Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Mamici de Decembrie 2015 (Minuni de Decembrie) - Cap.8


1140 raspunsuri la acest subiect

#631
silvi8

silvi8

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.360 mesaje

Postat 17 octombrie 2015 - 11:12

Dany, eu iti recomand epidueala. Eu nu am mai facut penteu ca aveam deja dilatatie 8 si nu a mai durat mult si am nascut. Trebuia facuta pe la 4 sau cam asa ceva. Adica depinde si de tine, cat esti de rezisrenta la durere si daca vrei o nastere naturala completa, adica fara nici un fel de medicament. Eu am optat pentru cealalta varianta, am nascut cu medicamrnte ptr dilatatie, calmante, vitamine, aveam perfuzii pe ambele maini. Si anestezie locala la cusut, dupa nastere.

Sange din nas nu-mi curge, doar cateva firicele mi s-a inramplat de cateva ori dar doar in perioada cand eram si racita. Dar am citit aici pe DC ca cica e ceva comun la gravide.

 

Eu am alta intrebare, pentru cele care au facut cezariana sau fac acum cezariana. Ati folosit burtiera, sau chiloti cu burtiera? De care? Cum ati ales? Incepand de cand dupa operatie?  



#632
lvbaby

lvbaby

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 399 mesaje

Postat 17 octombrie 2015 - 12:37

buna ziua dragi burtici! am recuperat mesajele de doua zile . 

in primul rand felicitari celor ce si-au achizitionat casuta , si noi de cand am inceput sa o construim ..exact de cand am ramas gravida ..si acum mai avem lavabilul si parchetul..este foarte stresant , dar ii multumim lui Dumnezeu!

sper sa aveti parte toate de casuta visurilor voastre!

 

vad ca sunte-ti foarte active la cumparat cele necesare pentru maternitate, o sa trebuiasca si noi sa cumparam usor usor ce a mai ramas.. dar mai este pana pe 9 Decembrie cand am programat cezariana.

 

fetelor eu sunt in dubii.. nu stiu ce sa fac cu cezariana asta!

sa fac anestezie totala sau doar locala?

sotul ma inebuneste cu cea toatala ..ca cica eu lesin asteptand sa-l scoata pe bebe...

ii dau dreptate , dar pe de alta parte nu vreau sa dorm fara sa stiu ce se intampla , sa il vad pe bebe sa il aud din primele clipe .. . voi ce ziceti?

 

 

 

Vineri ne vom duce la morfologia de trim 3 (32 saptamani) nu mai am rabdare sa il vad pe bebel. o sa fac 4D poate e amabil sa ne arate fatzuca asa cum ii zic eu + ca sunt curioasa cat a luat in greutate in astea 3-4 saptamani de cand nu am mai fost la consult! la 28 de saptamani avea 1300 gr.

inca se sustinea ca este baietel , noi am cumparat hainute multe bleu , am auzit fel de fel de lucruri ca s-a vazut ceva si a iesit alt ceva :))), important sa fie sanatos si la termen , sa vedem ce va fi vineri :*

 

 

eu cu somnul stau asa si asa.. ma simt cam obosita dimineata cand ma trezesc si nu am chef de nimic as lenevi toata ziua!!!

 

 

pupiliciii mamici si burtici!



#633
lvbaby

lvbaby

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 399 mesaje

Postat 17 octombrie 2015 - 12:42

ma bucur ca nu plecati pe fb! eu una nu folosesc fb ! aici simt caldura si bunastare! e frumos sa povestim aici momentul mult asteptat , acum ca suntem pe ultima suta de metrii e pacat sa plecam. pupici multi si sanatate cat cuprinde



#634
MonaEde

MonaEde

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 163 mesaje

Postat 17 octombrie 2015 - 13:28

ivbaby,eu o sa fac cezariana si voi opta ptr locala..Nu dureaza mult din cate citeam pe net..cam 30 min sa-l scoala si inca 30 sa te coasa.

Azi mi-am facut curaj si i-am luat hainute lu bebe...ce mici sunt si dragalase,nu mai pot de ele :) 

 

O zi placuta!



#635
alinaSV

alinaSV

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 314 mesaje

Postat 17 octombrie 2015 - 15:20

buna mamici...fac si eu o pauza de la curatenie ca deja simt ca ma lasa puterile..

Eu am folosit la cezariana burtiera....nu am apuca sa o cumpar dar in maternitate sa oferit o infirmiera sa-mi cumpere, si mi-a luat din aceea cu capse....nu cu scai, nu tin bine plus ca nu stii cat de mare e burta dupa si se desprinde, trage de operatie, eu una nu o recomand....am nascut la 21:30 si a doua zi pana la 12 aveam burtiera pusa...eu m-am simtit bine cu ea....si nu am renuntat muuult timp la ea....

Legat de anestezie, eu am facut locala, de altfel nici nu ma intrebat doc ce-mi doresc, a fost alegerea ei si bine a facut....cand l-au scos pe baietel am inceput sa plang cand i-am auzit primul planset, la cea totala pierzi asa cea, plus ca te va durea rau gatul dupa, vei fi intubata si nu e o senzatie placuta....asa ca eu tot pt cea locala voi opta...nu e de temut...sta anestezistul langa tine asistente, medicul vb cu tine...va fi bine



#636
Arianna80

Arianna80

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 40 mesaje

Postat 17 octombrie 2015 - 18:10

Dragi mamici, azi am cumparat o parte din lucruri atat pentru bebe cat si pentru mine: o bluzita si un body pentru nou nascut, crema, sampon, gel toate marca nivea, comprese sterile, betadiena, spirt, baneocin, ser fiziologic, o paturica, am comandat setul de ingrijire; pentru mine am gasit camasi pentru alaptat, chiloti cu talie inalta. Inca mai avem de cumparat destule pana termin lista, plus comandam de pe net patutul, salteaua, aparatori, lejerie.

Saptamana trecuta am primit cateva hainute pentru 3-6 luni, iar luni ma apuc de spalat si calcat :)

O seara placuta si pupici!

 



#637
silvi8

silvi8

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.360 mesaje

Postat 17 octombrie 2015 - 20:17

buna mamici...fac si eu o pauza de la curatenie ca deja simt ca ma lasa puterile.. Eu am folosit la cezariana burtiera....nu am apuca sa o cumpar dar in maternitate sa oferit o infirmiera sa-mi cumpere, si mi-a luat din aceea cu capse....nu cu scai, nu tin bine plus ca nu stii cat de mare e burta dupa si se desprinde, trage de operatie, eu una nu o recomand....am nascut la 21:30 si a doua zi pana la 12 aveam burtiera pusa...eu m-am simtit bine cu ea....si nu am renuntat muuult timp la ea.... Legat de anestezie, eu am facut locala, de altfel nici nu ma intrebat doc ce-mi doresc, a fost alegerea ei si bine a facut....cand l-au scos pe baietel am inceput sa plang cand i-am auzit primul planset, la cea totala pierzi asa cea, plus ca te va durea rau gatul dupa, vei fi intubata si nu e o senzatie placuta....asa ca eu tot pt cea locala voi opta...nu e de temut...sta anestezistul langa tine asistente, medicul vb cu tine...va fi bine

 

Multumesc ptr raspuns. 

 



#638
silvi8

silvi8

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.360 mesaje

Postat 17 octombrie 2015 - 20:21

Si eu tot anestezie partiala voi face, altfel, daca nu pot sa vad/aud fetita din prima clipa nici nu mai accept cezariana.

Am facut de doua ori anestezie generala si a fost groaznic, dar atunci nu era vb de nastere. 



#639
enadera

enadera

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 259 mesaje

Postat 17 octombrie 2015 - 22:23

Si eu am facut o anestezie generala pentru o laparoscopie si a fost groaznic, nu as repeta experienta de buna voie, asa ca voi opta pentru cezariana cu rahianestezie. Si prefer sa comunic cu personalul medical tot timpul, sa vorbesc cu anestezistul, sa fiu constienta.

 

Silvi, si eu m-am interesat de centura postnatala vs chilot inalt medicinal, si voi opta pentru chilot inalt. Mi se pare o varianta mai buna, de la care nici nu ma voi incalzi atat de tare ca de la centura. Iar alegerea uneia din variante fata de a nu lua nimic, am facut-o in ideea ca ma ajuta sa imi tina operatia, sa fie ceva strans peste ea.



#640
theo2014

theo2014

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.049 mesaje

Postat 18 octombrie 2015 - 09:33

Buna ziua ! Sunt o tanara mamica si sunt foarte speriata. Am 29de saptamani si pana acum a fost totul bine dar mi se pare ca am burtica micuta,mi-e frica sa nu fie bebele prea mic,abia saptamana viitoare merg la medic.

 

Buna A123! Felicitari ptr bebic. Nu cred ca trebuie sa te sperii, ce inseamna burta mica? Nu e o regula sa fie cat butoiul...nu ai auzit de atatea fete care au nascut si nici nu stiau ca sunt insarcinate  sau despre care lumea din jur nu si-a dat seama ca sunt insarcinate caci nu aveau burtica deloc? Asteapta cumintica controlul, nu-l stresa pe ala mic  [:)] . Noi cam avem tendinta sa gasim probleme acolo unde nu sunt... [batcap]




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Astăzi, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Astăzi, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -