Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Mamici de Decembrie 2015 (Minuni de Decembrie) - Cap.8


1140 raspunsuri la acest subiect

#641
Bebe2mic

Bebe2mic

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 511 mesaje

Postat 18 octombrie 2015 - 10:27

Buna ziua ! Sunt o tanara mamica si sunt foarte speriata.  Am 29de saptamani si pana acum a fost totul bine dar mi se pare ca am burtica micuta,mi-e frica sa nu fie bebele prea mic,abia saptamana viitoare merg la medic.

Buna venit A123, si sarcina usoara si la termen !!! Nu te panica de burtica prea mica, fiecare creste in ritmul ei, daca bebe misca e semn bun si daca medicul ti-a zis ca e ok atunci asa e !!!



#642
Bebe2mic

Bebe2mic

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 511 mesaje

Postat 18 octombrie 2015 - 10:29

Lidia, deja ai stabilit ziua cea mare! Uau!  Deabia astept sa inceapa sezonul  cozonaceilor nostri!

 

Eu am uitat sa ma laud ca in sfarsit am ales numele micutei. Va fi IULIA.

Cat despre cumparaturi...mai nimic. Noroc ca am multe lucruri de la prima sarcina: camasi si sutiene de alaptat, pompa san, scoica auto, pled si paturele

 Foarte frumos nume, asa o cheama si pe sora mea !!! [flo2]



#643
Bebe2mic

Bebe2mic

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 511 mesaje

Postat 18 octombrie 2015 - 10:33

Buna ziua,mamici!Ce faceti azi?Eu sunt singurica si azi,pt ca sotul lucreaza,noroc cu pisoiul ca mai sta pe langa mine.Am si eu o intrebare pt mamicile care nasc natural,o sa faceti epidurala sau nu?Mie mi-a dat matroana formularul sa-l citesc si sa-l semnez,in cazul ca vreau sa mi se faca,dar sunt in dilema.Si inca ceva,voua va curge sange din nas?Eu,dimineata,cand suflu nasul imi iese numai sange.E normal?Onyoana,eu am tensiunea 126/76 si a zis dr ca e numai bine.Va pupacesc!

Dany86, eu nu nasc natural dar ti-o recomand epidurala. Asa stiu si eu ca se face pe la dilatatie 3-4, daca ajungi la timp la spital si nu esti prea dilatata fa-o ca nu o sa iti para rau !!! De ce sa simti durerea daca se poate si fara !!!



#644
Bebe2mic

Bebe2mic

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 511 mesaje

Postat 18 octombrie 2015 - 10:39

Dany, eu iti recomand epidueala. Eu nu am mai facut penteu ca aveam deja dilatatie 8 si nu a mai durat mult si am nascut. Trebuia facuta pe la 4 sau cam asa ceva. Adica depinde si de tine, cat esti de rezisrenta la durere si daca vrei o nastere naturala completa, adica fara nici un fel de medicament. Eu am optat pentru cealalta varianta, am nascut cu medicamrnte ptr dilatatie, calmante, vitamine, aveam perfuzii pe ambele maini. Si anestezie locala la cusut, dupa nastere.

Sange din nas nu-mi curge, doar cateva firicele mi s-a inramplat de cateva ori dar doar in perioada cand eram si racita. Dar am citit aici pe DC ca cica e ceva comun la gravide.

 

Eu am alta intrebare, pentru cele care au facut cezariana sau fac acum cezariana. Ati folosit burtiera, sau chiloti cu burtiera? De care? Cum ati ales? Incepand de cand dupa operatie?  

 

 

Eu am folosit burtiera la cezaraiana. Dupa ce am nascut mi-a masurat circumferinta si am trimis sotul la farmacie. A luat ce i-a recomandat doamna de acolo. Eu am avut burtiera cu scai si a fost ok, la inceput deranjeaza un pic in partea de sus si de jos unde e prins scaiul dar dupa 2 zile de purtat si-a dat drumul si a devenit mai moale!!! Am purtat-o de a doua zi dupa operatie si inca vreo 2-3 saptamani acasa!!!! 



#645
Bebe2mic

Bebe2mic

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 511 mesaje

Postat 18 octombrie 2015 - 10:51

buna ziua dragi burtici! am recuperat mesajele de doua zile . 

in primul rand felicitari celor ce si-au achizitionat casuta , si noi de cand am inceput sa o construim ..exact de cand am ramas gravida ..si acum mai avem lavabilul si parchetul..este foarte stresant , dar ii multumim lui Dumnezeu!

sper sa aveti parte toate de casuta visurilor voastre!

 

vad ca sunte-ti foarte active la cumparat cele necesare pentru maternitate, o sa trebuiasca si noi sa cumparam usor usor ce a mai ramas.. dar mai este pana pe 9 Decembrie cand am programat cezariana.

 

fetelor eu sunt in dubii.. nu stiu ce sa fac cu cezariana asta!

sa fac anestezie totala sau doar locala?

sotul ma inebuneste cu cea toatala ..ca cica eu lesin asteptand sa-l scoata pe bebe...

ii dau dreptate , dar pe de alta parte nu vreau sa dorm fara sa stiu ce se intampla , sa il vad pe bebe sa il aud din primele clipe .. . voi ce ziceti?

 

 

 

Vineri ne vom duce la morfologia de trim 3 (32 saptamani) nu mai am rabdare sa il vad pe bebel. o sa fac 4D poate e amabil sa ne arate fatzuca asa cum ii zic eu + ca sunt curioasa cat a luat in greutate in astea 3-4 saptamani de cand nu am mai fost la consult! la 28 de saptamani avea 1300 gr.

inca se sustinea ca este baietel , noi am cumparat hainute multe bleu , am auzit fel de fel de lucruri ca s-a vazut ceva si a iesit alt ceva :))), important sa fie sanatos si la termen , sa vedem ce va fi vineri :*

 

 

eu cu somnul stau asa si asa.. ma simt cam obosita dimineata cand ma trezesc si nu am chef de nimic as lenevi toata ziua!!!

 

 

pupiliciii mamici si burtici!

 Lvbaby, eu am facut rahianestezie la prima nastere si acum voi face la fel !!! In primul rand vezi tot ce se intampla, il auzi pe bebe din prima, il vezi, ti-l da sa-l pupacesti un pic, aproape ca la nasterea naturala !! Dar mai este inca un atu, pana se dezmorteste partea anesteziata, trec si durerile de imediat dupa operatie. Si daca totusi faci rahi si nu te simti bine, iti este frica sau vrei sa nu mai auzi ce se intampla, poti vorbi cu anestezista sa iti faca ceva sa dormi si te trezesti cand totul este gata !!! 



#646
Bebe2mic

Bebe2mic

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 511 mesaje

Postat 18 octombrie 2015 - 11:00

Buna ziua fete dragi.

 

Nici eu nu prea stau foarte bine la capitolul somn, adorm foarte repede seara, dar pe la 3 ma trezesc si stau vreo ora pana sa readorm si dimineata la maxim 7:30 sunt in picioare. Bebe e foarte miscaret, il simt din ce in ce mai bine, ieri am mers mai mult cu masina si nu cred ca i-a placut pozitia ca m-a bumbacit bine in drum spre casa !!!!

 

Cu respiratul tot rau stau, am impresia ca nu am aer, ca nu pot sa inspir cat trebuie !!!

 

De mancat nu prea am chef, cat sunt singura acasa nu prea ma apropii de frigider, mai iau ceva fructe ca sa nu stau chiar cu stomacul gol !!!

 

Cumparaturi mai avem si noi de facut, patutul probabil il vom lua luna viitoare cand iau salariul. Produse de igiena, pampers nu am inca nimic, sper sa am timp sa ajung si eu pe la magazine saptamanile urmatoare !!!

 

Va pup si sa aveti o zi cat mai frumoasa !!!!



#647
Onyoana

Onyoana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 183 mesaje

Postat 18 octombrie 2015 - 11:05

Neata fetelor! Vad ca vorbiti de nastere! Eu as vrea sa nasc natural fara epidurala. Acum sa vedem ce va zice si doctorul si cum vor decurge lucrurile. 

Chilotii aceia de care vorbiti sunt recomandati numai dupa cezarina sau dupa nastere in general? Ma gandeam si eu sa mi strang burtica cu ceva dupa nastere dar nu stiu cu ce. 

 

O duminica frumoasa sa aveti!



#648
Onyoana

Onyoana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 183 mesaje

Postat 18 octombrie 2015 - 11:09

Legat de bagajul pt maternitate, al meu este gata! Nu mai trebuie sa adaug decat o pereche de papuci si cateva lucruri de la farmacie. Dar ma bucur ca l am facut, imi confera un confort psihic sa stiu ca am lucrurile necesare pt  cand va trebui sa nasc. Hainele bebitei le am spalat, le am calcat, totul e pregatit.



#649
theo2014

theo2014

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.049 mesaje

Postat 18 octombrie 2015 - 12:33

Buna ziua mamici. Poate s-a mai scris si nu am fost eu atenta...cam de 3 nopti eu nu prea pot dormi caci bebe se face guguloi si ma doare locul respectiv, mai ales cand dorm pe stanga, asa cum m-am obisnuit. Am tot luat nospa, nu mi se pare ca ma ajuta foarte tare. Azi am facut 31 saptamani iar maine avem control, sper sa imi zica ca e totul bine...



#650
silvi8

silvi8

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.360 mesaje

Postat 18 octombrie 2015 - 12:39

Enadera, si chilotul asta inalt, se poarta peste chilotii normali, sau cum? Si ce marime vei cumpara, de unde stii ca nu o sa fie prea stransi pe burta sau dimpotriva prea largi, si deci sa nu aiba efectul dorit. Eu am vazut chiloti deastia la jolidon dar nu stiu cat de mari sa iau.si nici nu stiu daca sunt buni ptr operatie, zice ca sunt modelatori. O sa intreb si dr.




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -