Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

donatie/act vinzare-cump apartament si teren de la parinti


34 raspunsuri la acest subiect

#1
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.696 mesaje

Postat 31 august 2015 - 20:51

 te rog marius da-mi un sfat  [:)]

 

situatia mea:

 

mama a decedat in urma cu citiva ani

 

mostenitori suntem 3 : tata, fratele meu si eu

 

avem apartament in oras, teren in oras, 2 case la tara, terenuri multiple, paduri etc.

 

din tot ce este la rugamintea parintilor mei, eu vreau sa primesc doar apartamentul si 1 bucata de pamant (care are cadastru facut) ...restul o sa ramana in totalitate fratelui meu din roamania, iar tata nu vrea absolut nimic.

 

sunt sigura ca dupa decesul tatalui meu, eu nu voi putea merge in romania si sa ma apuc sa clarific tot balamucul cu mosteniri etc....asa ca tata vrea sa resolve totul cit traieste, sa se resolve totul cit mai amiabil, simplu si legal.

 

-cum pot eu sa primesc in donatie ori act vinzare cumparare aceste 2 lucruri ?  

-treb facuta taxa de succesiune?

-treb facut acest partaj intre mine si fratele meu..ca eu sa imi primesc aceata parte?

-treb sa avem intabulare / cadastru si ce mai treb pt fiecare bucatica de pamant, paduri...chair daca  pe mine nu ma intereseaza?

 

-mentionez ca pe fratele meu in momentul de fata nu-l intereseaza sa faca nici un act nimic...dar imi va semna la nevoie tot ce treb ca eu sa primesc partea...si eu la fel voi semna pt el.

-tata mai e in process cu statul , sa ia banii pe niste terenuri luate pe timuri de comunisti...si dosarele sunt pe numele lui...si se tot zbate cu ele de vreo 20 de ani.

 

ce e de facut, cum e cel mai simplu pt mine?


Editat de michelle-usa, 31 august 2015 - 22:05 .


#2
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 01 septembrie 2015 - 10:07

Michelle eu văd așa:

- dacă succesiunea după mama ta nu e dezbătută, tu nu poți primi cu donație / contract de vânzare cumpărare ceva din masa succesorală (pentru că nu este stabilit încă proprietarul de drept care să poată face donație sau contract CV). Trebuie să faceți succesiunea pentru a ști cât are fiecare.

- tatăl tău poate renunța la moștenirea pe care o are de pe urma mamei tale, dar el va deține oricum 1/2 din bunurile dobândite în cursul căsătoriei, acelea nu se înscriu în masa succesorala. Acea parte de bunuri se va împărți între tine și fratele tău la moartea tatălui tău sau tatăl tău poate să ți-o doneze sau să facă contract CV în timpul vieții.

- fratele tău nu poate da o declarație că renunță la o viitoare moștenire (ceea ce îi va veni de pe urma tatălui). De fapt poate da o astfel de declarație, dar ea e nulă de drept

(Noul Cod Civil

Art. 956
Actele juridice asupra moştenirii nedeschise
Dacă prin lege nu se prevede altfel, sunt lovite de nulitate absolută actele juridice având ca obiect drepturi eventuale asupra unei moşteniri nedeschise încă, precum actele prin care se acceptă moştenirea sau se renunţă la aceasta, înainte de deschiderea ei, ori actele prin care se înstrăinează sau se promite înstrăinarea unor drepturi care s-ar putea dobândi la deschiderea moştenirii.)
- nu știu dacă la deschiderea succesiunii trebuie să aveți cadastru și intabulare pe fiecare teren / casă, înclin să cred că totuși nu trebuie
 
Concluzia: dacă ceea ce primești de la mama ta acopera valoarea apartamentului și a terenului, puteți rezolva prin succesiune. Dacă ceea ce primești e mai puțin decât terenul + apartamentul, restul care rămâne din teren și apartament ajunge la tatăl tău sau la fratele tău. Care ți le pot vinde sau dona după caz.
 
Ideea e că nici tu nici fratele tău nu puteți renunța acum la moștenirea tatălui, fiind o moștenire viitoare.


#3
valentinag

valentinag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.324 mesaje

Postat 01 septembrie 2015 - 10:37

La succesiune nu-ti trebuie cadastru, intabulare, dar daca vrei act de vanzare cumparare/ donatie, atunci ai nevoie!



#4
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.696 mesaje

Postat 01 septembrie 2015 - 19:43

La succesiune nu-ti trebuie cadastru, intabulare, dar daca vrei act de vanzare cumparare/ donatie, atunci ai nevoie!

imi treb cadastru doar pe ce e in donatia mea (teren+apartam)...sau treb tata sa ii faca donatie si fratelui si automat sa fie nevoie de cadastru pe tot...addica si pe ce vrea fratele?



#5
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.696 mesaje

Postat 01 septembrie 2015 - 20:09

 

Michelle eu văd așa:

- dacă succesiunea după mama ta nu e dezbătută, tu nu poți primi cu donație / contract de vânzare cumpărare ceva din masa succesorală (pentru că nu este stabilit încă proprietarul de drept care să poată face donație sau contract CV). Trebuie să faceți succesiunea pentru a ști cât are fiecare.

- tatăl tău poate renunța la moștenirea pe care o are de pe urma mamei tale, dar el va deține oricum 1/2 din bunurile dobândite în cursul căsătoriei, acelea nu se înscriu în masa succesorala. Acea parte de bunuri se va împărți între tine și fratele tău la moartea tatălui tău sau tatăl tău poate să ți-o doneze sau să facă contract CV în timpul vieții.

- fratele tău nu poate da o declarație că renunță la o viitoare moștenire (ceea ce îi va veni de pe urma tatălui). De fapt poate da o astfel de declarație, dar ea e nulă de drept

(Noul Cod Civil

Art. 956
Actele juridice asupra moştenirii nedeschise
Dacă prin lege nu se prevede altfel, sunt lovite de nulitate absolută actele juridice având ca obiect drepturi eventuale asupra unei moşteniri nedeschise încă, precum actele prin care se acceptă moştenirea sau se renunţă la aceasta, înainte de deschiderea ei, ori actele prin care se înstrăinează sau se promite înstrăinarea unor drepturi care s-ar putea dobândi la deschiderea moştenirii.)
- nu știu dacă la deschiderea succesiunii trebuie să aveți cadastru și intabulare pe fiecare teren / casă, înclin să cred că totuși nu trebuie
 
Concluzia: dacă ceea ce primești de la mama ta acopera valoarea apartamentului și a terenului, puteți rezolva prin succesiune. Dacă ceea ce primești e mai puțin decât terenul + apartamentul, restul care rămâne din teren și apartament ajunge la tatăl tău sau la fratele tău. Care ți le pot vinde sau dona după caz.
 
Ideea e că nici tu nici fratele tău nu puteți renunța acum la moștenirea tatălui, fiind o moștenire viitoare.

 

 

mersi mult pt rasspunsul tau...incerc sa inteleg

 

-deci treb facuta succesiunea dupa mama. si pt asta s-ar putea sa nu imi treb cadastru etcc...pt fiecare bucata.

 

-inteleg ca tata poate renunta la mostenire dupa mama,dar treb la toata ori poate sa o faca partial (ne incurca acele dosare  care sunt penumele lui...dar terenurile au fost alee mamei)

 

-deci dupa succesiunea dupa mama, ca sa am apart+terenul,  amindoi, si tata si fratele treb sa mi le doneze, sau numai tata sa imi faca donatie pe aceste 2 lucruri?

 

eu vreau sa imi primesc partea (apart+teren)...iar cand va veni timpul, la decesul tatalui sa renunt la ce a mai ramas...sa ii las totul fratelui...sa nu mai impart nimic. 

 

eu cred ca valoarea terenului+apartamentul este egala cu restul care ar raminee fratelui.

 

 

sorry, nu intelgeg concluzia



#6
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 01 septembrie 2015 - 20:56

Scriu de pe telefon, deci sunt mai scurta. Dosarele nu sunt bunuri, nu intra in masa succesorala, asa stiu. Daca veti castiga se poate face suplimentare la mostenire, ulterior. Daca nu castigati, nu e nevoie sa faceti nimic suplimentar.

 

Intra in masa succesorala doar bunurile pe care aveti titluri de proprietate.

 

Revin maine cu detalii.



#7
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 02 septembrie 2015 - 09:02

Am revenit. 

 

Partea de final pe care ziceai că nu o înțelegi se referă la ce ai scris tu în primul mesaj: ”dar imi va semna la nevoie tot ce treb ca eu sa primesc partea...si eu la fel voi semna pt el.

 

Spuneam doar că nu poți semna tu acum că renunți la moștenirea de la tatăl tău, și nici el. Vă înțelegeți între voi verbal, dar dacă el vrea sau tu vrei să semnați ceva cu privire la o moștenire viitoare, nu se poate.

 

Cum văd eu lucrurile:

 

- Tu dai o procură tatălui tău sau fratelui tău să te reprezinte la succesiunea mamei tale, ca să nu te duci în țară.

 

- Când se deschide succesiunea se face inventarierea masei succesorale, unde se trec toate bunurile pentru care aveți titlu de proprietate sau certificate de moștenitori. Din câte știu eu, bunurile pentru care sunteți în proces cu statul nu pot fi trecute (sunt numai niște drepturi litigioase, nu sunteți proprietari de drept)

 

- Se stabilesc moștenitorii: tatăl tău, tu și fratele tău și cotele care revin fiecăruia.

 

- Se împart bunurile. Din câte știu eu (s-ar putea să greșesc la cote) se face așa: din toate bunurile dobândite în cursul căsătoriei, tatăl tău are o cotă de 1/2 care nu intră în masa succesorală. Mamei tale i-ar reveni cealaltă cotă de 1/2, aceasta se împarte. Din ce se împarte, tatăl tău primește 1/4 și voi frații restul, în cote egale. Deci, dacă valoarea tuturor bunurilor (apartament, case, terenuri, păduri) este de 1000 de lei, împărțeala s-ar face așa:

- 1/2 revine tatălui tău ca parte care nu intră în masa succesorală (= 500 de lei)

- restul de 1/2 (500 de lei) se împarte așa:

        - 1/4 din 500 de lei revine tatălui tău, adică 125 de lei

        - 1/2 din rest (adică din 3/4 din 500 de lei) îți revine ție, adică  187.5 lei

        - 1/2 din rest (adică din 3/4 din 500 de lei) îi revine fratelui tău, adică  187.5 lei

Total = 500 + 125 + 187.5 + 187.5

Deci tu, după moștenirea mamei tale ai avea 187.5 lei din 1000 de lei (cum am presupus că ar fi totalul).

Dacă tatăl tău și fratele tău renunță la moștenire, poți avea maxim 500 de lei din 1000 de lei, adică toată partea care i-ar fi revenit mamei tale.

În pasul ăsta s-au stabilit doar cotele ideale de proprietate, adică moștenitorii sunt coproprietari în indiviziune, fără să se stabilească cine ce anume are. Urmează pasul următor:

 

- Iesirea din indiviziune. În funcție de cotele care există, de bunurile din masa succesorală și de înțelegere între moștenitori se stabilește ce are fiecare. Aici nu știu exact cum se consideră. Tatăl tău, chiar dacă renunță la moștenirea mamei tale, va fi coproprietar pe 1/2 din tot. Nu știu dacă la ieșirea din indiviziune poate spune că el ia casele de la țară și terenurile care pe tine nu te interesează și tu iei apartamentul și terenul acela cu cadastru. Trebuie întrebat. Sau poate știe cineva care ne citește. Dacă se poate, tu ai terminat, rămâi cu apartamentul și terenul.

 

- Dacă nici tatăl tău și nici fratele tău nu au renunțat la moștenirea de la mama ta, la ieșirea din indiviziune pot să renunțe la partea lor din apartamentul și din terenului pe care îl vrei cu condiția ca tu să le plătești o sumă de bani (sultă se cheamă)

 

- La moartea tatălui tău veți deschide succesiune. Tu poți să renunți la succesiune de abia atunci, până atunci vei avea doar o înțelegere verbală cu fratele tău, nu puteți face un act. Sau, dacă tatăl tău vrea, poate vinde în timpul vieții restul către fratele tău (atenție, va trebui să facă cadastru și intabulare pentru ce se vinde)

 

- Dacă se finalizează un proces și rezultă că mama ta era proprietar de drept asupra unor bunuri (înțeleg că erau ale mamei tale), se face un document de suplimentare a masei succesorale. Aici e un pic complicat, pentru că dacă tatăl tău și fratele tău au renunțat la moștenirea pe care o au după mama ta, acele bunuri vor reveni  tatălui tău (cotă 1/2, ca soț supraviețuitor = partea care nu intră în moștenire) și ție (cota 1/2, ca unică moștenitoare) (eu așa știu, că renunțarea la moștenire are efecte și asupra bunurilor găsite ulterior ca făcând parte din masa succesorală).

 

Oricum, un notar bun le poate explica mai bine fratelui tău și tatălui tău ce e de făcut. Așa cum știu eu, procesele nu vă împiedică să faceți succesiunea după moartea mamei tale și partajul voluntar.


Editat de danielag, 02 septembrie 2015 - 09:10 .


#8
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.696 mesaje

Postat 02 septembrie 2015 - 17:14

[flo2]  nici nu stii cit de mult iti multumesc pt timpul care l-ai dedicat sa imi explici cit mai pe intelsul meu.

 

ce se va intimpla probabil e ca:

 

tata va renunta la partea lui de 1/4 in favoarea mea in totalitate...iar eu voi fi cea care voi platii pt cheltuielile cu succesiunea.

 

daca ii voi plati acea sulta sau nu si ce valoare minima poate avea...daca si fratele meu vrea ceva bani...nu stiu...totul va fi in functie de cit e evaluat terenul si apartamentul comparative cu restul.

 

eu am vrut sa fiu cit se poate de fair.

 

fratele meu a fost cel care a ales astfel impartirea si a vrut neaparat terenul din oras...si eu sa primesc apatm+teren tara cu cadastru (facut tot de mine)....

si eu primind toate astea I-am spus ca renunt la tot ce e restul...in fav lui.

 

sper sa nu se razgindeasca [:)]



#9
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 02 septembrie 2015 - 17:15

Michelle, mostenirea este evidentiata de un act de succesiune.

Daca nu aveti, prima data se face succesiunea dupa mama ta.

La succesiune intra (tu alegi ce este cazul): bunuri imobile, cu titlu de proprietate sau nu (antecontract de vanzare-cumparare, promisiune de vanzare, constructie noua nereceptionata, etc), bani, actiuni, drepturi litigioase, actiuni in instanta pentru bunuri, etc.

Mostenitori: cei trei, in cote egale, o treime fiecare (din partea mamei, adica jumatate din total).

Mostenirea nu poate fi acceptata/refuzata pe bucati, ci ori accepti tot, ori renunti la tot. Si asta pentru ca mostenire nu inseamna doar bunuri, ci uneori si datorii.

Deci tatal tau poate, in fata notarului, sa renunte in intregime la succesiune.

Din cate imi amintesc, pentru imobilele supuse succesiunii trebuie cadastru/intabulare...nu stiu 100%.

Dupa succesiune, se intabuleaza bunurile asa cum rezulta din act, in procentele respective.

Apoi notarul va face acte de vanzare-cumparare (e cel mai clar si oricum costa la fel cu donatia) in care tatal/fratele iti vor vinde partile lor, fie rezultate din mostenire (fratele tau) fie din mostenire/drept de proprietate (tatal tau) din apartament/teren, pana la completarea in intregime a procentului de 100% in dreptul tau. Dupa care iti intabulezi si tu dreptul de proprietate pentru apartament si teren.

Cand tatal tau va pleca si el, te prezinti tu si fratele tau sa dezbateti succesiunea, ocazie cu care tu nu accepti mostenirea in intregime iar fratele o accepta...si totul ii revine de drept.

Daca doreste ca, atunci cand iti vinde partile pentru apartament si teren, sa faceti si un act care sa-i garanteze lui ca nu te vei razgandi cand veti dezbate succesiunea tatalui, antunci il puteti face in acelasi timp cu actul de vanzare-cumparare catre tine a apartamentului si terenului, intr-o forma pe care o va recomanda notarul.



#10
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 02 septembrie 2015 - 17:18

Atenție că tatăl tău nu poate renunța la moștenire în favoarea ta. El renunță pur și simplu iar tu și fratele tău rămâneți moștenitori (deci veți avea câte o jumătate). (Nu poți renunța în favoarea unei persoane, renunțarea e ca și cum nu participi de loc și se împarte între restul).

 

Mai degrabă nu renunță și la ieșirea din indiviziune îți cedează ție în schimbul unei sulte.




Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Placenta anterioara

    Deutzuk
    - Ieri, 19:37

  • Emotia primului test pozitiv

    Andrevvv
    - Ieri, 19:12

  • Anuntul sarcinii

    FloreClau
    - Ieri, 18:44

  • Vacantaaaa

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:21

  • Dureri de masea în sarcină

    Ioone
    - Ieri, 15:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -