Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

donatie/act vinzare-cump apartament si teren de la parinti


34 raspunsuri la acest subiect

#11
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 02 septembrie 2015 - 17:20

Rufus, renunțarea la moștenirea viitoare e lovită de nulitate absolută, scrie în codul civil. Mă îndoiesc că un notar ar face o astfel de hârtie.



#12
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 02 septembrie 2015 - 17:23

Rufus, renunțarea la moștenirea viitoare e lovită de nulitate absolută, scrie în codul civil. Mă îndoiesc că un notar ar face o astfel de hârtie.

 

Nu te contrazic, se prea poate. Merita intrebat...

De altfel, exista cateva neconcordante intre ce spui tu si ce spun eu. Experienta mea este limitata la experienta personala, este posibil sa existe si alte cazuri.



#13
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 02 septembrie 2015 - 17:31

Am pus textul din Codul Civil

 

Noul Cod Civil

Art. 956
Actele juridice asupra moştenirii nedeschise
Dacă prin lege nu se prevede altfel, sunt lovite de nulitate absolută actele juridice având ca obiect drepturi eventuale asupra unei moşteniri nedeschise încă, precum actele prin care se acceptă moştenirea sau se renunţă la aceasta, înainte de deschiderea ei, ori actele prin care se înstrăinează sau se promite înstrăinarea unor drepturi care s-ar putea dobândi la deschiderea moştenirii.


#14
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 02 septembrie 2015 - 18:04

Referitor la masa succesorală, eu știu că intră doar bunuri, nu știu  să intre eventuale drepturi viitoare incerte (cele care ar rezulta din rezultatul favorabil al unui proces). Evident, dacă persoana decedată avea procese civile acestea s-au suspendat de drept la moartea persoanei respective, urmând să fie reluate dacă vreuna din părțile interesate a cerut introducerea moștenitorilor în proces.

 

Eu zic că bunurile care vor reveni după finalizarea proceselor vor face subiectul unei suplimentări la moștenire. Până atunci nu văd ce se poate moșteni (poți să ceri o casă și instanța să-ți dea doar jumătate din ea, de exemplu, sau să nu-ți dea nimic).



#15
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 02 septembrie 2015 - 18:14

Michelle, dacă ai timp poți citi aici un rezumat al procedurii notariale succesorale:

http://www.bnpadiaco....ro/succesiune/



#16
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.696 mesaje

Postat 02 septembrie 2015 - 22:53

Atenție că tatăl tău nu poate renunța la moștenire în favoarea ta. El renunță pur și simplu iar tu și fratele tău rămâneți moștenitori (deci veți avea câte o jumătate). (Nu poți renunța în favoarea unei persoane, renunțarea e ca și cum nu participi de loc și se împarte între restul).

 

Mai degrabă nu renunță și la ieșirea din indiviziune îți cedează ție în schimbul unei sulte.

sa renunte sau nu tata la partea lui  (din partea mamei) addica ssa nu mai participle la succesiune?

            - cum as iesi mai ieftin ? (tinind cont ca eu duc in spate cheltuielile si de la decesul mamei a trecut mai mult de 2 ani) 

 

             -cum e mai simplu din pdvd  legal?

 

donatia si contractul au cam aceeasi val din punct de vedere al taxelor?


Editat de michelle-usa, 02 septembrie 2015 - 22:57 .


#17
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.696 mesaje

Postat 02 septembrie 2015 - 22:55

sulta treb sa fie un procent din valoare...ori orice suma?



#18
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 02 septembrie 2015 - 23:10

Michelle, am căutat și văd că donația e mai avantajoasă:

http://notariat-tine...nzare-cumparare

și am verificat și în Codul Fiscal, încă s-a păstrat excepția pentru plata impozitului. Dar codul fiscal se schimbă zilele astea, nu știu dacă rămâne așa.

 

Sulta poate fi orice valoare, nu trebuie să fie un procent.

http://notariat-tine...ridic-dex/sulta

Văd că sulta nu este impozitată (tatăl tău dacă renunță în favoarea ta cu condiția primirii unei sulte, nu va plăti impozit pe banii aceia).

 

Atenție, dacă trebuie să îi dai tatălui tău mai mult de 50.000 de lei, tranzacția trebuie derulată prin bancă, de anul acesta nu se mai poate în numerar. Excepție fac tranzacțiile în rate. Dacă vă învoiți la partaj că sulta se va plăti în rate atunci poți plăti în numerar.

 

Eu zic să nu renunțe și să-ți cedeze în schimbul unei sulte. Dar mai bine se duce tatăl tău la un notar și îi spune care variantă este mai avantajoasă.



#19
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.696 mesaje

Postat 02 septembrie 2015 - 23:26

poate sa fie sulta  $100?



#20
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.696 mesaje

Postat 02 septembrie 2015 - 23:49

Daniela ,

te rog frumos, daca ai timp sa imi spui in citeva linii avantajele si dezavantajele...ca tata sa fie parte din succesiune, cit si avantaje /dez daca renunta la succesiune.

 

din cite am inteles de la el, el crede ca cel mai bine ar fi sa renunte in fav noastra si gata.

 

pt mine toate astea suna asa de complicat ...si ii multumesc Domnului ca macar aici pe forum puteti sa ma luminati si pe mine....sa stiu la ce ma astept si totodata ca sa il ajut pe tata sa ia o ddecizie buna.

 

din pacate pe fratele meu nu ma pot baza...si nici pe intentiile lui prezente si viitoare....din gura spune ca imi da ce vreau , ca nu-l intereseaza...

 

ca eu sa primesc aceasta mostenire a fost dorinta fierbinte a parintilor mei....dar stiu ca pt mine va fi f greu sa fac demersurile neccesare cind tata nu va mai fi.

 

tata are 80 de ani e inca foarte sharp la minte pt virsta lui...dar in ultimul timp vad ca face anumite greseli si nu vreau sa ia decizii gresite.

 

avem un notar bun din oras...si probabil ca inainte de toate o sa ii trimit un email cu toate intrebarile mele...

 

dar vreau sa fiu pregatita cu ce itnrebari sa-I pun, sa am habar dde situatie ...sa stiu dinainte cam la ce sa ma astept.




Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

  • Geanta bebelusului

    ely4
    - Ieri, 10:14

  • Alegerea numelui

    BiancaDragnea
    - Ieri, 09:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -