Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Mamici de Decembrie 2015 (Minuni de Decembrie) - Cap.8


1140 raspunsuri la acest subiect

#31
EsteraGori

EsteraGori

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 105 mesaje

Postat 01 septembrie 2015 - 16:27

Buna fetele, ma bucur ca sunte-ti bine, impreuna cu bebeii . Revin si eu cu vesti si bune si mai putin bune. Bune in sensul ca am fost la control si totul e ok . Bebita mea e in grafic cu masuratorile , cam neastamparata ,nu prea a stat intr-un loc (era ora ei de dans [disco] ).Saptamana asta trebuie sa fac si eu testul de toleranta la glucoza .( sper sa iasa bine pt ca la ultimile analize diabetul mi-a iesit 102 ) De cateva zile suntem in pregatiri pt baiatul meu care pleaca in Malta , 5 saptamani la un curs de pregatire la limba engleza .Dar sa va zic si partea mai putin buna. [q] Sambata in timp ce ma indreptam spre un centru comercial un incostient mi-a taiat calea si a fost cat pe ce sa intru in el . [fri] M-am oprit la cativa cm de el ,si spre surprinderea mea ,tot eu eram cea vinovata ,nu el ca avea un stop mare cat capul lui. Noroc de un sofer care a fost martor si a sarit in apararea mea ,mai avea un pic si-l lua la bataie . [blabla] Nu m-am lovit la burtica spre norocul meu, dar de atunci bebita mea e mai agitata ca niciodata (din cauza sperieturii cred) . Dar cu ajutorul lui dumnezeu o sa trecem si peste asta . O zi buna in continoare va doresc . [pup] [pup]

Aveti grija cele care conduceti, si eu conduc dar am fost nu demult în oras la cumpărături...Si atunci am ametit de cateva ori si de atunci nu mai ma urc la volan fără sotul meu care ma ajuta...Si de la căldură și atâtea grijuri si probleme ne distrag atentia si ori cat am incerca sa fim de atente nu mai putem...evitati pe cat posibil condusul si mai ales singure...



#32
bluekidoo

bluekidoo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.077 mesaje

Postat 01 septembrie 2015 - 16:52

Buna dimineata!

Ma numesc Alina,am 30 de ani si sunt din Timisoara.Am o burtica mare de aproape 26 de saptamani in care se afla o fetita minunata.

Sarcina decurge bine,bebelina mea are zile cand e foarte activa si zile cand e mai lenesa :) DPN -15 DECEMBRIE

O zi minunata sa aveti :)

Bine ai venit! Sarcina usoara, la termen si fetita sanatoasa!



#33
bluekidoo

bluekidoo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.077 mesaje

Postat 01 septembrie 2015 - 16:58

Buna ziua mamici!!!! 

 

Melly nici eu nu prea pot sa dorm sa stii, cred ca bebe incepe sa creasca si sa ma deranjeze. Mai e o saptamana si imi vine si perna, sper sa ma ajute la somn.

 

Fetele eu imi simt burta mare si grea, parca nu mai pot sa fac mai nimic, cand merg mai mult de jumatate de ora se intareste, patiti si voi la fel ???

Si eu am inceput sa am probleme la mersul pe jos.. mi se intareste burta, ma doare si uneori simt ca scap fata daca nu ma opresc sa ma odihnesc.. Tare neplacuta este senzatia... Plus ca, parca v-am mai spus, ma doare intre picioare.. tendoane, habar n-am... imi e greu sa ridic piciorul sa ma imbrac/incalt.. si am o jena continuua gen iritatie.. uneori senztia aia de stat pe capra la ginecolog cand manevreaza instrumente pe acolo...



#34
bluekidoo

bluekidoo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.077 mesaje

Postat 01 septembrie 2015 - 17:04

mai fetelor, pe mine de vreo saptamana, ma doare partea de sus a buricului, la atingere.. am realizat ca nu ma ami pot spala in buric pentru ca ma doare.. mai nou, ieri stateam intinsa pe spate sa ma odihnesc putin, si din senin am avut un junghi puternic deasupra buricului, ce mi-a taiat efectiv respiratia.. a trebuit sa stau nemiscata pret de 1 minut si sa astept sa treaca... azi am patit-o din nou... ce sa fie? voi patiti asa ceva?



#35
maryia13

maryia13

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 601 mesaje

Postat 01 septembrie 2015 - 17:13

mai fetelor, pe mine de vreo saptamana, ma doare partea de sus a buricului, la atingere.. am realizat ca nu ma ami pot spala in buric pentru ca ma doare.. mai nou, ieri stateam intinsa pe spate sa ma odihnesc putin, si din senin am avut un junghi puternic deasupra buricului, ce mi-a taiat efectiv respiratia.. a trebuit sa stau nemiscata pret de 1 minut si sa astept sa treaca... azi am patit-o din nou... ce sa fie? voi patiti asa ceva?

 

In jurul buricului am inceput si eu sa simt durere...cred ca incepe bebe sa tot urce sau isi schimba pozitia... Am cateodata o senzatie ca imi trage cineva buricul inauntru... E ciudata senzatia oricum...nu imi place deloc dar asta e ...



#36
mateas_allyna

mateas_allyna
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 01 septembrie 2015 - 17:19

Buna si bine v-am gasit! Multumesc pentru primirea calduroasa.

Sarcina mea decurge foarte bine pana acum.Nu am nici un disconfort.Daca nu as simti ca imi misca ceva in burta...nici nu as sti ca sunt insarcinata :) Doar ca am o burtaaa maree,jumate de grasime si jumate de la bebe :P

Si eu vreau sa imi fac analizele pt diabet si cele pt depistarea trombofiliei.



#37
silvi8

silvi8

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.360 mesaje

Postat 01 septembrie 2015 - 17:46

Salutare fete frumoase!

 

Alina, bun venit!

 

Mihacris, imi pare rau ptr incident. Probabil ca te-ai speriat tare si bb la fel, dar ma bucur ca nu ati patit nimic.

 

Eu azi am fost la scoala si Crina si-a cunoscut doamna invatatoare. Din pacate chiar daca nu am facut mare lucru azi tot ma doare burta si mijlocul. Si mie mi se intareste destul de des burta dar sunt totusi mai bine decat la prima sarcina.

De maine iar la munca...dar dimineata merg la dr de familie sa virbesc despre prenatal.

 

Aveti grija de voi!



#38
Onyoana

Onyoana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 183 mesaje

Postat 01 septembrie 2015 - 17:56

Buna fetelor!

 

Bine ai venit Alina!

 

An vazut ca ziceati de dureri. Si pe mine ma doare spatele cand stau mai mult timp in picioare. Durerea o am jos de tot, cred ca noada este si oasele bazinului cred. Ma mai dor genunchii, parca as fi o babuta asa ma dor oasele. 

 

LSi pe mn ma mai inteapa uneori langa buric, poate se intinde si pielea, ca buricul a iesit inafara.

 

De la cate saptamani intram in trimestrul 3 fetelor? De la 27?



#39
mihacris72

mihacris72

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 19 mesaje

Postat 01 septembrie 2015 - 18:57

Aveti grija cele care conduceti, si eu conduc dar am fost nu demult în oras la cumpărături...Si atunci am ametit de cateva ori si de atunci nu mai ma urc la volan fără sotul meu care ma ajuta...Si de la căldură și atâtea grijuri si probleme ne distrag atentia si ori cat am incerca sa fim de atente nu mai putem...evitati pe cat posibil condusul si mai ales singure...

EsteraGori asa  este si eu as evita condusul, dar nu am cum, aici esti dependent de masina, pana si banala paine pe care vrei s-o cumperi trebuie sa te duci tot cu masina pt ca brutaria e la 3-4 km, eu locuind la 2 km de centrul oraselului ,si nu ai decat 3-4 autobuze care circula la ore fixe ( unul dimineta ,unul seara iar 2 la pranz cand mai toate mag sunt inchise).Aici nu e ca in rom. sa fie deschise nonstop sau pana la ora 23 .



#40
bluekidoo

bluekidoo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.077 mesaje

Postat 01 septembrie 2015 - 20:36

Onyoana, saptamana 27 este ultima din luna 6 iar saptamana 28 prima din luna 7




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -