Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Mamici de Decembrie 2015 (Minuni de Decembrie) - Cap.8


1140 raspunsuri la acest subiect

#621
LidiaB

LidiaB

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 171 mesaje

Postat 16 octombrie 2015 - 13:05

si eu am fost la ultimele 2 controale ( unu la fiecare 2 saptamani ) si nu am luat in greutate mai nimic, si asta prentru ca , in urma cu o luna luasem prea mult si trebuit sa mai reduc la portii. Asa ca ... de ieri am trecut la mancat mai mult, la recomandarea doctoritei, si sper sa imi revin. 

 

Cezariana o am si eu deja planificata, sala de operatie rezervata la ora la care voi intra eu, am facut deja inscrierea la spital, vaccinul antigripal...si cam atat. In rest nu am cumparat mai nimic , doar o pijamaluta pt cel mic, dar care nu cred ca are sa-i vina caci e NB, si cred ca va avea mai mult in greutate , daca ma iau pe baza la eco , sia sa cum ar trebi sa ia el in greutate. E mai mare cu o saptamana . Deci ii voi lua doar 0-3 de acum.

 

In rest...nu pot dormi noptile ...si ma trezesc dimineata mai obosita de cat m-am culcat. Si asta nu ca nu mi-ar fi somn...dar nu imi gasesc o pozitie comoda..si ma tot sucesc prin pat si printre perne...pana imi sare somnul. 

si uite asa asta noapte am dormit de pe la 9-11, si apoi de pe la 3.30 pana 5.30. 


Editat de LidiaB, 16 octombrie 2015 - 13:10 .


#622
MonaEde

MonaEde

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 163 mesaje

Postat 16 octombrie 2015 - 13:10

Buna ,burtici!

 

Daca unele din voi stati prost la capitolul hainute,bagaj de maternitate..etc,aflati de la mine ca eu nu am luat nimic,nimic.Nu-mi place sa iau dinainte...Mai bine atunci in ultima luna comand tot ce-mi trebuie de pe net..asta ca sa nu ma obosesc prin magazine..

Felicitari fetelor ptr bebeii grasunei!Joia viitoare merg si eu sa-l vad pe al meu,abia astept!

 

La mine e greu tare noaptea..La voi?Nu ma odihnesc deloc.Matzul meu nu stiu cand doarme ca mereu e tot un balamuc la mine in burtica.Nu ca nu mi-ar placea...dar macar sa ma lase si pe mine 2-3 ore noaptea :)) Cred ca dorm si cu grija din cauza sotului....Nu ca nu ar fi atent ,dar cine stie cum se intoarce si imi scapa vreun picior ceva in burta..Cred ca in noaptea asta ma mut in alt dormitor :)) Am perna de gravidute dar e mare si dorm si mai rau cu ea..toate inghesuite pe mine,perna,pilota plus s-o mai pun si pe asta...pff mai bine ma mut in alt pat :))) 

 

Mi se pare ca trece asa greu timpul acum cand sunt pe ultima suta de metri...Offf,abia astept sa-l tin in brate :x

 

Va pup,o zis frumoasa !



#623
a123

a123
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 16 octombrie 2015 - 13:41

Buna ziua ! Sunt o tanara mamica si sunt foarte speriata.  Am 29de saptamani si pana acum a fost totul bine dar mi se pare ca am burtica micuta,mi-e frica sa nu fie bebele prea mic,abia saptamana viitoare merg la medic.



#624
maryia13

maryia13

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 601 mesaje

Postat 16 octombrie 2015 - 14:01

Buna fetelor, am azi cumparat si noi perie si piaptan, termometru, pompa pt nasuc, o sticla cu biberon...suzete...off doamne ce emotii aveam in magazin numai cand ma uitam la ele...I-am luat si o pereche de cizmulite gen UGG :)) dar nu pot sa pun poza sa vedeti ce simpatice sunt. 

Sa stiti ca si eu sunt in aceiasi situatie cu voi...nu mai dorm noptiile...o simt pe madra mea miscand non stop...cum nu ii convine pozitia in care stau cum ma loveste asa tare pana ma intorc. Incrp sa raman fara aer...merg si de 6 ori pe noapte la baie...horror. Dar...incerc sa raman pozitiva si sa ma gandesc ca de acu' nu mai este asa mult. Pupici :*



#625
silvi8

silvi8

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.360 mesaje

Postat 16 octombrie 2015 - 14:57

Buna fetelor, nici eu nu intru pe facebook, nici nu stiu ce se intampla acolo, imi place aici si voi ramane alaturi de voi. Felicitari fetelor care si-au vazut bebei, in afara de cel al lui bluekidoo toti sunt mai maricei. Important este ca toti sunt sanatosi, sa speram ca vor sta toti cumintei cat mai mult. Silvi, ce maricica a fost Crina la 35 saptamani, foarte bine, inseamna ca sunt sanse mari ca si fetita din burtica sa fie maricica ;), si poate sta chiar mai multe saptamani. Eu stau, efectiv, toata ziua in pat, imi doresc sa ajung la 37 sapt cel putin, si sunt foarte cuminte din cauza asta. Dar imi este greu sau imposibil sa scriu la laptop din pozitia intins in pat, din cauza asta va scriu mai putin si de pe telefon.

 

Si eu sunt tot doar pe telefon. La calculator imi e greu iar pe tableta pot sa citesc dar nu pot sa ma logez aa scriu...si oricum nu prea am acces ca e tableta crinei.

Fetita din burtica e mai mica decat Crina. Am facut comparatie intre masuratori si tot timpul a fost mai micuta, dar in grafic.de ex la 30 sapt crina avea 1580 gr. Micuta la 29 sapt. avea 1156 gr. Dar important e sa fie sanatoasa.



#626
enadera

enadera

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 259 mesaje

Postat 16 octombrie 2015 - 18:31

Vad ca multe aveti probleme cu somnul :(, eu dorm bine de la 12-9,10 si ma trezesc o singura data sa ma duc la baie, dar dupa adorm imediat la loc. Bebelina e cuminte, daca se misca noaptea se misca putin si rar, cat sa nu ma tina treaza, in schimb ziua are zile mai agitata de se misca cam mult si zile in care se misca normal, asa cum m-am obisnuit cu ea.

 

Mi-a venit si mie azi comanda de la bebetei, tot ce e nevoie ca si consumabile: biberoane, suzete, detergent pentru biberoane, creme pentru eritem fesier (sa fie la nevoie), crema pentru mameloane, tampoane pentru sani, pampersi, tampoane lauzie, servetele umede, pudra, ceai pentru stimularea lactatiei, gel de curatare de la mustela, si cateva jucarioare colorate care se leaga la carut. Am terminat de luat cam tot ce trebuie pentru inceput. 

 

Succes dragelor la urmatoarele consultatii, sa veniti cu vesti bune.



#627
Onyoana

Onyoana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 183 mesaje

Postat 16 octombrie 2015 - 18:37

Maryia si la mine e foarte greu noaptea. Ma intorc pe toate partile, ma trezesc des si au revenit carceii durerosi. Dar nu este nimic, mai avem putin <3

 

Azi am calcat o serie de hainute si statul in picioare mi a dat o durere de coccsis, de bazin, nu stiu sa explic. 

 

Voi aveti pulsul crescut?  Eu il am in jur de 100 dar am inteles ca ar fi normal in sarcina



#628
silvi8

silvi8

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.360 mesaje

Postat 16 octombrie 2015 - 20:14

Lidia, deja ai stabilit ziua cea mare! Uau!  Deabia astept sa inceapa sezonul  cozonaceilor nostri!

 

Eu am uitat sa ma laud ca in sfarsit am ales numele micutei. Va fi IULIA.

Cat despre cumparaturi...mai nimic. Noroc ca am multe lucruri de la prima sarcina: camasi si sutiene de alaptat, pompa san, scoica auto, pled si paturele



#629
silvi8

silvi8

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.360 mesaje

Postat 16 octombrie 2015 - 20:20

Onyoana, nu stiu pulsul dar tensiunea e 120/70-niciodata nu am avut asa mult. La inceputul sarcinii avwam tensiunea foarte mica, lesinam din senin. Dar dr zice ca e ok. 

Si eu sm calcat perdele si draperii si stiu despre ce vb [flo2]



#630
Dany86

Dany86

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 199 mesaje

Postat 17 octombrie 2015 - 10:40

Buna ziua,mamici!Ce faceti azi?Eu sunt singurica si azi,pt ca sotul lucreaza,noroc cu pisoiul ca mai sta pe langa mine.Am si eu o intrebare pt mamicile care nasc natural,o sa faceti epidurala sau nu?Mie mi-a dat matroana formularul sa-l citesc si sa-l semnez,in cazul ca vreau sa mi se faca,dar sunt in dilema.Si inca ceva,voua va curge sange din nas?Eu,dimineata,cand suflu nasul imi iese numai sange.E normal?Onyoana,eu am tensiunea 126/76 si a zis dr ca e numai bine.Va pupacesc!




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 15:52

  • Dulce amintire

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:10

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -