreo crema de la ei pana acum? a mai trecut cineva prin experienta asta?



#2
papelusca

papelusca

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.114 mesaje

Postat 04 septembrie 2015 - 11:22

Dar marca de scutece ai incercat sa o schimbi?
Nu mi se pare normal sa folosesti creme saptamanal, ca sa nu zic zilnic.
Schimbat scutec la timp si spalat cu apa calda la fund dupa caca, nu servetele umede, si nu ar trebui sa fie probleme.

#3
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 06 septembrie 2015 - 20:48

Dar marca de scutece ai incercat sa o schimbi? Nu mi se pare normal sa folosesti creme saptamanal, ca sa nu zic zilnic. Schimbat scutec la timp si spalat cu apa calda la fund dupa caca, nu servetele umede, si nu ar trebui sa fie probleme.

 

De ce sa nu folosesti crema zilnic? Dupa spalat cu apa si sapun, care e primordial, de ce sa nu dai cu crema?



#4
carmenadena

carmenadena

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 07 septembrie 2015 - 07:49

De ce sa nu folosesti crema zilnic? Dupa spalat cu apa si sapun, care e primordial, de ce sa nu dai cu crema?

De cand am scapat de iritatii am folosit crema la fiecare schimbare de scutec. am optat pentru crema de scutec - cea pentru protectie si preventie, crema pentru fundulet rosu o folosesc doar in cazuri de iritatie.

Mi-a placut ca am regasit scumpia in compozitia bebble - stiu ca bunica folosea scumpia cand eram mica pentru rani sau dureri de stomac.



#5
carmenadena

carmenadena

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 07 septembrie 2015 - 07:51

Dar marca de scutece ai incercat sa o schimbi?
Nu mi se pare normal sa folosesti creme saptamanal, ca sa nu zic zilnic.
Schimbat scutec la timp si spalat cu apa calda la fund dupa caca, nu servetele umede, si nu ar trebui sa fie probleme.

Am schimbat si marca de scutec. inititial incepusem cu pampers, insa am ales alta marca. probabil urina este mai acida, plus sensibilitatea pielii...




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

  • MărÈ›iÈ™or

    Ioanachea
    - Ieri, 21:14

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -