Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Mamici de Decembrie 2015 (Minuni de Decembrie) - Cap.8


1140 raspunsuri la acest subiect

#651
silvi8

silvi8

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.360 mesaje

Postat 18 octombrie 2015 - 12:41

Eu am folosit burtiera la cezaraiana. Dupa ce am nascut mi-a masurat circumferinta si am trimis sotul la farmacie. A luat ce i-a recomandat doamna de acolo. Eu am avut burtiera cu scai si a fost ok, la inceput deranjeaza un pic in partea de sus si de jos unde e prins scaiul dar dupa 2 zile de purtat si-a dat drumul si a devenit mai moale!!! Am purtat-o de a doua zi dupa operatie si inca vreo 2-3 saptamani acasa!!!!

 

Buna idee...cred ca asa o sa fac si eu.



#652
silvi8

silvi8

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.360 mesaje

Postat 18 octombrie 2015 - 12:46

Legat de bagajul pt maternitate, al meu este gata! Nu mai trebuie sa adaug decat o pereche de papuci si cateva lucruri de la farmacie. Dar ma bucur ca l am facut, imi confera un confort psihic sa stiu ca am lucrurile necesare pt cand va trebui sa nasc. Hainele bebitei le am spalat, le am calcat, totul e pregatit.

 

Bravo! Eu la prima nastere, nastere naturala nu am strans burta cu nimic dar mi-am revenit perfect. Am revenit la abmonenul extraplat pana la botezul fetitei. Cred ca depinde de fiecare organism in parte.



#653
silvi8

silvi8

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.360 mesaje

Postat 18 octombrie 2015 - 12:48

Buna ziua mamici. Poate s-a mai scris si nu am fost eu atenta...cam de 3 nopti eu nu prea pot dormi caci bebe se face guguloi si ma doare locul respectiv, mai ales cand dorm pe stanga, asa cum m-am obisnuit. Am tot luat nospa, nu mi se pare ca ma ajuta foarte tare. Azi am facut 31 saptamani iar maine avem control, sper sa imi zica ca e totul bine...

 

Sper sa fie totul ok sa vii cu vesti bune de la dr.



#654
maryia13

maryia13

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 601 mesaje

Postat 18 octombrie 2015 - 13:13

Buna ziua mamici. Poate s-a mai scris si nu am fost eu atenta...cam de 3 nopti eu nu prea pot dormi caci bebe se face guguloi si ma doare locul respectiv, mai ales cand dorm pe stanga, asa cum m-am obisnuit. Am tot luat nospa, nu mi se pare ca ma ajuta foarte tare. Azi am facut 31 saptamani iar maine avem control, sper sa imi zica ca e totul bine...

 

La mine sta mandruta in partea dreapta...la fel...cum nu ii convine ei ca stau si eu intoarsa " pe partea ei" ...cum incepe sa ma loveasca pana ma intorc. Maine avem si noi control...sper sa fie totul ok si mandruta sa fie tot cu capul in jos...sa nu imi faca vreo surpriza sa se intoarca inainte de nastere ( eu vreau sa nasc natural). La cum o simt in toata burtica am senzatia ca este peste tot...si in stanga...si in dreapta... :)) 

Pupici 



#655
EsteraGori

EsteraGori

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 105 mesaje

Postat 18 octombrie 2015 - 13:45

Eu as vrea sa nasc natural pentru ca am fost operată de gernie pe partea stângă si dupa operatie am răbdat o durere groaznică vreo 2 zile si dupa vreun an tot ma durea operatia...Si mai bine prefer sa nasc natural si chiar mas risca sa nasc si fara epidurala...mai bine atunci pe moment rabd pentru ca trece si uit...

 



#656
silvi8

silvi8

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.360 mesaje

Postat 18 octombrie 2015 - 13:53

Estera, de uitat nu uiti, doar ca nu mai conteaza cand vezi ca bebe e bine si cand te refaci asa de repede. Eu am nascut usor zic eu, dureri efective au fost intre 20. Si 22.15- dar nu mai mari ca la o colica renala. Deci recomand nasterwa naturala daca se poate.

 

Eu am sortat hainutele de la C si mi-am luat o sacosica din cele de nou nascut sa le spal si sa le pregătesc ptr Iulia. Nu am pastrat prea multe, de obicei cum crestea, le dadeam mai departe altor copii.



#657
EsteraGori

EsteraGori

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 105 mesaje

Postat 18 octombrie 2015 - 14:03

Asa este...nu uitam dar nu mai conteaza cand iti ti puiutul în brațe...dar dupa cezariana ai o grămadă de restrictii si chiar în unele cazuri si dupa un an tot te doare operatia...:(



#658
enadera

enadera

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 259 mesaje

Postat 18 octombrie 2015 - 17:51

Enadera, si chilotul asta inalt, se poarta peste chilotii normali, sau cum? Si ce marime vei cumpara, de unde stii ca nu o sa fie prea stransi pe burta sau dimpotriva prea largi, si deci sa nu aiba efectul dorit. Eu am vazut chiloti deastia la jolidon dar nu stiu cat de mari sa iau.si nici nu stiu daca sunt buni ptr operatie, zice ca sunt modelatori. O sa intreb si dr.

De genul asta https://comenzi.farm...last-p10027011, se gasesc si in farmacie sau chiar si asa

http://www2.hm.com/r...266668001.html.

Ca cei de la h&m mi-am luat o perche, marimea M, se intind foarte bine, iar materialul e taricel, bine nu i-am probat ca nu am cum acum, dar par foarte ok. 



#659
miruna87

miruna87

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 230 mesaje

Postat 18 octombrie 2015 - 18:02

Buna ziua,mamici!Ce faceti azi?Eu sunt singurica si azi,pt ca sotul lucreaza,noroc cu pisoiul ca mai sta pe langa mine.Am si eu o intrebare pt mamicile care nasc natural,o sa faceti epidurala sau nu?Mie mi-a dat matroana formularul sa-l citesc si sa-l semnez,in cazul ca vreau sa mi se faca,dar sunt in dilema.Si inca ceva,voua va curge sange din nas?Eu,dimineata,cand suflu nasul imi iese numai sange.E normal?Onyoana,eu am tensiunea 126/76 si a zis dr ca e numai bine.Va pupacesc!

Dany86, eu o sa fac epidurala la nastere. Mie mi se pare de ajutor pentru ca iti mai salvezi din energie pentru momentul expulziei, stiu o prietena care a si dormit dupa epidurala vreo ora.

Si sange din nas imi curge din prima luna de sarcina...si de asemenea sangerari gingivale am avut la fel din prima luna de sarcina....se pare ca sunt normale din cauza cresterii nivelului de sange din corp.



#660
miruna87

miruna87

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 230 mesaje

Postat 18 octombrie 2015 - 18:16

Am fost si noi joi la morfo fetala de trim 3, la 31s si 2z are 1900 gr.....ma mare cu o saptamana :) Eu am facut la Filantropia in Buc si nu mi-a aratat deloc fatzuca lui bebe, era o doamna doctor destul de neprietenoasa. Dar m-am bucurat ca totul e bine cu baietzelul meu :)

 

Va pup si sper ca toti bebeii si mamicile sa fie bine




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -